Piše: Mario Nakić
Photo: Š. Brajković/Zvono
4.5.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Š. Brajković/Zvono
4.5.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
"Jedno je biti nezaposlen i tražiti posao, a drugo ne htjeti raditi uopće i primati socijalnu naknadu. Moramo i u socijalnu politiku grada uvesti malo reda. Mi ćemo i dalje pomagati potrebite ljude, dapače i više nego prije, ali nećemo podržavati nerad. Nepošteno je da jedni ljudi rade za malu plaću, podmiruju svoje obveze i teško žive te gledaju kako sposobni za rad radije primaju socijalnu naknadu. To nije fer i vrijeme je da i to promijenimo", napisao je Dario Hrebak, gradonačelnik Bjelovara na Facebooku uz vijest da grad Bjelovar uvodi rad za opće dobro u kojem će sudjelovati primatelji gradskih socijalnih naknada. Tko se ne odazove pozivu, gubi pravo na pomoć grada.
To je samo jedan od zanimljivih noviteta koje je Hrebak uveo u gradsku politiku, a mogli bi i trebaju poslužiti drugima za primjer. Hrebak je ukinuo namete za tvrtke koje zapošljavaju 10 ili više ljudi, uveo je sistem ocjenjivanja i nagrađivanja efikasnih djelatnika gradske uprave, potpore za najbolje startupe, a sada i konkretnu reformu socijalne politike. Moj je stav da socijalnu politiku vodi država koja daje socijalnu pomoć pa jedinice lokalne samouprave ne bi trebale dodatno pomagati nikome, ali znamo da je na lokalna vodstva uvijek veliki pritisak onih kojima državna pomoć nije dostatna pa se gradonačelnici teško mogu izvući iz toga. Plus, socijalna pomoć donosi i brdo glasova koji na lokalnoj razini itekako puno znače. Samim rezovima i uvođenjem rada za opće dobro, Hrebak je povukao potez koji bi ga mogao stajati glasova, što znači da nije populist.
Dok svi drugi pričaju o reformama, Hrebak ih provodi. Zamislite da je premijer. Siguran sam da Hrebak ne bi inzistirao na zadržavanju statusa quo kao što Plenković to radi, siguran sam da bi se išlo konkretnije s promjenama u našoj ekonomskoj, socijalnoj i društvenoj politici. Bjelovar treba biti primjer ne samo drugim gradovima i općinama, nego i vladi.
Najveći dio proračunskog novca Republika Hrvatska troši na socijalna davanja i pomoći. Taj segment, socijalna država koja je prevelika u odnosu na naš BDP, treba reformirati zajedno s drugim segmentima države jer znamo da mnogim građanima državna socijalna pomoć nije dostatna ni za najosnovnije životne potrebe dok u isto vrijeme ima i onih koji tu pomoć koriste kako bi izbjegli prijavu i poreze dok rade "u fušu". Reforma socijalne države pomogla bi tržištu rada i rastu zaposlenosti po kojoj smo na dnu Nove Europe. Za početak, premijer Plenković i ministar Pavić mogli bi pogledati malo što se događa u Bjelovaru, nije daleko od njihovih ureda, pa da preslikaju istu politiku na nacionalnu razinu.