Sekularna država je, prema definiciji na stranici
World Atlas, država odvojena od religije, država koja zakonima ne diskriminira niti favorizira građane prema njihovih religijskim uvjerenjima. U sekularnoj državi vlada se ne miješa u religiju, crkve i religijske aktivnosti dok god su one u skladu sa zakonom. Sekularna država nije inspirirana religijom kad donosi zakone i provodi svoju politiku. Države mogu biti sekularne od svoga osnutka (npr. SAD) ili nakon sekularizacije (npr. Francuska).
Već sam
pisao o važnosti sekularne države za slobodno društvo u kojem mogu ravnopravno i u miru koegzistirati različite religije, crkve i građani koji ne pripadaju nijednoj religiji. Danas je 96 država u svijetu sekularno, među njima je i Hrvatska koja Ustavom odvaja religiju od države. Međutim, postoje države koje u većoj ili manjoj mjeri krše vlastitu sekularnost. Neke to čine samo na simboličkoj razini (npr. UK koji Ustavom traži od čelnika da se zakune kako će štititi Englesku crkvu koja također ima svoje predstavnike u Domu lordova ili Danska koja ima službenu državnu crkvu). Ali i UK i Danska su u praksi visoko sekularna društva jer, izuzev tih simboličnih formalnosti, građani su slobodni prakticirati svoju vjeru kakva god ona bila i nitko nije obavezan, pa ni društvo kroz državni proračun, financirati nijednu crkvu.
Grubo kršenje sekularnosti i UstavaU Hrvatskoj je kršenje sekularnosti puno ozbiljnije. Ovdje je formalno, po Ustavu, svaka religija odvojena od države, ali u praksi sve su religije usko vezane za državu. Građani koji ne pripadaju nijednoj religiji obavezni su, kroz poreze, financirati sve registrirane crkvene zajednice i njihove aktivnosti. Time se krše prava onih građana koji to ne žele.
Netko će reći da u Hrvatskoj velika većina građana (prema službenim podacima preko 90 posto) pripada nekoj religiji, ali to nije argument za takvo kršenje sekularnosti. Čak i da su svi vjernici osim jedne osobe, ta osoba ne bi trebala biti prisiljena sudjelovati u financiranju religijskih aktivnosti crkava kojima ne pripada.
Osim kroz direktne godišnje subvencije, građani Hrvatske sudjeluju u financiranju religijskih aktivnosti i kroz Ministarstvo obrazovanja i sporta. Iako vjeronauk nije obavezan, on postoji kao izborni predmet u svakoj državnoj školi - osnovnoj i srednjoj - i financira se kroz državni proračun. Da je država zbilja sekularna i da se poštuje Ustav RH, vjeronauk se ne bi mogao pohađati u državnoj školi. Svaka crkva treba imati pravo osnivati svoje škole i onda u njima podučavati i vjeronauk, ali ni te škole ne bi smjele biti financirane iz državnog proračuna (a sada jesu). Ili, ako će država već financirati rad škola koje nisu u njenom vlasništvu, onda bi trebale biti ravnopravne i privatne škole, bez obzira tko bio osnivač. Ovako imamo bolesnu situaciju da država neće financirati rad škole koju vi osnujete, ali će u potpunosti financirati rad škole koju osnuje Crkva. Dakle, Crkva je iznad bilo kojeg drugog udruženja građana ili pojedinca, ona ima povlašteni položaj u rangu s državnim institucijama.
Pritom treba naglasiti da ne govorim samo o Katoličkoj crkvi, to se sve odnosi na svaku vjersku zajednicu registriranu u RH. Svaka od njih, ovisno o broju članova, dobiva subvencije iz državnog proračuna te im država financira osnivanje i rad obrazovnih ustanova. Katolička crkva je u Hrvatskoj uvjerljivo najbrojnija pa razumljivo prima i najviše novca, ali isti princip bi trebao biti prema svima. Ako želimo sekularno društvo, u kojem je država potpuno religijski neutralna i nitko nije dužan financirati tuđu vjeru, onda trebamo Ustav RH shvatiti ozbiljno i potpuno prekinuti poveznicu između državnih institucija i vjerskih zajednica.
Sloboda govoraOsim samog sekularizma, financiranje vjerskih zajednica krši i slobodu izražavanja, koja je također zajamčena Ustavom RH. Baš kao kad je riječ o
financiranju Novosti, i u ovom slučaju građani su prisiljeni da financiraju politički govor s kojim se ne slažu.
Predstavnici Katoličke crkve u Hrvatskoj, ali i drugih vjerskih organizacija, nerijetko istupaju i iznose političke, društvene i ekonomske stavove. Na to
imaju puno pravo, ali onda ima i svatko od nas pravo izabrati da neće takav govor financirati.
Vatikanski ugovoriPo pitanju financiranja Katoličke crkve stvari su komplicirane jer predstavnici RH potpisali su krajem 1990-ih godina
tri ugovora sa Svetom stolicom, odnosno Vatikanom. Država svake godine, prema ovim ugovorima uplaćuje Crkvi naknadu za crkvenu imovinu oduzetu nakon Drugog svjetskog rata te podupire rad Crkve u sustavu obrazovanja.
Potpisivanje tih ugovora vjerojatno je najveći čin izdaje Republike Hrvatske u njenoj kratkoj povijesti. Takve ugovore nitko ne bi potpisao da je riječ o njegovom, a ne državnom novcu. Crkva nikada nije definirala tu oduzetu imovinu niti njenu ukupnu vrijednost, tako da nije definiran niti vremenski rok dokad će se ona morati otplaćivati. To znači, Hrvatska će dok postoji isplaćivati godišnju naknadu i niti u jednom trenutku pitanje oduzete crkvene imovine neće biti riješeno. To je ludost totalna, iznimno štetna za RH jer se nalazimo u svojevrsnom dužničkom ropstvu koje traje doživotno.