U vrijeme prirodnih katastrofa, kao što su uragani u Teksasu i Floridi, na snazi su državni zakoni koji zabranjuju poskupljenja cijena dobara. Iako je namjera takvih zakona dobra, u praksi zbog njih dolazi do velikih nestašica vode, goriva i drugih potrepština koje su u tom trenutku najpotrebnije.
Steven Horwitz, prefosor na Institutu za humane znanosti i suradnik Zaklade za ekonomsku edukaciju objasio je na CNN-u razloge zašto bi trebalo pustiti cijene da rastu i tijekom prirodnih katastrofa.
"Takve je stvari uvijek teško objasniti ljudima jer smo svi emotivni u ovim trenutcima. Ja se slažem, trebali bismo brinuti jedni za druge, ali najbolji način je da vidimo kako ćemo najbolje iskoristiti ograničenu količinu dobara. Ja kažem, pustite da cijene rastu. Kad kupim skuplju bocu vode, iskoristit ću je da preživimo ja i moja obitelj, a neću njome prati psa. Kad cijene rastu, onda ljudi donose racionalnije odluke."
"Kako cijene na Floridi budu rasle, to će poslati poruku ljudima izvan Floride da šalju svoje proizvode u Floridu da bi ih što brže prodali po višim cijenama. Kad cijene ne mogu rasti, onda to ne funkcionira, vidjeli smo već".
Horwitz je istaknuo i licemjerje državne tužiteljice koja prijeti kako će država pokrenuti sudske postupke protiv svih trgovaca koji su tijekom oluje povisili cijene u svojim trgovinama, ali ne spominje električare i građevinare koji će nakon oluje doći i naplatiti svoj posao. "Znate da ćemo i njih trebati i znate da će oni to naplatiti. Ista je stvar i s trgovcima", objašnjava Horwitz.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.