Piše: Mario Nakić
Photo: Gov.hr
20.11.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Gov.hr
20.11.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Prvo istraživanje efikasnosti nošenja maski u općoj populaciji na zaraženost od covida nije dalo željene rezultate pa su ih novinari - izmislili. Doslovno izmislili!
Danski tim znanstvenika proveo je u travnju i svibnju istraživanje s preko 6.000 sudionika koje su podijelili u dvije grupe - jednima su dali maske da nose izvan kuće, a druge su ostavili bez maske kao kontrolnu skupinu, da mogu usporediti rezultate. Svaka dva tjedna svi su sudionici testirani na covid-19.
Što se pokazalo? Praktički nema značajne razlike. Zaraziti se uspjelo 1,8 posto onih koji su nosili maske i 2,1 posto onih koji nisu nosili maske, razlika je statistički zanemariva pogotovo zato što je riječ o malim brojkama.
Autori su zaključili ono što se jedino može zaključiti iz takvih rezultata - da nošenje maske ne pruža značajnu sigurnost od zaraze za nositelje maski. Takvi rezultati nisu poželjni u mnogim krugovima pa su autori dugo čekali da se pojavi jedan zdravstveni časopis koji bi njihovu studiju objavio. Konačno se to dogodilo prošlog tjedna, otprilike 5 mjeseci po dovršetku istraživanja.
Studija je objavljena u online časopisu Annals of Internal Medicine. Hrvatska državna agencija HINA je napravila "vijest" tako što su novinari dodali studiji nešto što u njoj ne piše:
"Međutim, kao što su pokazala i neka ranije istraživanja, dok maska pruža tek ograničenu zaštitu za one koji je nose, ona može drastično smanjiti rizik za druge ljude ako je nosi zaražena osoba, čak i ako ne pokazuje simptome."
Toga u toj studiji NEMA. Provjerite ovdje i vidjet ćete da nigdje ne piše da je utvrđeno da maska "drastično smanjuje rizik za druge ljude". To nije ni moglo biti utvrđeno ovom studijom jer su njeni sudionici bili u okruženju gdje skoro nitko osim njih ne nosi masku. Maske u Danskoj nisu bile u široj upotrebi do rujna kada su ih počeli uvoditi.
Zašto su novinari HINA-e imali potrebu izmisliti taj dio o zaštiti drugih? Ne znam, ali primijetio sam da novinari općenito to rade od početka pandemije. Konstantno podvaljuju manipulacije i dezinformacije, i to vrlo očigledno. Kada se to dogodi po stoti put, više ne može biti slučajno.
Neki interes imaju. Maske su dobar biznis, prvenstveno za Kinu gdje se proizvodi preko 90% maski koje se koriste u Europskoj uniji. Osim Kine, zarađuju i dobavljači. Ne vidim razloga zašto novinari ne bi imali dio kolača u tome, ipak im rade skriveno oglašavanje dezinformirajući javnost. Možda je to, a možda to ne rade zbog novca nego radi vjere. Što god bio razlog, činjenica je da namjerno lažu i obmanjuju.
Jutarnji list je jedva dočekao to prenijeti bez fact-checkinga, nisu se ni potrudili pogledati istraživanje o kojem pišu. Stavili su glavnu dezinformaciju u naslov, očito i oni imaju nešto od toga: "Maske pružaju ograničenu zaštitu za one koji ih nose, ali drastično smanjuju rizik za druge". Nema tog "drastično smanjenog rizika", barem ga ova studija nije dokazala.
Ovakve medijske manipulacije i laži trebale bi razljutiti svakoga, bez obzira na to kakav stav imate o maskama. Vjerujete li u njih ili ne, to je nebitno. Ovdje vidimo da postoje ljudi koji se trude širiti laži da bi vam prodali maske, to je sad dokumentirano. Takve stvari su mene osobno natjerale na "drugu stranu", a vjerujem da će i druge. Pa neka prodaju maske svojoj materi.