Finska premijerka Sanna Marin iz Socijaldemokratske stranke sinoć je priznala poraz na parlamentarnim izborima, nakon što je njena stranka završila izbore na trećem mjestu. Prema pisanju finskih medija, izborni rezultati pokazuju da se finska javnost okrenula značajno desno.
Nemojte da vas ovo "okretanje desno" zbuni. Desnica u skandinavskim zemljama prilično se po ideološkim stavovima razlikuje od desnice u Hrvatskoj. Konkretno, stranka Nacionalna koalicija (NCP), koja je osvojila najveći broj glasova na jučerašnjim izborima, ideološki se svrstava među liberalne konzervativce ili konzervativne liberale, ovisno o razdoblju i stranačkom vođi. To je pro-LGBT i pro-immigration stranka, a takve bi političare mnogi u Hrvatskoj svrstali lijevo.
Budući premijer favorizira imigraciju
Ono po čemu se NCP razlikuje od svojih rivala SDP-a je isključivo ekonomska politika. NCP je u protekloj predizbornoj kampanji isticala problem povećanja javnog duga i prevelike državne potrošnje koja uzrokuje inflaciju. Obećali su srezati javnu potrošnju, smanjiti javni dug i napraviti prostor za potrebne porezne rezove. Velik dio javnosti je prepoznao ove probleme i zato je SDP na čelu s iznimno popularnom premijerkom izgubio.
Najvjerojatniji budući premijer Finske je lider NCP-a Petteri Orpo, koji je bio vladin dužnosnik u mandatu 2014-2019 dok je desni blok obnašao vlast. Orpo je tada bio ministar poljoprivrede (2014.), ministar unutarnjih poslova (2015.) i ministar financija (ostatak mandata). Kao ministar unutarnjih poslova tijekom 2015. godine zaradio je pohvale ljevice i liberala jer je u to vrijeme Finska doživjela najveći porast ulaska imigranata, ali upravo to mu zamjera radikalna desnica (stranka se zove "Stranka Finaca") koja je na jučerašnjim izborima ostvarila drugo mjesto.
Težak put do sastavljanja nove vlade
Pred Orpom je nimalo lak zadatak sastavljanja parlamentarne većine za potporu novoj vladi u kojoj će vjerojatno biti i članova drugih stranaka, budući da je njegov NCP osvojio tek 48 zastupničkih mjesta, a za većinu je potrebno prikupiti 101. Lako će biti dogovoriti koaliciju s liberalnim strankama - Strankom centra, Švedskom narodnom strankom i Pokretom sada - te s umjereno desnim Demokršćanima, ali sa svima njima imao bi 87 zastupnika, što je još uvijek nedovoljno za većinu. Čak i kad bi uspio pridobiti 13 zastupnika stranke Zeleni, imao bi 100 i nedostajao bi jedan glas. Tako da će morati dogovoriti koaliciju s jednim od dva najveća rivala - SDP-om ili Strankom Finaca.
Orpo je još prije izbora rekao da će, u slučaju pobjede, biti otvoren za razgovore sa svima, ali finski mediji su skeptični po pitanju eventualne plavo-crvene koalicije jer su glasovi za NCP bili glasovi protiv ekonomske politike Sanne Marin i SDP-a. Na predizbornom skupu NCP-a, spomen o eventualnoj koaliciji s SDP-om bio je dočekan zvižducima. S druge strane, nacionalistička Stranka Finaca otvoreno zagovara izlazak Finske iz EU i ograničenje uvoza imigranata, to su bitna pitanja u kojima se razilaze s Orpom. U svakom slučaju, trebat će dosta pregovora i vremena do sastavljanja nove vlade i u ovom trenutku nije jasno hoće li nova finska vlada biti stvarno značajan zaokret udesno ili će se napraviti kompromis između umjerene desnice i umjerene ljevice.
Tko su glavni gubitnici jučerašnjih izbora?
Iako je SDP de facto izgubio vlast, ta stranka je zapravo osvojila tri mandata više nego na prethodnim izborima. Ono što je Sannu Marin koštalo novog mandata, to su gubici njenih koalicijskih partnera. Najveći gubitnik jučerašnjih izbora je Stranka centra (socijalni liberali) koja sada ima čak 8 zastupnika manje. Veliki gubitnici su još i Zeleni, koji su izgubili 7 zastupnika. Ljevica (bivši komunisti) je izgubila 5 mandata.
U hrvatskim medijima danas ćete vjerojatno čitati kuknjavu novinara, što je razumljivo jer Sanna Marin je njihova miljenica. Favorizirali su je iz totalno nebitnih razloga - zbog njenog spolnog organa i zbog deklariranja lijevo. Žena, doduše, uopće nije bila loša premijerka. Tijekom koronafesta bila je među rijetkim liderima u EU koji nisu implementirali drakonske mjere. Bila je umjerena i po ekonomskim pitanjima, no Finci očito žele manje državne kontrole i niže poreze, a ona to nije ponudila.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora