Piše: Mario Nakić
9.7.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Mario Nakić
9.7.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Nerijetko ćete na ovim stranicama naći odgovore, kritičke osvrte i razbijanje tvrdnji antitržišnih i antislobodarskih novinara u mainstream medijima pa nas ljudi često pitaju jesmo li to u nekakavom "ratu" s njima. Nismo, samo želimo prikazati čitateljstvu da postoji i druga strana, koja u našim mass medijima još uvijek nije dovoljno zastupljena.
Nije tajna da su hrvatski novinari u bar 80 posto slučajeva teški ljevičari opijeni marksizmom. Međutim, nešto se u zadnje vrijeme pozitivno ipak događa, sve češće možemo naletjeti i na neki vrlo ozbiljan, objektivan, protržišni tekst, čak i na portalima koji su ranije bili isključivo lijevo orijentirani (npr. Telegram i Novi list). Zato treba pohvaliti kad tako nešto odluče objaviti, nadam se da će toga u budućnosti biti više jer našem narodu i našoj politici kronično treba manje Marxa, a više Misesa.
Ovdje je top 3 po meni najbolja članka s hrvatskih mainstream portala proteklog tjedna.
1. Telegram raskrinkava laži o navodnom rastu uvoza hrane
HRT je potpao pod utjecaj poljoprivrednih lobija pa širi paranoju od uvoza poljoprivrednih proizvoda koji navodno prijeti našoj proizvodnji. Redakcija portala Telegram objavila je tekst naslovljen Mediji i političari tvrde da Hrvatskoj prijeti alarmantan rast uvoza hrane. Istina je, ali doslovno, suprotna u kojem brojkama i činjenicama razbijaju mit koji šire razni lobiji i prevaranti s ciljem "zaštite" domaćih proizvođača od uvoza. Ta zaštita značila bi ograničavanje uvoza, postavljanje tarifa i slično, a to bi dovelo do rasta cijena i slabijeg izbora za kupce. Neće proći.
Prvo, brojke. Republika Hrvatska lani je uvezla 2,6 milijarde eura prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda – 20 milijuna eura, zbog kojih mediji i interesne skupine šize, čini 0,7 posto tog iznosa. Odnos uvoza i izvoza hrane zapravo se smanjuje. Prošle godine izvoz je rastao brže od uvoza, što je, na ovim kategorijama proizvoda, smanjilo trgovinski deficit za sto milijuna eura. Odnosno, 2015. godine vrijednost hrane koju smo izvezli iznosila je 61 posto vrijednosti hrane koju smo uvezli; godinu dana kasnije, omjer je narastao na 67 posto.
Cijeli tekst Telegrama, koji uistinu vrijedi pročitati, čitajte ovdje.
2. Novi list - intervju s Nenadom Bakićem
Novinar Novog lista Robert Frank intervjuirao je poduzetnika, investitora i filantropa Nenada Bakića. Bakić je tako dobio vrijedan medijski prostor da kaže neke zanimljive i vrlo korisne stvari:
Mi smo zaostala zemlja u protržišnim reformama. Kod nas, čim je nešto tržišno – loše je! Prepuni smo predrasuda i licemjerja. Svaki pošteni socijalist žudi za iPhoneom, a mrzi kapitalizam. Ali voli novac.
Bakić u intervjuu objašnjava zašto Hrvatsku svi prestižu, koliko zaostajemo s reformama, što trebamo mijenjati ne samo u zakonima, nego i u mentalitetu, o STEM revoluciji u hrvatskim školama koju je upravo on pokrenuo i daje odlične rezultate te o potencijalima Rijeke koja bi mogla postati hrvatski Hong Kong. Cijeli intervju pročitajte ovdje.
3. Index: Vojković o carinicima
Hrvatski carinici prijete štrajkom u jeku turističke sezone jer - traže veće plaće! Nevjerojatno, složit ćete se. Goran Vojković, kolumnist Indexa odlično je objasnio kako je moguće da se tako nešto dogodi. Oni, naime, nemaju pojma, ili ih nije briga, otkud novac za njihove plaće.
U privatnoj firmi svakome, pa i radniku koji najviše mrzi vlasnika i jedva čeka drugi posao, jasno je kako prvo treba zaraditi da bi se isplatilo. Potrebno je prodati, naplatiti, potrebno je da novac stigne na račun firme kako bi dio tog novca dobili kroz manju ili veću plaću. Ili ako je godina baš dobra, onda i regres za godišnji odmor. U javnom sektoru, čini se, mnogi to ne razumiju. Njima se novac jednostavno magijom stvori svakog desetog na računu i apsolutno ih nije briga kako se do tog novca dolazi.
Cijeli komentar Gorana Vojkovića pročitajte ovdje.