Piše: Mario Nakić
20.9.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
20.9.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Nakon jučerašnjeg verbalnog "okršaja" u Saboru između Brune Esih, predsjednice stranke Neovisni za Hrvatsku, i premijera Andreja Plenkovića, objavio sam na Liberalu članak cijenjenog kolege Tomislava Stipića u kojem je kritizirao ponašanje hrvatskog premijera i predsjednika HDZ-a.
Iako je članak dobro argumentiran i predstavlja jedno legitimno promišljanje, moram reći da se u nekim stvarima ne slažem. Nije to nikakva novost, mi smo na Liberalu, naravno, liberalni i ne moramo se svi u svemu slagati. Postoje neke stvari vezane za taj događaj i te osobe koje također smatram da bi se trebale napomenuti.
Slažem se da je premijer Plenković odgovarao arogantno i da bi, da je tako odgovorio bilo kojoj zastupnici iz lijevog miljea bio optužen za nekulturni šovinizam, ali meni je uvijek bitniji sam sadržaj od forme. Dakle, sadržaj onoga što je Esih pitala i onoga što je Plenković odgovorio. A ako ćemo se fokusirati na sadržaj, onda moramo doći do zaključka da Plenković nije rekao ništa krivo, ništa neistinito i ništa uvredljivo. U zadnje vrijeme je u mnogim krugovima postalo uvredljivo čuti istinu koja nije ugodna, a desnica je postala osobito osjetljiva.
Budimo realni, Bruna Esih je predsjednica jedne oporbene parlamentarne stranke koja dvije godine nije u Saboru postavila premijeru nijedno pitanje. Plenković je to dobro primijetio i iznio sasvim legitimnu kritiku. Kakva je to oporba, koji joj je cilj i za što se zalaže? I sad, nakon dvije godine skupi hrabrosti postaviti pitanje vladajućima, a o čemu je riječ? O Istanbulskoj konvenciji i Miloradu Pupovcu.
Bruna Esih nije ni spomenula gospodarsku situaciju u Hrvatskoj, nije mu predbacila ni "spašavanje" Uljanika novcem poreznih obveznika ni skandalozne prijedloge u novom zakonu o doprinosima za članove uprave trgovačkih društava. Ništa od toga jer nju ekonomija uopće ne zanima. Nju zanimaju svjetonazorske teme po kojima treba nastaviti piliti tako da se nitko ne zapita zašto Hrvatska, polako ali sigurno, nestaje.
Je li to domoljublje za koje se njena stranka navodno zalaže? Ja bih rekao da nije. Ako se referendumi raspišu, očekuju nas mjeseci krajnje mučnih i beskonačnih rasprava po medijima i društvenim mrežama na temu spolne ravnopravnosti, poljskih i javnih WC-a, Srba itd. Zar vam nije bilo dosta toga?
Čak i nakon tih referenduma, ako izglasate povlačenje ratifikacije IK i izbacivanje manjinskih predstavnika iz saborske većine, hoće li se išta u Hrvatskoj za ikoga promijeniti nabolje? Hoće li nam onda gospodarstvo oživjeti, hoće li se konačno provesti potrebne reforme, hoće li se srezati porezi, deregulirati tržište?
Ne bih rekao. Bruna Esih je zapravo kao Milorad Pupovac, samo što ona predstavlja hrvatske, a on srpske nacionaliste i konzervativne socijaliste (ili socijalne konzervativce). Nema druge razlike! Da su ona i Zlatko Hasanbegović u vladajućoj koaliciji umjesto SDSS-a, što bi se konkretno promijenilo?
Brunu Esih ekonomska situacija zanima koliko i Milorada Pupovca, inače bi se angažirala u ove dvije godine po tom pitanju. Nemam više nimalo tolerancije za političke stranke koje ne stavljaju u prvi plan ekonomsku situaciju i ne inzistiraju na gospodarskim i drugim reformama, sorry.
Plenkoviću i njegovoj vladi stvarno možemo predbaciti svašta, ali ovaj put mislim da je rekao istinu jer koliko god on bio loš i njegov tim imao tromu ili nikakvu ekonomsku politiku, ono što Bruna Esih i njena stranka nude čini mi se još puno gore. A što se tiče nezadovoljnih desničara u HDZ-u, oni nisu nezadovoljni zbog ekonomske situacije, očito. Svejedno će bar 90% tih "nezadovoljnih HDZ-ovaca", kad dođu izbori, zaokružiti ono što jedino znaju zaokružiti. Žalosno je samo što zdrava alternativa još uvijek ne postoji.