Piše: Mario Nakić
Photo: Wikipedia
20.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Wikipedia
20.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Predstavnički dom američkog Kongresa usvojio je jučer većinom glasova zakon o povećanju minimalca na federalnoj razini na 15 dolara po satu. Za zakon glasali su članovi Demokratske stranke, a Republikanci protiv. Nakon Predstavničkog doma, da bi zakon stupio na snagu treba ga usvojiti još Senat i potpisati predsjednik. Budući da u Senatu većinu čine republikanci, teško da će proći tu razinu.
Međutim, kad bi zakon prošao u Senatu i kad predsjednik Donald Trump ne bi na njega uložio veto (što je također mogućnost), to bi značilo povećanje minimalca za preko 100 posto. Od ukupno 11 stručnih studija dosad napravljenih na tu temu, čak 8 predviđa negativni neto utjecaj na ekonomiju. Usprkos tome, većina Amerikanaca (55%) podržava povećanje minimalca dok se 71 posto američkih ekonomista tome protivi.
Demokrati su svjesni lošeg utjecaja na gospodarstvo, ali su odlučili baš sada pokušati progurati taj zakon da bi mogli okriviti republikance i Trumpa što ga neće podržati, odnosno da u predsjedničkoj kampanji mogu reći kako su republikanci protiv povećanja minimalne plaće. Demokrati su tijekom Obame imali barem dvije godine kada su kontrolirali oba doma Kongresa i predsjednika, ali tada im ovakve ideje nisu padale na pamet. Jasno je, dakle, da je riječ o populizmu.
Ali još je zanimljivija vijest koju je objavio Washington Post o zaposlenicima predsjedničke kampanje kandidata Bernija Sandersa koji se natječe za nominaciju Demokratske stranke. Sanders je po pitanju podizanja minimalca pionir. On je, naime, predlagao taj zakon i dok takva politika nije imala široku potporu javnosti i jedan je od glavnih njegovih protagonista. Pomislili biste da svoje radnike plaća bar 15 dolara po satu, kad se već zalaže za to da svi privatnici plaćaju svoje radnike najmanje toliko, ali bili biste u krivu.
Sandersovi radnici zahtijevaju poboljšanje radnih uvjeta, između ostalog i povećanje plaće na minimalno 15 dolara po satu. Tvrde da ostvaruju "siromašna primanja" i da u takvim uvjetima "ne mogu ostvarivati potrebne rezultate". Tvrde da su potplaćeni i izrabljeni, budući da rade "više od 60 sati tjedno za 12 ili 13 dolara po satu".
"Mnogi članovi osoblja na terenu jedva preživljavaju financijski, što štetno utječe na produktivnost i moral našeg tima. Neki su organizatori kampanje zbog toga već napustili kampanju", stoji u otvorenom pismu upućenom Faizu Shakiru, direktoru Sandersove predsjedničke kampanje.
Iz Sandersovog stožera stiglo je i objašnjenje za medije. Shakir tvrdi da su u tijeku pregovori o uvjetima rada sa sindikatom te mu je žao što su neki pojedinci izašli tako u javnost prije postignuća dogovora, što može ugroziti tijek pregovora i poboljšanje radničkih uvjeta. Kaže da je svjestan problema i da će smanjiti broj sati kako bi cijena po satu bila 15 dolara.
Drugim riječima, neće im povećati plaću, što znači da će se mnogi od njih i dalje boriti i jedva preživljavati. Možda je dobro samo to što će odsad, barem na papiru, raditi manje sati tjedno. To je jedan od najčešćih odgovora na svako povećanje minimalca. Iako je namjera povećanja minimalca da radnici dobiju veće plaće, većinom dobiju kraće radno vrijeme, a nerijetko i ostaju bez posla. Političari misle da poslodavci plaćaju neke radnike manje zato što su zločesti i namjerno im ne žele platiti, ali većinom to nije slučaj. Poslodavac ne može isplaćivati radniku plaću veću od zarađene. Tu bi lekciju sada i Bernie Sanders trebao naučiti.