Piše: Mario Nakić
14.12.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
14.12.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Još uvijek je u tijeku glasanje za Liberala godine među hrvatskim političarima. Ako još to niste učinili, glasati možete ovdje. A sada je na redu izbor i za Liberala godine među javnim osobama koje nisu politički aktivne, ali promiču liberalne ideje i politike u svome radu i izvan njega.
Dok smo među političarima imali ozbiljne probleme da uopće pronađemo troje kandidata, među novinarima i influencerima je veći problem kako skratiti dugi niz imena na samo nekolicinu najrelevantnijih. U tome sam vjerojatno pogriješio i ako jesam - ispričavam se svakome tko smatra da je zaslužio ući u najuži izbor, a nije ušao. Nitko nije savršen, pa ni ja. Ako sam nekoga izostavio - nije namjerno ni osobno. Ovdje su, dakle, oni za koje smatram da su najviše doprinijeli u širenju liberalizma kroz svoje pisanje i komentiranje u mainstream medijima i na društvenim mrežama, a na vama je, dragi čitatelji, da izaberete onoga tko je u tome bio najuspješniji.
Saša Cvetojević
Gospodin Cvetojević je poduzetnik i investitor, ali široj javnosti je poznatiji kao direktor Facebooka za sjevernu Afriku, jugoistočnu Europu i Bliski istok (to sam napisao da bi ga desni mediji opet mogli prozvati ako nekoga od njih Facebook ponovno blokira). Njega psujte kad vas blokiraju!
A sad ozbiljno, čovjek ima veliki doseg na Facebooku koji je zaradio zahvaljujući dugogodišnjem objavljivanju zanimljivih statusa o poduzetništvu i problemima s kojima se mali poduzetnici u Hrvatskoj susreću te politički nepristranoj i objektivnoj kritici svake od dosadašnjih vlada - i one Milanovićeve kao i sljedećih HDZ-ovih. Od njega smo saznali da Vlada pokušava usred ljetnih praznika potiho progurati onaj ozloglašeni zakon koji je u prvoj verziji trebao povisiti minimalac poduzetnika. On nesebično dijeli sudbine prevarenih ljudi, obespravljenih i razočaranih poduzetnika kako bi ukazao na probleme koje država stvara onima koji bi trebali biti stup našeg društva.
Bez njega mnoge teme vjerojatno se ne bi ni proširile po portalima, a ni mediji danas ne bi bili toliko osviješteni o ekonomskoj situaciji i problemu nedostatka poduzetničkih sloboda. Zato je ušao u ovaj izbor.
Nenad Bakić
Dobili smo kritike da o Bakiću pišemo samo najbolje. Jedna nam je čitateljica ozbiljno spočitala da kritiziramo svakoga osim njega. Prihvaćam kritiku, ali ni uz najbolju volju stvarno ne znam što bi se to negativno o ovom čovjeku moglo reći. Kako ne voljeti gospodina Bakića? To vam je kao da ne volite budućnost. Ima i takvih, naravno, koji mrze budućnost, ali mi na Liberalu sigurno nismo među njima.
Nenad Bakić ne priča puno, on djeluje. Djeluje poduzetnički, humano i humanitarno, ali s pogledom u budućnost. Ulaže vlastiti novac u projekte koji uvode inovacije u edukaciju djece što je najvažnije za naciju i njen opstanak. Ima li išta domoljubnije i više u liberalnom duhu od toga?
Bakić investira u hrvatske brendove od kojih je neke i spasio od bankrota (npr. Varteks). Uza sve to, vodi i zanimljiv blog Eclectica.hr na kojem možete pročitati njegove analize financijskih tržišta i osvrte na aktualne političko-ekonomske probleme.
Goran Vojković
Index je među mainstream medijima definitivno najprogresivniji u guranju liberalnih ideja i politika, pogotovo ako pričamo o ekonomskom liberalizmu. Ima više odličnih liberalnih kolumnista na tom portalu (npr. Oleg Maštruko, Hrvoje Marjanović, Marko Repecki...), ali ovaj put ću izdvojiti Gorana Vojkovića zato što mi se čini da je on trenutno najpopularniji među njima.
Vojković je zaradio moje simpatije prije nešto više od dvije godine, kad je napisao komentar s naslovom "Ukidanje potpora neprofitnim medijima - sjajan potez Zlatka Hasanbegovića". To je bilo u trenutku dok je lijevim medijima (a to znači bar 75% mainstream medija u Hrvatskoj) vladala haranga protiv tadašnjeg ministra kulture upravo zbog te odluke. I Index je bio među tim medijima koji su derali po Hasanbegoviću, vadili nekakve stare fotografije i tekstove iz 1990-ih ne bi li ga što više kompromitirali i zaustavili započetu reformu financiranja NGO sektora. Na koncu su u tome i uspjeli, Hasanbegović je dolijao, kao i njegove mjere i sad je sve opet po starom. Ali u tom trenutku napisati takav tekst značilo je poistovjećivanje s ustašama i fašistima. Čak i dan-danas, ako kažete istinu - da je ta Hasanbegovićeva odluka bila jedna od najboljih ministarskih odluka u povijesti moderne Hrvatske - riskirate da vas po Twitteru i drugdje prozivaju za ustašofiliju i fašizam.
Goran Vojković je tada pokazao da ima "muda". I kasnije, sve što je pisao, uglavnom je ostao dosljedan liberalnim principima, bez obzira o kojoj se temi radi. Dogodilo mi se već nekoliko puta da objavim neki tekst na Liberalu i onda naknadno vidim tekst s istom poantom i čak identičnim naslovom na Indexu, autora Gorana Vojkovića. On je to objavio vjerojatno prije mene pa se hvatam za glavu: "Ajme, sad će svi reći da prepisujem od Indexa". A zapravo, stvar je u tome da očito o nekim stvarima mislimo isto i čak vidimo ista rješenja. Naravno, ne slažemo se u svemu, ali kakvi bismo bili liberali da se u svemu slažemo?
Davor Huić
Davor Huić je poduzetnik i predsjednik Lipe - udruge poreznih obveznika. Njegova je udruga najbolji primjer kako bi cijeli NGO sektor u Hrvatskoj mogao funkcionirati. U potpunosti se financira od članarine i donacija građana i tvrtki, a ima iza sebe već nekoliko uspješnih projekata, sve s ciljem podizanja svijesti o javnoj potrošnji i borbe protiv korupcije.
Nakon lanjskog zaustavljanja poreza na nekretnine, udruga Lipa je ove godine pokrenula Crnu knjigu trošenja poreznog novca u kojoj se objavljuju primjeri korupcije u javnom sektoru na nacionalnoj i lokalnim razinama.
Andrej Grubišić
Ekonomski analitičar kojeg novinari pozovu kad treba šokirati javnost. Kažem "šokirati" jer to je u Hrvatskoj ono kad ljudima kažeš istinu koju većina ne želi čuti. Čovjek je iznimno stručan na području financija i ekonomske politike, a njegova rješenja su krajnje razumna. Bio je glasni kritičar lex Agrokora, državnog "spašavanja" Uljanika, podizanja minimalca i pobornik vaučerizacije u zdravstvu. Izdvojio bih njegovu nedavnu izjavu o minimalcu koju je dao za Lider:
"Nema nijedne ekonomije u svijetu gdje se radna mjesta kreiraju tako da država određuje plaće. To određuje tržište. Tom logikom bilo bi ispravno reći da je minimalna plaća 10.000 kuna. Neki ljudi su spremni raditi za manje iznose jer vide neki smisao u tome. Primjerice, spremni su raditi ograničeno vrijeme za manje novaca kako bi upotpunili kućni budžet ili stekli relevantno radno iskustvo i vještine. Novac nije jedini benefit rada."
Velimir Šonje
Nemoguće je pričati o liberalizmu u Hrvatskoj, a ne spomenuti Velimira Šonju. To bi bila hereza. Čovjek je old school po tom pitanju, kao i po pitanju ekonomske teorije u kojoj je jedna od najstručnijih osoba na Balkanu. Šonje vodi portal Ekonomski lab koji toplo preporučujem svakome, u svakoj prilici. I našim čitateljima često kažem: Liberal može biti dobar početak, ali Ekonomski lab je širina, barem ako pričamo o ekonomiji. Tamo dolazite stjecati znanje.
To je najuži izbor ovogodišnjih kandidata. Ispričavam se svima koje sam nenamjerno izostavio, ali morao sam skratiti popis iz praktičnih razloga. Možda ste primijetili da je riječ pretežno o ljudima iz ekonomske sfere, ali nažalost, u Hrvatskoj nedostaje društveno liberalnih aktivista, barem izvan ovih stranica. NGO sektor je podijeljen između krajnje lijevih i konzervativnih aktivista, liberalizam tamo još uvijek nije zaživio. Vjerujem da će se i to popraviti u narednom periodu. Idemo polako, korak po korak. Moji prijedlozi su tu, a na vama je da izaberete najboljega među najboljima.