Piše: Mario Nakić
27.6.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
27.6.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Prva predsjednička debata za nominaciju Demokratske stranke započela je sinoć u Miamiju prvom rundom. Budući da je ove godine čak 26 kandidata, debata je podijeljena u dva dijela. Sinoć je predstavljeno prvih deset kandidata, među kojima su najpoznatiji senatorica Elizabeth Warren, newyorški gradonačelnik Bill de Blasio i bivši kongresmen iz Teksasa Beto O'Rourke.
Nije bilo mnogo vremena da se iz debate sazna više o svim kandidatima, ali je svatko od njih dobio priliku da se pred širokom američkom publikom ukratko predstavi u najboljem svjetlu i tako zainteresira potencijalne birače. Možda je najzanimljiviji trenutak bio kad su moderatori upitali kandidate tko bi od njih ukinuo privatno zdravstveno osiguranje i zamijenio ga državnim (ovime što mi imamo u Hrvatskoj), samo dvoje je podiglo ruku: Warren i de Blasio.
Warren se držala radikalno lijevog populizma znajući da većina Amerikanaca prema anketama podržava uvođenje obaveznog zdravstva kojim će svi biti pokriveni. "Postoje političari koji kažu da to nije moguće provesti. Zapravo vam žele reći da se ne žele boriti za to. Zdravstvo je temeljno ljudsko pravo, a ja ću se boriti za temeljna ljudska prava."
Beto O'Rourke je pokušao unijeti dozu zdravog razuma kad je sramežljivo rekao da je potrebno zadržati slobodu izbora, ali newyorški gradonačelnik ga je odmah poklopio podsjetivši da "zdravstveno osiguranje ne funkcionira za milijune Amerikanaca". "Kako možete braniti sistem koji ne funkcionira? Zašto uopće branite privatno osiguranje?"
Ipak, izvan natjecanja u lijevom populizmu, dvoje ranije manje poznatih kandidata su se posebno uspjeli istaknuti, što su kasnije potvrdili i rezultati Google tražilice. To su Cory Booker i Tulsi Gabbard.
Cory Booker je američki senator iz New Jerseya koji je prethodno bio dva mandata gradonačelnik Newarka i potom kongresmen u Predstavničkom domu. Smatra se socijalnim liberalom. U svojim izjavama dosad je uvijek naglašavao kako preferira slobodno tržište u ekonomiji, što je učinio i tijekom sinoćnje debate kad je govorio o potrebi "razbijanja velikih korporativnih monopola": "Moramo dozvoliti slobodnom tržištu da funkcionira, a to će biti kad mali biznisi postanu konkurentniji."
Iako su se svi kandidati sinoć natjecali u kritiziranju velikih korporacija, činjenica je da je Booker u Kongresu i Senatu već dvaput podržao smanjenje korporativnog poreza. Na nedavno novinarsko pitanje smatra li se socijalistom, odgovorio je kategorički: "Ne. Ja sam za kapitalizam, ali mi je dosta korporacija koje se ponašaju kao da su u socijalizmu."
Booker je jedini senator koji živi i dalje u siromašnom kvartu, u centru Newarka, što je iskoristio i sinoć u debati govoreći o potrebi uvođenja bolje kontrole oružja. Kasnije je u intervjuu za CNN bolje objasnio svoju poziciju:
"Ne želim ljudima uzeti pravo na posjedovanje oružja. Moj je prijedlog razumna regulacija koja neće dozvoliti kriminalcima da tako lako dođu do oružja kao sada. Ako želite voziti automobil, morate proći prvo vježbe, pa razne testove, pa registraciju. Istu stvar želim i za oružje. Mislim da to nije kršenje Ustava jer sloboda nije apsolutna. Nemamo ni apsolutnu slobodu govora. Ne smijem u kazalištu punom ljudi povikati: 'Požar!'. Moj je prijedlog zdravorazumska regulacija oružja koja neće ukidati prava nikome i većina Amerikanaca se slaže sa mnom."
Na pitanje o imigraciji, Booker je na tečnom španjolskom jeziku odgovorio kako je ovakva politika, koju Trump vodi prema imigrantima, "neprihvatljiva". "Prvi dan svoga predsjedništva ukinut ću ICE (državnu agenciju koja se bavi traženjem ilegalnih imigranata) i pokrenuti reformu naše imigrantske politike, tako da se prema svakom čovjeku postupa humano." Osim njega, na španjolskom jeziku su se gledateljima obratili još O'Rourke i Julian Castro, jedini kandidat latino porijekla.
Google Trends na Twitteru je objavio top 10 najtraženijih demokratskih kandidata u njihovoj tražilici za vrijeme debate. Booker je prvi, što je veliko iznenađenje budući da je dosad kotirao loše u anketama s potporom između 1 i 3 posto među članovima Demokratske stranke.
Od Bookerovih ostalih poznatih stavova, zalaže se za potpunu legalizaciju marihuane na federalnoj razini, sudjelovao je skupa s republikancem Random Paulom u kreiranju reforme kaznenog sustava, podržava gay prava i protivi se restrikcijama i zabranama pobačaja.
Prema Google Trendsu, drugo najtraženije ime u njihovoj tražilici sinoć je bila Tulsi Gabbard. Riječ je o članici Kongresa iz Havaja, bivšoj vojnikinji koja je sudjelovala u ratu u Iraku, a nakon toga postala vodeća protivnica američkih vojnih intervencija u svijetu.
Gabbard se tijekom debate istakla upravo u tome - protivljenju vojnom intervencionizmu. Na pitanje jesu li za povratak SAD-a sporazumu s Iranom, ona je jedina na toj pozornici kategorički odgovorila potvrdno.
"Rat s Iranom bio bi još gori nego s Irakom. Donald Trump i njegov proratni kabinet - Mike Pompeo, John Bolton i drugi - stvaraju situaciju u kojoj svaka iskra može pokrenuti rat. Trump se treba vratiti sporazumu s Iranom, progutati svoj ponos i staviti Ameriku na prvo mjesto."
Kad su je pitali što bi učinila po pitanju razlike u primanjima između muškaraca i žena, Tulsi je izbjegla odgovor na to pitanje i vratila se na vanjsku politiku da bi zaključila kako se ona mora mijenjati.
Kad je kongresmen Tim Ryan rekao kako je nedavna smrt dvoje američkih vojnika u Afganistanu razlog zašto SAD treba nastaviti taj rat, Tulsi ga je pitala: "Hoćete li vi reći njihovim roditeljima da se Amerika morala uključiti u sukobe u Afganistanu? To je neprihvatljivo. Izgubili smo previše života i potrošili previše novca na ratove."
Gabbard je i ranije medijima jasno dala do znanja da će američka vanjska politika i povlačenje trupa sa svih ratnih područja biti u središtu njene kampanje: "Postoji jedno pitanje koje je bitnije od svih ostalih, a to je rat i mir", rekla je u intervjuu za CNN.
Pokazalo se da mnogi Amerikanci dijele taj stav jer je tijekom i nakon debate njeno ime bilo drugo najtraženije u Googleovoj tražilici. Još je zanimljivija karta koju je objavio Google Trends, a pokazuje da ona geografski dominira.
Ako se zanimanje za mladu političarku s Havaja pretoči u glasove, ona bi mogla osvojiti nominaciju Demokratske stranke. Do jučer je po anketama dobivala baš kao i Booker, između 1 i 3 posto potpore Demokrata.
Ovo su svakako dobre vijesti i pokazuju da pažnju Amerikanaca više ne privlače populisti koji se natječu u socijalizmu, već umjereni, liberalni političari s bitnim temama. Bilo tko od njih dvoje - Booker i Tulsi - bio bi puno bolji predsjednik od Trumpa.
Neki kažu da je Donald Trump pobijedio Hillary Clinton na izborima 2016. prvenstveno zahvaljujući njegovom protivljenju i kritici američke vanjske politike te tadašnjem antiratnom stavu. Ako je tako, onda bi Tulsi Gabbard mogla na ovim izborima trijumfirati jer po tom pitanju ona nema konkurencije.