Piše: Liberal.hr
Izvor: FEE
17.9.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Liberal.hr
Izvor: FEE
17.9.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Daniel J. Mitchell, ekonomist s Cato instituta sudjelovao je na 14. konferenciji UN-ovog Odbora stručnjaka međunarodne kooperacije po pitanju oporezivanja i u svome izvještaju objavljenom na stranicama Zaklade za ekonomsku edukaciju (FEE) tvrdi da se iznenadio koliko se svjetski poreznici i porezni stručnjaci slabo razumiju u ekonomski rast i razvoj.
"Na ovakvim sastancima nalaze se sakupljači poreza iz različitih zemalja, zajedno s UN-ovim službenicima koji, baš poput svojih kolega državnih službenika, ne moraju plaćati poreze o kojima donose odluke. Drugim riječima, tamo nema nikoga tko bi predstavljao porezne obveznike niti privatni sektor", objašnjava Mitchell.
"Mogao bih s vama podijeliti sve o čemu se pričalo, ali 99 posto razgovora je bilo jako dosadno. Zato ću se usredotočiti na dvije stvari koje su mi najviše zapele za oko.
Ono što Ujedinjeni narodi shvaćaju potpuno krivo: birokrati pretpostavljaju da su veći porezi recept za ekonomski rast i razvoj. Ne šalim se. Pisao sam još lani kako mnogi međunarodni birokrati slijepo vjeruju da viši porezi znače veći rast jer vlada će 'produktivno ulagati' svaki dodatni prihod. I ta je pretpostavka prevladavala i ovog tjedna u New Yorku, pričalo se samo o potrebi za povećanjem fiskalnog tereta.
Nejasno je samo vjeruju li oni sami uistinu u takvu retoriku. Pokazao sam im empirijske grafove i podatke koji dokazuju kako je zapadni svijet postao bogat u 19. stoljeću kad je fiskalni teret bio vrlo nizak, ali ne očekujem nikakvu čudesnu promjenu u njihovom razumijevanju ekonomije.
Ujedinjeni narodi jednostavno ne razumiju da je snižavanje poreznih stopa najbolji način da se povećaju porezni prihodi. Veći dio diskusije o tome kako porezni zakoni, tretiranje i dogovori mogu i trebaju biti promijenjeni kako bi se izvuklo više novca iz poslovne zajednice. Fokusirali su se na to da nađu načine kako suzbiti izbjegavanje poreza. Njihov cilj nije povećati prisilu, nego povećati prihode od poreza, ali niti u jednom trenutku nitko od sudionika nije pokazao da shvaća kako postoji čitav niz dokaza u prilog tezi da smanjivanje poreznih stopa dovodi do smanjenja izbjegavanja poreza i samim time povećanja poreznih prihoda.
Shvaćam da moja saznanja sa sastanka UN-a vjerojatno i nisu šokantna. Zato ću dodati još nekoliko zanimljivosti:
- nisam imao pojma da ljudi mogu provesti toliko puno vremena diskutirajući o tehnikalijama poreza međunarodne trgovine
- vlade bogatih nacija, kad se povede pitanje oko toga tko će više opljačkati porezne obveznike, vrlo su sretne da nadjačaju vlade siromašnih nacija
- mnogo se razgovaralo o oporezivanju multinacionalnih kompanija i kako iz njih izvući što više novca
- cilj ljevičara iz razvijenih zemalja je da Ujedinjeni narodi imaju veću moć nad nacionalnim poreznim politikama, što predstavlja konflikt između UN-a i ekonomske organizacije OECD koja želi pretvoriti multilateralnu konvenciju u pseudo-međunarodnu poreznu organizaciju", napisao je Mitchell.