Piše: Mario Nakić
13.1.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Mario Nakić
13.1.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
"Nemojte dopustiti da vas obeshrabre oni kojima ništa ne predstavlja ni hrvatska država ni hrvatske institucije", poručila je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović na svom Facebook profilu.
Pretpostavljam da misli na dobar dio mainstream medija koji prilično kritički prate svaki njezin korak. Iako mogu razumjeti njene frustracije jer mnogi novinari imaju dvostruke kriterije prema političarima lijeve i desne opcije pa je ona daleko više na udaru od njenih prethodnika, svejedno je ovakva izjava apsolutno opasna.
Predsjednica pokušava instituciju države i svoju funkciju izjednačiti s interesom svakog građanina ove zemlje. To je kolektivistička svijest koju građanima pokušavaju usaditi razni autoritarni vladari. Znate kako to izgleda u praksi, kad svaki građanin podredi vlastiti interes interesu institucije države? To smo imali priliku toliko puta vidjeti, pa i učiti iz povijesti. Najbolji su primjeri bili nacistička Njemačka, boljševički SSSR i Titova Jugoslavija. To su savršeni primjeri država u kojima su građani bili prisiljeni apsolutno štovati institucije svoje države.
Poštovana predsjednice, ja razumijem da vas novinari svojim propitkivanjem i kritiziranjem mogu naljutiti, neki čak mogu biti ponekad i zločesti i nekorektni...Međutim, to je njihov posao, to je uloga medija u društvu. U demokratskom, slobodnom i liberalnom društvu mediji su korektiv vlasti, a vi ste ta vlast. Morate se naučiti nositi s tim. Inače će biti jako opasno, ako ćete proglašavati izdajnikom svakoga tko se usudi propitkivati vaše postupke. Ja odbijam takvu poslušnost, mislim da je u prirodi čovjeka, kao političkog bića, kritički razmišljati o onima koje financiramo da u naše ime donose odluke koje nam direktno utječu na živote.
Dok god su državne funkcije financirane prisilnim nametima, svaki građanin ima apsolutno pravo izabrati da mu hrvatska država ni institucije ne predstavljaju ništa bitno.
Ako dođete, recimo, u Švicarsku, vrlo lako ćete naići na Švicarce koji nemaju pojma tko im je predsjednik. Njima ta institucija ne predstavlja ništa. Zašto bi?
Vrlo bitno je napraviti razliku - domoljublje nije ono kad bez pogovora slijediš i kad se pokoravaš državnom autoritetu. Institucije države nisu isto što i narod. Ni aktualna predsjednica ni aktualna vlada nisu izabrani voljom većine građana Hrvatske. Čak i da jesu izabrani voljom većine, opet to ne znači da ih baš svaki pojedinac mora štovati. Domovina se voli ne samo bodrenjem, nego i kritiziranjem onda kad treba, onda kad stvari ne idu kako bi trebale ići. A danas u Hrvatskoj, gospođo Kitarović, stvari očito ne idu kako bi trebale ići. I vi ste dio vlasti, dakle dio problema.