Piše: Mario Nakić
15.11.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
15.11.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
"Oceani se zagrijavaju puno brže nego što se mislilo. Posljedice će biti strašne", vrištalo je s naslovnice Indexa prije četiri dana.
"Istraživanje koje je nastalo u suradnji znanstvenika iz cijelog svijeta tvrdi da je čovjek u proteklih 25 godina unosio i do 150 puta veće količine energije iskorištene za proizvodnju električne energije u svjetske vode, za 60 posto više od prethodnih procjena.
To istraživanje ukazuje na to da u oceane odlazi mnogo veća količina topline nego se prethodno mislilo, a to znači da staklenički plinovi koje emitiramo zapravo također proizvode mnogo više topline nego što mislimo."
Riječ je o ovom istraživanju objavljenom krajem prošlog mjeseca u znanstvenom časopisu Nature. Ti "znanstvenici iz cijelog svijeta" su zapravo dva autora - Ralph Keeling, klimatski znanstvenik na Scrippsovom institutu za oceanografiju i Laure Rasplandy sa sveučilišta Princeton.
Usprkos znanstvenom peer-reviewu prije objave u uglednom znanstvenom časopisu, pokazalo se da je istraživanje puno rupa, a njegovi autori bili su prisiljeni da ga naknadno mijenjaju. Nic Lewis, matematičar i poznati kritičar znanstvenog konsenzusa o klimatskim promjenama, objavio je opširnu analizu u kojoj ozbiljno kritizira ovo istraživanje (toplo preporučujem pratiti njegov blog, čovjek je genij).
Keeling je priznao da je Lewis u pravu.
"Suočeni s njegovim argumentima, postalo nam je jasno da problem postoji", priznao je Keeling. "Drago nam je što nam je ukazao na pogreške tako brzo pa smo ih mogli na vrijeme ispraviti."
Istraživanje je izmijenjeno i po novim rezultatima ispada da se oceani ne zagrijavaju "dramatično brzo" kao što se moglo zaključiti iz prvih rezultata zbog kojih su mediji u SAD-u tražili hitnu akciju države. Oceani se zagrijavaju otprilike istom brzinom kao što se i ranije pretpostavljalo, odnosno tek možda za nijansu brže, a ta razlika spada u razinu statističke pogreške. Ali nikakvih dramatičnih promjena nema.
"Naše margine su prevelike da bismo mogli odrediti precizno količinu zagrijavanja koja se događa u oceanu", objašnjava Keeling.
Hoće li se Index sada ispričati javnosti zbog širenja panike plasiranjem dezinformacija? Oni su taj članak zapravo preveli iz stranih medija, ali nisu to učinili nakon što su američki mediji objavili da je istraživanje ispravljeno. Index je već dobro poznat po širenju panike zbog klimatskih promjena, često se pritom koristeći dezinformacijama ili poluinformacijama. Nije on jedini, i Jutarnji list je objavio članak o "prebrzom zagrijavanju oceana" i potrebi da "svijet brže reagira", a nije objavio ispravak kad se pokazalo da su te informacije u najmanju ruku pretjerane.
U svakom slučaju, očito je da postoje mediji koji iz nekog razloga žele proširiti paniku i histeriju o klimi. Stoga njihove katastrofične objave uvijek treba uzeti s dozom opreza i provjeriti dobro izvore (koje često i sami skrivaju).