Piše: Mario Nakić
Photo: Gov.hr
23.6.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Gov.hr
23.6.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Saborski zastupnik Branko Grčić (SDP), bivši potpredsjednik vlade u vrijeme Zorana Milanovića, kritizirao je najavljeno smanjenje PDV-a i poreza na dohodak te ukidanja pojedinih doprinosa uz tvrdnju da bi 4,1 milijarda kuna "išla poduzetnicima i trgovcima", a "samo 250 milijuna kuna za povećanje plaća", i to "uglavnom bogatijima", objavila je N1 televizija.
Za smanjenje PDV-a s 25 na 24 posto rekao je da neće dovesti do smanjenja cijena roba i usluga, a da će "dvije milijarde kuna ići isključivo poduzetnicima i trgovcima, a upitno je hoće li završiti u investicijama".
Smanjenje PDV-a za jedan postotni poen zaista nije nešto zbog čega bismo mogli očekivati bilo kakve pozitivne promjene. Nema jamstva da će cijene biti niže, a čak i da budu, to neće biti osjetno. HDZ je pred izbore obećao smanjenje PDV-a, a zbog straha od slabijeg punjenja proračuna ne žele napraviti značajniju promjenu pa će čisto kozmetički smanjiti PDV za gotovo beznačajnu razinu. PDV je među svim nametima koje u Hrvatskoj imamo "najmanje štetan" porez, stoga se mogu složiti s ovom Grčićevom kritikom iako je on sve okrenuo protiv poduzetnika i trgovaca kao da će se oni ovom promjenom obogatiti. Neće.
Ali, kad je riječ o ukidanju doprinosa za zapošljavanje i zaštitu na radu, Grčić je pokazao svoje nerazumijevanje funkcioniranja tržišta i podsjetio nas zašto je tijekom njegovog mandata u Vladi hrvatsko gospodarstvo bilo u slobodnom padu.
Što se tiče prijedloga ukidanja doprinosa za zapošljavanje i za zaštitu na radu, Grčić kaže kako se tu radi o ukupno 2,1 milijardi kuna, za koje se ne zna kako će ih vlada nadoknaditi.
Osim toga, nema niti jednog argumenta za potvrdu da će se to preliti u plaće radnika, jer se radi o doprinosima koji idu na plaću i trošak su poslodavca.
Otkud mu uopće ideja da će toliki novac nedostajati u proračunu? Kad država smanji ili ukine neki namet, to ne mora nužno značiti manje prihode za državu. Uostalom, praksa je već mnogo puta dokazala baš suprotno - smanjenje nameta dovodi do povećanja državnih prihoda. Da gospodin Grčić prati hrvatsku ekonomsku politiku i stanje proračuna, znao bi da su se porezni prihodi u prošloj godini povećali, godinu dana nakon implementacije prvih poreznih rezova. Dakle, nastavak poreznih rezova i ukidanje nekih doprinosa vjerojatno će donijeti veće prihode državi od PDV-a i poreza na dohodak jer će ljudima ostati više novca za potrošnju (a na većinu proizvoda i usluga plaća se PDV) i poslodavcima će ostati više novca za investiranje, što uključuje i zapošljavanje novih radnika.
Da bismo mogli lakše shvatiti Grčićevo razumijevanje gospodarskih i tržišnih tokova, podsjetimo se nekih njegovih bisera iz vremena dok je bio potpredsjednik Vlade i prvi čovjek za gospodarstvo. U kolovozu 2013. godine, otprilike 2-3 godine nakon što je ostatak svijeta izašao iz ekonomske krize, Grčić pobjedonosno tvrdi: "Usporavanje pada BDP-a pokazatelj oporavka". Da, dobro ste pročitali, za njega je pad BDP-a znak oporavka. I to nije sve, pazite ovo: "Očigledno je da se neki trendovi ipak mijenjaju, da nakon dugo vremena imamo rast i pozitivan doprinos investicija, posebno državnih, koje su, prema našim podacima u Vladi, u prvih šest mjeseci porasle 30 posto u odnosu na 2012. godinu."
Privatne investitore Grčić je krivio za produženu krizu u Hrvatskoj. Ah, ti grozni privatnici što su odbijali investirati u vrijeme dok ih je Vlada tretirala kao najgore kriminalce.
Koliko je SDP loša stranka pokazuje činjenica da se ni nakon tako loših rezultata i ponovljenog poraza na izborima i dalje nisu riješili ovakvih kadrova poput Grčića.