Draško Stanivuković je mladi bosanskohercegovački političar koji se našao u središtu pozornosti medija nakon nedavnih lokalnih izbora u BiH jer je iznenadio, kao politički oponent u Republici Srpskoj vladajućeg SNDS-a Milorada Dodika, pobijedivši u utrci za gradonačelnika Banja Luke.
Stanivuković je vodio modernu kampanju usredotočivši se na društvene mreže. Po prvim izjavama činio se sasvim OK, kao početak vala promjena u Srpskoj i cijeloj BiH. Ali ubrzo se pokazalo da nije mnogo drukčiji od Dodika, a možda je čak i gori.
Nedavno je u gostovanju na N1 televiziji odbijao priznati genocid nad Bošnjacima tijekom rata u Srebrenici. Na novinarsko pitanje odgovorio je protupitanjem o Jasenovcu: "A koliko je bilo žrtava u Jasenovcu, 800.000?". Riječ je o tipičnom izbjegavanju izravnog odgovora i logičkoj pogrešci. Ne samo da nastavlja politiku svojih prethodnika negirajući zločine iz nedavnog rata, već to pokušava opravdati zločinima u drugoj zemlji, koji su se dogodili prije više od 75 godina. Osim toga, brojka od 800.000 za Jasenovac je debelo, debelo preuveličavanje (to ne znači da Jasenovac nije bio strašan zločin nad mnogim Srbima, Židovima, Hrvatima...).
A sada je opet briljirao. U izjavi za Klix.ba, komentirao je ideju da se u Banja Luci održi gay pride:
"Neka svatko radi što u dubini sebe osjeća. Svatko ima pravo na sve vrste opredjeljenja. Mislim da je jedna gay parada dovoljna u Sarajevu, za čitavu zemlju. Mislim da je to sasvim dovoljno. Ovdje ima gay parada, dovoljno. Mislim da nema potrebe u Banjoj Luci. Smatram da nitko u Banjoj Luci nije ugrožen, po bilo kojoj opredijeljenosti."
Ovdje je dvaput naglasio riječ "opredijeljenost", kao da je seksualna orijentacija stvar - opredjeljenja. Kao da je to nešto što odlučiš da želiš biti. Ono, poželiš biti član neke stranke, pa tako po njemu se možeš opredijeliti i da budeš gay ili straight.
Ne mogu opisati koliko je to nazadno razmišljanje, tako se gledalo na seksualnu orijentaciju prije 50 godina. Danas znamo da ona nije stvar opredjeljenja nego čovjekove prirode. Nije netko gay zato što je to izabrao nego zato što ima takvu seksualnu orijentaciju. Ideja da je to stvar "opredjeljenja" dovodi do ideje da se onda i "krivo opredjeljenje" može liječiti terapijama, a to je dokazano netočno.
Možda bi građane Banja Luke i cijele BiH trebalo još više zabrinuti kako novi gradonačelnik gleda na pravo građana na mirno okupljanje. On misli da je posao gradonačelnika da određuje tko smije, a tko ne smije održati miran skup. Odmah po izborima izjavio je da je Banja Luka sada "otvoreni grad" i da će otvoriti glavni trg za sve. Izgleda da ipak nije tako, postoje neke manjine koje će biti zakinute.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora