Izbjeglička kriza u svijetu je veća nego ikada. Lideri zemalja iz cijelog svijeta morat će donijeti važne odluke i preuzeti odgovornost za njihov prihvat, objavio je Human Rights Watch. O tome će se razgovarati u New Yorku na dva samita Ujedinjenih naroda, 19. i 20. rujna.
U ovom trenutku, milijuni su prisilno otjerani ili izbjegli nasilju, a riječ je o stanovnicima Iraka, Sirije, Hondurasa, Burme, Afganistana, Konga, Somalije i drugih kritičnih zemalja.
"Nije riječ samo o novcu i osiguranju smještaja za izbjeglice, već i o definiranju pravnih principa kako bismo ih zaštitili", ističe Kenneth Roth, izvršni direktor Human Rights Watcha.
Procjenjuje se da je u svijetu 21,3 milijuna izbjeglica trenutno, a mnogi od njih se suočavaju s raznim oblicima diskriminacije u zemljama gdje su izbjegli. Na samitu u New Yorku će se tražiti od Turske, Libanona, Jordana, Kenije, Irana i Pakistana, koje su najčešće prva izbjeglička destinacija, da prihvate prijedloge kako obezbjediti izbjeglicama prvu pomoć, ali i da im omoguće što brže stjecanje edukacije i posla.
Iz HRW-a podsjećaju kako su ove godine zabilježili tursku graničnu policiju kako puca na civile koji su tražili azil, vlada Jordana je odbila azil izbjeglicama iz Sirije, kenijske vlasti su objavile da će zatvoriti najveći izbjeglički kamp do kraja godine i vratiti izbjeglice nazad u Somaliju usprkos tamošnjem stanju i opasnosti, a Pakistan i Iran su maltretirali izbjeglice i prisiljavali ih da se vrate odakle su došli.
Veliki je problem i gdje će smjestiti nove izbjeglice. Procjenjuje se da će do kraja godine trebati naći smještaj za 1,1 milijun novih osoba, a države su ponudile prihvat za samo 170.000.
Lani je u brodovima preko Sredozemlja u Europu pristiglo milijun ljudi, a oko 3,700 ih je putem potonulo. Neke zemlje EU, kao što su Bugarska, Austrija i Mađarska, fokusiraju se isključivo na prevenciju ulaska izbjeglica umjesto da im pomognu, upozorava Human Rights Watch. Čak 10 europskih zemalja nije prihvatilo niti jednu izbjeglu osobu.
HRW će tražiti bolju raspodjelu izbjeglica, pogotovo u bogatijim zemljama koje su, prema njihovim riječima, podbacile u prihvatu.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora