Piše: Mario Nakić
Photo: X
4.2.2025.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: X
4.2.2025.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Argentinski predsjednik Javier Milei nedavno je na Svjetskom ekonomskom forumu (WEF) u Davosu održao govor u kojem je žestoko kritizirao ono što je nazvao moralnim sunovratom zapadne civilizacije. Pritom se obrušio na feminizam i LGBT zahtjeve. Mnogi su pripadnici LGBT zajednice to shvatili kao uvredu pa su proteklih dana diljem Argentine uslijedili prosvjedi.
Prosvjede u većim argentinskim gradovima organizirale su udruge za zaštitu prava LGBT+ osoba, a pridružili su im se sindikati i lijeve političke organizacije. Prosvjednike je posebno uvrijedilo što je Milei usporedio LGBT osobe s pedofilima i zlostavljačima djece, a zamjeraju mu i to što je najavio da će obrisati femicid iz argentinskog kaznenog zakona.
U prvom intervjuu na nacionalnoj televiziji nakon govora u Davosu, Milei je odgovorio na optužbe prosvjednika:
"Žao mi je što mediji nastavljaju varati ljude i dovoditi ih u zabludu. Izmislili su laž. Editirali su moj govor u Davosu, izvukli dio iz konteksta. Mediji su očajni jer sam im ukinuo državno financiranje.
Laž se proširila, a prosvjedi su iskorišteni u političke svrhe. I opet se uobičajena lica pokazuju - vođe sindikata. Volio bih znati koja je povijesna veza između LGBT zajednice i sindikata.
Na tim smo prosvjedima vidjeli zastave Komunističke partije, a znamo da su komunisti i socijalisti ubijali homoseksualce. Pokušajte održati takav prosvjed u Palestini jer vidim da su imali i palestinske zastave. Drugim riječima, to je bio politički prosvjed."
Na novinarsko pitanje što osobno misli o pripadnicima LGBT zajednice, Milei odgovara:
"Rekao sam to više puta. Zamislimo da ste vi u homoseksualnoj vezi. Ili u nekoj drugoj vrsti veze koja ima karakteristike koje pokriva ta zajednica. Pitanje je: činite li mi štetu? Ne. Ugrožavate li moje pravo na život? Ne. Činite li štetu mojoj imovini? Ne. Ugrožavate li moju slobodu? Ne. Onda nemam što reći. Činite što vas je volja.
Ono s čime imam problem, to je kad netko koristi državu da bi drugima nešto nametnuo. Na primjer, vi se želite identificirati kao morž i želite postati morž? Nemam problem s time. Imam problem kada tražite da ja platim vaš račun. Jer to nije vaše pravo, to je povlastica."
Na novinarsko pitanje: "Dakle, nemate problem s trans pravima, imate s trans kvotama?", Milei odgovara: "Trans kvote su pogrešne, ne zato što su trans, nego zato što su kvote. Svaka kvota je pogrešna ako ju nameće država. To je pozitivna diskriminacija."
Na kraju, Milei je objasnio da je klasičnoliberalni odgovor na bilo koje stanje u kojem ima "potlačenih" i onih koji tlače uvijek oslobađanje ljudi iz državnog stiska, jer država je ta koja zakonima kreira tlačitelje i potlačene.