Piše: Damir Omerbegović
Photo: Youtube
10.1.2022.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Damir Omerbegović
Photo: Youtube
10.1.2022.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
U prosincu prošle godine, magazin The Atlantic je na svojoj web stranici objavio članak u kojem su nedvojbeno raskrinkali studiju koja je uvjerila američki CDC (Centar za kontrolu i prevenciju bolesti) da podrži uvođenje obaveznog nošenja maski u školama. Ovaj članak je tada izazvao burne reakcije, prije svega religiozne pro-koronaške publike koja je ionako uvijek spremnog militantnog raspoloženja oko nošenja maski na svim javnim i privatnim površinama. No, na njihovo iznenađenje, ovakav primjer junk science-a kojim se vode birokracije širom svijeta tijekom pandemije koronavirusa i uz pomoć kojih opravdavaju postavljanje suludih mjera, nažalost, nije iznimka.
Jedan od jezivo sličnih velikih promašaja medicinske birokracije, na koji ste (uvjeren sam u to) već odavno zaboravili, sasvim sigurno je pokušaj uvođenja obaveznog nošenja dvije (ili tri) maske.
20. siječnja 2021. godine, na dan inauguracije novog predsjednika SAD-a, američki mediji su entuzijastično počeli izvještavati kako su mnogi od prisutnih nosili dvostruke maske. Kao na pokretnoj traci, potom, New York Times je brže-bolje objavio proglas kako su "dvije maske nove maske", dr. Anthony Fauci je putem medija izjavio kako je stavljanje dvije maske na lice korisno (citiram: "vjerojatno korisno") te da je - "zdravorazumsko", a voditeljica na CNBC-ju je čak sugerirala da je za bolju zaštitu od 75% koju pružaju dvije maske, pametnije nositi – tri maske, koje pružaju 90%-tnu zaštitu. Za samo nekoliko sati, ideja o dvije (ili tri) maske postala je, ako već ne kvalitetan meme, onda sasvim evidentno nova i neosporiva zapovijed "stručnjaka" i "znanosti", zapovijed koju je na prvom danu novog posla promovirala i nova glasnogovornica Bijele kuće, Jen Psaki.
U sljedećih nekoliko mjeseci, medijska propaganda širom svijeta (uključujući Hrvatsku) počela je pozivati domaću birokraciju na nove mjere i pisati o korisnosti nošenja dvije ili tri maske u borbi protiv, tada, novih sojeva koronavirusa. U Češkoj Republici, recimo, dvije maske su bile i službena mjera Vlade u veljači – mjera koja je na snazi bila svega 24 sata, dok je u Singapuru ta ideja u ožujku oštro odbačena. I to s opravdanim razlogom.
Ideja o nošenju dvije ili tri maske, prema izvoru koji su "stručnjaci" i mediji tada iskopali samo kako bi nešto citirali i tako izgledali uvjerljivije, dolazi iz studije čije su autorice izvijesne Monica Gandhi i Linsey C. Marr s Virginia Techa. Međutim, ako i sami pročitate ovu studiju, otkrit ćete da se u njoj apsolutno nigdje ne sugerira i promovira ideja nošenja dvije ili tri maske niti se igdje spominje postotna zaštita prilikom nošenja dvije ili tri maske – onako kako su euforično izvještavali prethodno navedeni propagandni kanali. Autorice studije, točnije, sugeriraju da "platnena maska na vrhu kirurške maske ili troslojna maska s dva vanjska sloja čvrsto tkane tkanine i slojem u sredini koji se sastoji od netkanog filtarskog materijala visoke učinkovitosti poput vakuumske vrećice, ako one dobro pristaju na lice, stvaraju ukupnu učinkovitost veću od 90% za čestice veće od 1 mikrometar".
Ova studija, s druge strane, bila je dovoljna CDC-u da korisnosti nošenja dvije maske testiraju u vlastitom laboratorijskom eksperimentu, čiji su rezultati (na iznenađenje apsolutno nikoga) potvrdili da su dvije maske superiorno rješenje problema širenja bolesti. Međutim, ispostavit će se nedugo tako, nezavisna istraživanja u Japanu, uz pomoć korištenja naprednih superračunala, jasno su pokazala da su rezultati CDC-a pogrešni i da su (pogađate) – obični junk science.
U travnju 2021., pozivi i promoviranje mjera nošenja dvije ili tri maske polako su se povukle iz etera – više zbog toga što se fokus CDC-a i srodnih birokratskih centara moći preusmjerio na cijepljenje populacije, nego zbog činjenice da se ipak ta ideja nije mogla dovoljno popularizirati i jeftino prodati. No, meni je osobno tek tada postalo sasvim evidentno da osobe na novostečenim pozicijama moći ovakve - anti-znanstvene zapovijedi i mjere samo izmišljaju u hodu i da nemaju apsolutno nikakvo uporište u zdravom razumu.
Za političare, pitanje stvarne korisnosti maski je često samo korisni politički teatar za signaliziranje vrlina - kako je to i sama nehotice izjavila članica Zastupničkog doma Pennsylvanije iz reda Demokratske stranke, Wendy Ullman. Za "struku", stvarna korisnost nošenja maski je fluidna – jasne razlike između sadašnjih i prošlih savjeta pokazuju primjeri glavnog medicinskog savjetnika predsjednika SAD-a dr. Anthonyja Faucija ili izvršnog direktora Programa hitne zdravstvene zaštite Svjetske zdravstvene organizacije i vođe tima odgovornog za međunarodno suzbijanje i liječenje COVID-19 dr. Michaela J. Ryana.
Također, za kraj vrijedno spomena je svakako i to da se u proteklih nekoliko dana ponovno aktivira priča o nošenju dvije ili tri maske. Kao glavni "krivac" za reaktiviranje ovog virusa iz smetlišta apsurdnih mjera navodi se pojava novog soja koronavirusa, omikrona. Ova remisija sugerira da će virus dvije ili tri maske ostati još neko vrijeme sa nama, svakim novim rebrendingom SARS-CoV2 virusa.