Piše: Mario Nakić
18.4.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
18.4.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Kad se hrvatski mediji pozivaju na mišljenje struke, to vrlo često može značiti da se pozivaju na mišljenje neke irelevantne osobe koja nije pravi predstavnik svoje stuke ili na mišljenje potpuno krive struke. Najbolji primjer je članak objavljen u Slobodnoj Dalmaciji, a prenio ga je i RTL, gdje su o legalizaciji kanabisa pitali Udrugu strukovnih kriminalista.
Kad policajce pitate za mišljenje o legalizaciji marihuane, to vam je kao da ste sindikat zaposlenih u Hrvatskim autocestama pitali za mišljenje o ukidanju naplatnih kućica. Hrvatska policija, a poglavito kriminalisti, žive od lova na pušače, uzgajivače i preprodavače trave. To im je "core business". Da se sutra legalizira trava, za par mjeseci bar 70 posto naše policije i kriminalista ne bi doslovno imalo što raditi.
Godišnje je u Hrvatskoj oko 9.000 ljudi kažnjeno zbog zlouporabe droge, među kojima velika većina otpada na minorni prekršaj konzumacije marihuane. To zahtijeva cijele policijske operacije i akcije, ali služi policiji da ispuni normu i opravda svoje postojanje. Stoga ne čudi stav naših kriminalista da marihuanu ne treba legalizirati jer je opasna. A opasna je zato što - pazite sad ovo - "većina ovisnika o težim drogama počinje s marihuanom ili alkoholom".
Žalosno je što se predstavnici kriminalistike na ovaj način stavljaju na stranu kriminalaca. Kad bi se marihuana legalizirala, dileri bi ostali bez posla. Nije istina ni njihova tvrdnja da bi legalizacija dovela do povećanja ovisnosti. Portugal je prije 17 godina dekriminalizirao sve droge i otad su vidjeli samo pad njihovog korištenja. Portugal je danas među zemljama EU s najnižom stopom konzumacije marihuane, ali i drugom najnižom stopom smrtnosti od predoziranja heroinom.
Hoćemo li vjerovati znanstvenim istraživanjima američkih instituta ili mišljenju hrvatskih kriminalista? Ili možda iskustvima iz drugih dijelova svijeta? Na primjer, u Koloradu otkad je legalizirana, marihuanu danas tinejdžeri manje konzumiraju nego prije legalizacije. Struka u svijetu, ona medicinska i psihološka, danas je češće stava kako marihuana nije "gateway drug" odnosno prijelazna droga niti u manjim količinama izaziva ovisnost. Na stranicama MUP-a, pak, ne slažu se sa svojim kolegama iz svijeta pa upozoravaju na užasne posljedice ove strašne ovisnosti.