Piše: Mario Nakić
Photo: Elysee.fr
18.5.2021.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Elysee.fr
18.5.2021.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Demokratske norme u Europi ozbiljno su narušene tijekom godine ograničenja uslijed covid-19 pandemije, a stručnjaci se sada plaše da političari gladni moći neće htjeti odustati od svoje gotovo potpune vlasti nakon što kriza završi.
Tako piše - vjerovali ili ne - CNN, jedan od vodećih tvrdokoronaških medija koji su na globalnoj razini proteklih godinu i nešto dana širili dosad neviđenu histeriju zbog covida, na razne načine opravdavali pretjerane i često besmislene restrikcije nazivane "epidemiološke mjere" i provodili masovnu hipnozu stanovništva kako bi se ono pokorilo onome što su CNN i drugi nazvali "novo normalno".
Nevjerojatno, ali CNN je jučer objavio analizu o demokraciji i političkim slobodama u Europskoj uniji, u kojoj kritiziraju francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i još neke europske lidere zbog "grabljenja moći" i pretjerivanja u oduzimanju građanskih prava. Evo što kažu za Francusku:
"Na primjer, u Francuskoj je parlament ranije ovog tjedna odobrio zakon kojim se krizno stanje produljuje do kraja rujna. Nacrt zakona omogućava predsjedniku Emmanuelu Macronu da uvede zdravstvenu propusnicu koja pokazuje je li netko cijepljen protiv Covida-19 ili nije, kao i policijski sat u cijeloj zemlji.
Neki od Macronovih liberalnih saveznika taj potez smatraju kontroverznim; uostalom, upućivanje građana da se kući vrate u određeno vrijeme i praćenje njihovih medicinskih podataka nije baš u skladu s francuskom liberalnom tradicijom.
Nedavno je francuski predsjednik uzdizao vrijednosti demokracije. Govoreći u američkom Kongresu 2018. godine, odao je počast 'utočištu demokracije' kojem se obraćao i podsjetio svijet na riječi 'istaknute na zastavama francuskih revolucionara': Vivre libre ou mourir - Živi slobodno ili umri. Ironično, s obzirom na predsjednikovu očitu želju da kontrolom svojih građana zaustavi širenje smrtonosnog virusa.
Phillippe Marlière, profesor francuske i europske politike na Sveučilišnom koledžu u Londonu, napominje da je posljednjih godina Francuska uvela brojna izvanredna stanja kao odgovor na terorističke napade. Mnoge mjere uvedene u to doba u vezi s osobnom slobodom ostale su na snazi.
'Kladio bih se da će mnoge neliberalne mjere koje su uvedene pod Covidom, poput zdravstvene propusnice i prijetnji policijskog sata, ostati na snazi ili će se ponovno uvoditi', rekao je. 'Političari su vrlo dobri u preuzimanju ovlasti, ali nisu tako dobri kada ih treba vratiti građanima.'
Među nekima postoji posebna zabrinutost zbog toga što bi Macron, kojem su pred izbori sljedeće godine, mogao smatrati korisnim čvrsto držanje vlasti.
'Francuski predsjednik ima više moći na papiru od američkog predsjednika. Može kontrolirati policiju, vojsku, svu unutarnju politiku, svu vanjsku politiku. Čak imenuje i svog premijera', rekao je Marlière. 'To je u kombinaciji s nekim tko traži reizbor i koji se već pomiče udesno po pitanjima poput islama bez stvarnog nadzora vrlo zabrinjavajuće.'
Još je zabrinjavajuće što izvješće DRI također navodi da samo pet država članica EU - Češka, Francuska, Litva, Nizozemska i Portugal - imaju odgovarajuće izlazne strategije za povratak u normalu. Puno je lakše vladati dekretom nego vladati u granicama, pa je očito zašto bi čelnici htjeli zadržati moć."