Sad je i službeno: Rand Paul ostao jedini republikanac protiv velike javne potrošnje
Nakon nastanka konzervativno-libertarijanskog pokreta Tea Party 2009. godine, niza velikih prosvjeda protiv Obamacarea i velike javne potrošnje, nakon velike pobjede članova Tea Party pokreta na midterm izborima 2010. i ulaska u kongres mnogih antiestablishment kandidata, nakon što su uspjeli prisiliti bivšeg predsjednika Baracka Obamu da bar malo smanji javnu potrošnju, nakon što su republikanci osvojili većinu u oba predstavnička doma i Bijelu kuću...nakon svega toga, kad je Republikanska stranka dobila konačno apsolutnu moć da pokaže kako se zalaže za svoje vrijednosti fiskalnog konzervatizma i ograničene vlade, broj republikanaca u Senatu koji se i dalje drže tih principa možemo nabrojati doslovno na jedan prst. Njegovo ime je Rand Paul.
Senator Rand Paul iz Kentuckyja bio je jedini republikanac koji je glasao protiv odluke o budžetu od 4 bilijuna dolara za potrošnju u fiskalnoj godini 2018. "Molim vas ovdje, budimo odgovorni", apelirao je na svoje kolege, ali bezuspješno. Ova odluka uključuje odobrenje budžeta od 43 milijarde dolara za "Prekomorske nepredviđene operacije" (OCOs), ozloglašeni militaristički način na koji je potrošeno više od 1,7 bilijuna dolara. Na kraju je Senat izglasao ovaj budžet u omjeru 51:49. Protiv budžeta su glasali svi članovi Demokratske stranke, nezavisni Bernie Sanders te Rand Paul kao jedini predstavnik vladajuće stranke koji se usprotivio prijedlogu vlastite stranke.
Rand Paul je predložio dva amandmana koja bi srezala ovu potrošnju, ali oba su odbijena velikom većinom glasova (5-95 i 4-94) pa je glasao protiv budžeta koji će, po njemu, povećati javni dug.
Kako piše Roll Call, predstavnici obje stranke smatraju da je ograničenje za potrošnju na obranu i vojsku prenisko te da bi ga trebalo povisiti, o čemu su već započeli pregovore. Iako je Trump najavio veliku poreznu reformu, čini se da nju neće pratiti smanjenje javne potrošnje nego povećanje javnog duga. Magazin Reason upozorava kako javni dug postaje gorući problem Amerike:
Sve je tu kristalno jasno. Iako ovih dana neki tvrde da je nemoguće odrediti tu granicu jer ne možemo ljudima braniti što da govore. Ma možemo. I moramo.
ALEKSANDAR STANKOVIĆ, NOVINAR
Kaže država da tu ne može ništa. To je laž. Naravno da može.
BOŽO MILETIĆ, UDRUŽENJE TAKSISTA
Čemu onda Državni zavod za mjeriteljstvo ako ćemo odokativno formirati cijene na aplikacijama? I zašto država ne odredi kako aplikacija mora izgledati i to zakonski regulira pa da je svi koristimo pod istim uvjetima?
IVAN LOVRINOVIĆ, SVEUČILIŠNI PROFESOR I SABORSKI ZASTUPNIK
Zabranu trebaju provesti nadležne institucije poput HNB-a koji o tome šuti, kao i o svemu štetnom do sada. Jasno treba reći da je riječ o dobro osmišljenoj špekulaciji i prevari jer Bitcoin i ostali -coini nisu novac nijedne države već izum globalnih prevaranata koji su financijski moćni i koriste globalizaciju, odnosno liberalizaciju kretanja kapitala kao kanal za bogaćenje šišajući naivne ljude.
IVAN LOVRINOVIĆ, SVEUČILIŠNI PROFESOR I SABORSKI ZASTUPNIK
Dobro je za nas da nam tržište kapitala nije razvijeno i da na njemu ne mešetare strani investicijski fondovi. Novac je danas postao najrazornije oružje ako mu se dozvoli sloboda koja može uništiti našu slobodu.