Piše: Mario Nakić
8.7.2017.
Piše: Mario Nakić
8.7.2017.
Američki State Department je u svom izvješću oštro kritizirao stanje ljudskih prava u Hrvatskoj, objavila je N1 televizija.
Korupcija
Vlada SAD-a zamjera Hrvatskoj korupciju, diskriminaciju, nasilje prema manjinama, ženama i djeci. Što se tiče korupcije, tu su definitivno u pravu, no nije li pomalo licemjerno da nam lekcije o korupciji daje država koja je pretrpana korupcijskim skandalima iz bivše i sadašnje administracije? Krenuvši od skandala s mailovima bivše državne tajnice Hillary Clinton i povezanosti zaklade Clintonovih s režimom u Saudijskoj Arabiji koji grubo krši sva ljudska prava na najteži mogući način (država ubija homoseksualce, kažnjava pripadnike praktički svih religija osim muslimanske, ateiste, žene su obespravljene u mnogim stvarima itd.) pa do brojnih umiješanosti sadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa i njegovog privatnog poslovanja s vladama drugih zemalja.
Pretrpanost zatvora
SAD nam zamjera "pretrpanost zatvora"...Dakle država s najviše zatvorenika na broj stanovnika u svijetu nam zamjera pretrpanost zatvora. Čak 5 posto stanovništva SAD-a trenutno je u zatvoru. Ako ćemo o manjinama i diskriminaciji, američki crnci imaju 6 puta veće šanse završiti u zatvoru od bijelaca.
Poštivanje privatne imovine
"Povrata imovine židovskoj zajednici nije bilo od 2014., iako postoji nekoliko takvih zahtjeva", navodi State Department. U isto vrijeme Amerikanci donose zakone kojima oduzimaju zemlju američkim starosjediocima.
Antisemitizam i govor mržnje
"U kontekstu antisemitizma spominje se nogometna utakmica između Hrvatske i Izraela na kojoj su se izvikivali ustaški pozdravi te odluka židovskih općina da bojktoiraju službenu komemoraciju u Jasenovcu iz nezadovoljstva vladinim umanjivanjem zločina ustaškog režima".
U SAD-u nema nikakvih ograničenja slobode govora. Okupljanja neonacista su javna, a na takvim okupljanjima se uzvikuje "Heil Trump!". Američka vlast se nije o tome nikako očitovala. Ku Klux Klan održava svoje redovite marševe također javno i bez ikakvih sankcija. To je sloboda govora koju Amerikanci jako cijene, ali očito ne i kad se radi o drugim zemljama.
Zanimljivo je da nam spočitavaju govor mržnje zbog kojeg je državno vijeće za medije na tri dana ugasilo komercijalnu televiziju, ali u SAD-u nikakve sankcije ne bi bilo jer njihovo zakonodavstvo ne poznaje govor mržnje. U američkim medijima jako često ćete moći čuti puno gore stvari o Židovima, muslimanima, crncima, pa čak i bijelcima u zadnje vrijeme. Da slijede principe kakve imaju za Hrvatsku, onda bi i oni ugasili MTV zbog ovoga.
Diskriminacija prema manjinama
State Department nas proziva zbog "diskriminacije prema Srbima i Romima". Naša država donijela je niz mjera kojima potkupljuje poslodavce koji odluče zaposliti Rome. To je po mome mišljenju jako loše jer država praktički traži od poslodavca da ispituje kandidate za posao o njihovoj etničkoj pripadnosti. Da, to je diskriminacija, ali ne PROTIV Roma, već protiv pripadnika svih ostalih naroda. Što se Srba tiče, navode "porast broja prijava". Moramo imati na umu da svatko može prijaviti bilo koga zbog bilo čega, prijava sama po sebi ništa ne znači. Koliko je bilo zaista nasilja prema pripadnicima srpske manjine zbog njihove etničke pripadnosti? Jako malo. Naravno, trebamo sve učiniti da takvi incidenti potpuno nestanu, no SAD je po pitanju diskriminacije i nasilja nad manjinama zadnja zemlja koja bi nam mogla išta predbacivati.
Samo u jednoj godini američka policija ubije preko 100 nenaoružanih crnaca što je rezultiralo valom nasilnih prosvjeda širom zemlje.
Diskriminacija zbog seksualne orijentacije
Spočitavaju nam diskriminaciju prema LGBTIQ osobama. Prema Jutarnjem listu, tijekom zadnje tri godine jedini zabilježeni incidenti protiv LGBTIQ osoba bili su pokušaj paljenja LGBT zastave na Trgu bana Jelačića u Zagrebu prošle godine i nedavni napad suzavcem na navodnom LGBT partyju u jednom zagrebačkom klubu za koji još nije poznat točan motiv. Što se tiče pokušaja paljenja zastave, to po zakonima u Americi ne bi bio ni prekršaj budući da je Vrhovni sud SAD-a 1989. godine odlučio da je paljenje zastave zaštićeno 1. amandmanom američkog Ustava (sloboda govora).
U SAD-u godišnje poginu desetci ljudi u nasilju usmjerenom protiv LGBTIQ osoba, a samo lani je u klubu u Orlandu ubijeno 49 osoba u samo jednom napadu!
Svakako trebamo uzeti u obzir svaku kritiku i raditi što više na poboljšanju poštivanja ljudskih prava u Hrvatskoj, posebno od strane države i njenih tijela, ali kad SAD spočitava Hrvatskoj takve stvari, to je kao da službena Kina proziva SAD zbog nepoštivanja slobode govora.