Piše: Mario Nakić
29.9.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
29.9.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Sigurno ste i vi čuli ili koristili u brojnim debatama o Greti Thunberg i klimatskim promjenama onaj argument o znanstvenom konsenzusu. Ako netko postavi bilo kakvo kritično pitanje vezano za klimatske promjene, vrlo je velika vjerojatnost da će mu netko odgovoriti: "97% znanstvenika se slaže, zar ti njima ne vjeruješ? Ti si protiv znanosti?".
Nekakav logični odgovor bi bio: "Ne, ja sam slobodnomisleća osoba. Bez obzira na to što kaže bilo kakav autoritet, koji ne treba osporavati i koji poštujem, svejedno se želim sam uvjeriti u činjenice."
Problem nastaje kad se taj argument o znanstvenom konsenzusu koristi i za argumentaciju svake katastrofične predikcije, npr. one da će se podići razina mora za 1, 2 metra ili više do...(izaberite godinu po želji). Ili da moramo nametnuti poreze, regulacije, zabrane kako bismo smanjili udio CO2 u atmosferi jer..."znanstveni konsenzus postoji da se to mora napraviti".
U tom slučaju, ako vidite da netko iskoristi taj argument za opravdavanje bilo kakvih politika ili katastrofičnih predikcija za budućnost, pitajte ga da vam pokaže gdje je taj "znanstveni konsenzus". Jer takav znanstveni konsenzus - ne postoji!
Na stranicama NASA-e objavljeno je da su, istraživanjem znanstvenih radova na temu klimatskih promjena, došli do zaključka da postoji znanstveni konsenzus o sljedećem:
"97 posto znanstvenika se slaže s izjavom da se klima zadnjih 100 godina zagrijava i da iznimno vjerojatno čovjek tome doprinosi."
To je sve! Vidite li u tom konsenzusu išta vezano za politike kakve se trebaju implementirati? Vidite li bilo kakvu katastrofičnu najavu? Vidite li razlog za histeriziranje, paniku, predviđanje smaka svijeta? Vidite li zahtjev za zabranama, regulacijama, oporezivanjem?
Ne. Ništa od toga nije dio nikakvog znanstvenog konsenzusa. Na temu klimatskih promjena posljednjih 10 godina objavljena je masa različitih znanstvenih radova. U nekima od njih postoje predikcije s manjom ili većom vjerojatnošću o tome što bi se moglo dogoditi ukoliko ljudi ne učine ništa ili ukoliko implementiraju određene politike. Predviđanja znanstvenika se uvelike razlikuju, ovisno o tome koji su model primijenili i na što su se najviše fokusirali, ali teško je reći da bilo koje predviđanje koje ide toliko daleko da nam želi reći kolika će temperatura biti na Zemlji za 80 godina, uopće može biti i približno točno. Ne samo da za to ne postoji gotovo nikakva teoretska vjerojatnost, već je riječ i o krajnje licemjernom pljuvanju po samom znanstvenom konsenzusu.
Naime, čovjek je nepredvidljivo biće, pogotovo ako pričamo o cijelom čovječanstvu. Nitko ne može predvidjeti izume iz budućnosti. Nitko ne može znati kakve ćemo tehnologije koristiti za 5, a kamoli za 50 godina. Jedino što znamo prilično sigurno, to je da nećemo koristiti iste kao i danas.
Ako ne znamo na koji način ćemo se za 5 ili 10 godina grijati, prevoziti, komunicirati, proizvoditi... Kako onda možemo izračunati daljnji nastavak kretanja klimatskih promjena? Jer samo jedan revolucionarni izum može potpuno preokrenuti cijeli dosadašnji tijek, ako vjerujemo da je čovjek ključni faktor u klimatskim promjenama (što čak nije zaključak znanstvenog konsenzusa koji se samo slaže da čovjek "vrlo vjerojatno na njih utječe", ali uzmimo da je točno ono što mnogi tvrde, da je čovjek ključni faktor). U tom slučaju ne možete predvidjeti visinu temperature ni za 10 godina, a kamoli više.
Ako, pak, netko inzistira da se i dalje može predvidjeti klima na Zemlji za 80 godina, onda potpuno negira čovjekov utjecaj i postaje "denier" (omiljena etiketa koju katastrofičari vole lijepiti svakome tko se ne slaže s njihovim doomsday proročanstvima).
Zato, budimo realni. Znanost je složna da se Zemlja zadnjih 100 godina zagrijava, što je naprosto činjenica jer sva relevantna mjerenja ukazuju da se u tom periodu prosječna temperatura na Zemlji povisila za oko 1 stupanj Celzijev. To je činjenica koju moramo prihvatiti ako ne želimo vjerovati u najluđe teorije zavjere koje kažu da nas i NASA i sve ostale svjetske organizacije iz nekog ludog razvoja stalno lažu, ali to je već ravnozemljaška razina. Naravno da vjerujemo znanstvenom konsenzusu, nemamo razloga ne vjerovati. Ali taj konsenzus nije sam po sebi nikakav argument za bilo kakvu nepromišljenu akciju koja bi smanjila naše slobode ili proizvela veće siromaštvo, glad i ekonomsku nejednakost.