Piše: Mario Nakić
Photo: Z1/Youtube
6.5.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
Photo: Z1/Youtube
6.5.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Branimir Bunjac, saborski zastupnik Živog zida gostovao je u emisiji Dogmatica Z1 televizije. U manje od sat vremena uspio je reći dosad rekordnu količinu notornih gluposti i dezinformacija. Izvukao sam samo one najočitije.
9. Stanje prije ulaska u EU i danas
"Dovoljno je usporediti stanje kakvo je bilo prije ulaska Hrvatske u EU, a kakvo je danas. Imate različite indekse razvijenosti, između ostaloga i taj famozni Eurostat koji pokazuje da je Hrvatska prikovana na samo dno Europske unije. Plaće su pale..."
Izvor: Trading Economics
Ako pogledamo hrvatski BDP po stanovniku, on je počeo rasti tek nakon ulaska Hrvatske u EU. Da Hrvatska nije ušla u EU, vjerojatno bismo još uvijek bili u ekonomskoj krizi. Razlika između 2013. i danas je ogromna. Pogledajte kako je ulazak u EU utjecao na rast BDP-a:
Izvor: Trading Economics
Još je zanimljivije pogledati kretanje hrvatskog izvoza i usporediti stanje prije i nakon ulaska u EU pa će vam biti jasno da je upravo otvaranje tržišta i trgovina s drugim članicama EU bila glavni pokretač izlaska Hrvatske iz krize.
Izvor: Trading Economics
Istina je da naš rast nije dovoljan da bismo uhvatili priključak zapadnim zemljama Europske unije, Hrvatska raste najsporije među svim zemljama Nove Europe i to je jako porazno. Ali za to je kriva naša loša unutarnja politika, a ne članstvo u EU. Da nismo u EU, bilo bi nam još mnogo gore.
8. Ustavni sud
"Njemačka i Francuska nemaju Ustavni sud."
Njemačka ima Federalni ustavni sud, a Francuska ima Ustavno vijeće koje ima praktički iste ovlasti kao ustavni sud u drugim zemljama. Bunjac je htio reći da bi on maknuo jednu od tri grane vlasti, onu koja može srušiti neki zakon koji parlament donese ako taj zakon nije u skladu s Ustavom. Naveo je primjere Njemačke i Francuske.
Potpuno je u krivu jer i Njemačka i Francuska, poput svih ostalih demokratskih republika, imaju sudsku granu vlasti koja ima iste ovlasti kao i Ustavni sud u Hrvatskoj, znači mogu srušiti zakon koji nije u skladu s Ustavom.
7. Uvoz - izvoz
"Hrvatska dvostruko više uvozi nego što izvozi."
Netočno. Hrvatska je lani izvezla robu u vrijednosti oko 100 milijardi kuna, a uvezla u vrijednosti oko 150 milijardi kuna. To nije "dvostruko više" nego 50 posto više, s time da ta razlika između uvoza i izvoza stagnira dok rastu i uvoz i izvoz, što su sve odlični trendovi. Lani je robni izvoz rastao 15 posto u odnosu na prethodnu godinu, a uvoz je rastao za 12 posto.
6. Protekcionizam
"Protekcionizam je ključna poluga za razvoj hrvatskog gospodarstva. Velika Britanija i mnoge druge zemlje izgradile su svoje imperije zahvaljujući protekcionizmu."
Majko mila! Protekcionizam zapravo nije izgradio nikoga. Svaki veliki imperij u povijesti proširio se uglavnom vojnom silom, ali i zahvaljujući trgovinskoj razmjeni. To ne bi bilo moguće u okolnostima protekcionizma. Zanimljivo je da spominje baš britanski imperij jer Velika Britanija je za sobom ostavila neke danas ekonomski najslobodnije i najbogatije zemlje svijeta poput Hong Konga. Protekcionizam dokazano odmaže gospodarstvu zemlje koja ga provodi.
Kako prolaze zemlje koje provode protekcionističku politiku koju predlažu Bunjac i ostali živozidaši? Dovoljno je pogledati Argentinu pred kojom predstoji teška borba nove vlasti za obnovu tržišta otvaranjem prema svijetu. Još bolji primjer je Venezuela koju je protekcionistička politika uspjela potpuno uništiti.
5. Kako dati novac građanima?
"Može se građanima vrlo jednostavno dati novac u ruke. Već ukidanjem parafiskalnih nameta građanima se poboljšava standard. Na primjer, ukinete HRT pristojbu i prebacite je na proračun pa neće biti 180.000 ovršenih građana."
Dakle, nećete plaćati HRT pretplatu, umjesto vas plaćat će država. Kako se samo toga sjetio? A otkud državi novac?
4. Printanje novca
"To je jedno krajnje pojednostavljenje koje rade putem medija kako bi se ocrnio Živi zid, nas žele predstaviti doslovce kao da imamo printer pokraj računala i onda printamo novce i okolo dijelimo ljudima. Takva monetarna politika nema smisla jer ona bi podsjećala na onu tiskaru na Topčideru."
Možda Bunjac nije pročitao program vlastite stranke. Da se ne mučite tražeći, donosimo odlomke iz teksta objavljenog u Expressu.
3. Nacionalizacija banaka
"Mi nismo za nacionalizaciju banaka, mi smo za povratak stranih banaka u hrvatsko vlasništvo. Republika Hrvatska već ima neke banke u svome vlasništvu. Jačanjem tih banaka, možemo potisnuti strane banke i jednostavno ćemo im otežati posao u Hrvatskoj."
Say whaat?
2. Hrvatska stenje pod sankcijama
"Može li Hrvatska završiti pod težim sankcijama nego što ih sad ima?"
Tako je glasio odgovor Branimira Bunjca na novinarsko pitanje ne misli li da će druge države odgovoriti nakon što Hrvatska nacionalizira banke u stranom vlasništvu. Ne boji li se sankcija? Bunjac tvrdi da Hrvatska već je pod međunarodnim sankcijama.
1. Štede samo lopovi i kurve
"Oni koji štede, nisu to stekli na pošteni način."
Ispričavam se na podnaslovu, kurve sam dodao zato što mi dobro zvuči. One ne zarađuju nepošteno, ali ako su pametne, onda će štedjeti.
Cijeli intervju je zlato, ne samo zbog Branimira Bunjca, nego i zbog odličnog novinara Željka Matića koji je to odradio perfektno (i moram pohvaliti njegovo poznavanje ekonomije, žao mi je što takvi novinari ne rade na HRT-u).