Zahvaljujući jednom gafu tijekom intervjua na MSNBC-ju Gary Johnson, libertarijanski kandidat za predsjednika SAD-a uspio je postići dvije gotovo nemoguće stvari: doći u centar pažnje mainstream medija i natjerati Amerikance da masovno istražuju na Google-u o ratu u Siriji.
Krenimo ispočetka. Na pitanje TV voditelja o Garyjevoj vanjskoj politici, u kojem je spomenuo sirijski grad Alep gdje se već dulje vrijeme vode žestoke borbe između Asadovih snaga i sirijskih pobunjenika, Johnson je postavio pitanje: Što je Alep? To je izazvalo cijeli niz reakcija, sve su američke TV kuće prenijele ovaj gaf i svi su se čudili kako jedan kandidat za predsjednika može ne znati tako bitan grad za vanjsku politiku. Međutim, Gary je to uspio preokrenuti u svoju korist.
Odličan komentar objavljen je na Facebook stranici "Being Classically Liberal" koja je konstatirala kako je Garyjev najveći gaf vezan za Alep onaj da ne zna gdje se grad nalazi dok je najveći gaf demokratske kandidatkinje za predsjednicu Hillary Clinton taj da je pokrenula intervenciju koja je dovela do građanskog rata, a koji je rezultirao izbjegličkom krizom. "Naravno, mediji su više zabrinuti zbog Garyjevog nego zbog Hillaryinog gafa", zaključuju.
Istoga jutra Johnson je gostovao u talk show-u The View na ABC televiziji gdje je oduševio voditeljice i publiku priznavši da nije znao i da za to nema opravdanja. Potom je ukratko objasnio što se događa u Siriji kako bi pokazao da ipak nešto zna o tome. Johnsonov je stav da se Amerika treba povući iz Sirije i da se uopće nije trebala tamo ni petljati jer je svojim intervencijama i pokušajem promjene režima samo napravila još goru stvar. Voditeljice su bile oduševljene: "Hvala ti što si priznao da nešto nisi znao. Pokazao si da si čovjek", na što je publika zapljeskala.
Alep je tijekom protekla dva dana bio jedan od najpopularnijih pojmova na Google-ovoj tražilici, što znači da ima još jako puno Amerikanaca koji, poput Johnsona, nisu znali što je to. Također, na Twitteru je hashtag #WhatIsAleppo postao trend, a povećala su se i pretraživanja o Garyju Johnsonu i Libertarijanskoj stranci.
Johnsonu je nakon svega popularnost porasla, što će mu svakako dobro doći sada kad se bori za sudjelovanje u predsjedničkim debatama. Da bi se izborio za sudjelovanje, mora imati podršku 15 % vjerojatnih birača prema relevantnim anketama. Zasad mu ta podrška iznosi između 9 i 12 posto. Ako ne bude sudjelovao u debatama protiv Hillary Clinton i Donalda Trumpa, neće imati gotovo nikakve šanse postići bilo kakav rezultat veći od 5 posto na izborima koji će se održati u studenom. Ako, pak, uđe u debate, može se još svašta dogoditi.
Ocijeni članak
Sadržaj Liberala mogu ocjenjivati samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo: učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Udruga Liberal.hr osnovana je s ciljem promicanja osobnih i ekonomskih sloboda u Republici Hrvatskoj. Djeluje prvenstveno preko ovog portala. Liberal je od svoga početka 2016. do danas dao značajan doprinos u raspravama oko javnih politika uvijek štiteći prava i slobode građana. Naša misija je educirati javnost i podizanje svijeti o građanskim pravima i posljedicama koje određene politike mogu imati na njihove živote. Više o radu i ciljevima udruge možete pročitati ovdje.