Piše: Mario Nakić
22.1.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
22.1.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Američka i svjetska javnost izrazito je podijeljena kad je riječ o ostavštini sada već bivšeg predsjednika Baracka Obame koji je odslužio svoja dva mandata u Bijeloj kući. Povijesni značaj njegove uloge moći će se objektivno procijeniti tek za desetak godina jer trenutno je teško naći objektivnog promatrača.
Ali možemo pričati o nekim rezultatima i utjecajima koje je postigao. Po meni većina njih je na kraju negativnog predznaka, pogotovo zato što je na početku jako puno obećavao pa se možda i previše očekivalo. Od silnih obećanja ostale su samo njegove riječi "nada i promjena". Njegov je "delivery" siromašan, meni se čini da će ostati zabilježen u najboljem slučaju kao prosjek.
Top 5 pozitivnih stvari o Obami
1. Izuzetan govornik
Imao je savršene govore, pune nade i pozitive. To je ono što Trumpu nedostaje. Obama je svojim riječima ulio milijunima ljudi nadu u bolje sutra dok Trump svojim riječima baca milijune u očaj. Obama je odličan debatant, uvijek odmjeren i staložen, uvijek s dobrim argumentima. Nažalost, radio je mahom skoro sve suprotno od onoga što je govorio.
2. Normalizacija odnosa s Kubom
Normalizacija odnosa s Kubom je najveći diplomatski uspjeh Obamine administracije. Nakon više od 50 godina zaoštrenih odnosa i sankcija, SAD i Kuba su ostvarili normalne odnose i trgovinski sporazum. To će pomoći prvenstveno napaćenom narodu Kube koji će se lakše oduprijeti komunističkom režimu uz slobodniju trgovinu.
3. Legalizacija gay braka
Premda to nije apsolutno moja pozicija, više sam pobornik da država nema ništa s brakom i da ga nikako ne regulira, opet je legalizacija gay braka dobra odluka. Kad već država regulira brak, onda neka bude ravnopravno za sve.
Treba napomenuti kako Obama nije uvijek bio pobornik gay braka. Prije 15-ak godina je davao izjave kako brak može biti samo između muškarca i žene. Međutim, promijenio je stav (na što su možda utjecale i ankete ispitivanja javnog mnijenja) nakon što je Vrhovni sud donio odluku da je zabrana gay braka neustavna.
4. Izlazak iz krize
Sjedinjene Države su tijekom Obaminog prvog mandata izašle iz ekonomske krize i nezaposlenost je ponovno pala na oko 7 %.
5. Reforma pravosuđa
Obama je krenuo s dobrom idejom kako bi pomogao osuđenicima za nenasilna djela, prvenstveno ona vezana za preprodaju i konzumaciju droge, međutim nije ju proveo do kraja. Ipak, neke su promjene vidljive pa je broj zatvorske populacije počeo opadati, a i smanjio je zatvorske kazne za mnoge nenasilne zatvorenike.
Top 5 negativnih stvari o Obami
1. Bombardiranje Bliskog istoka
Obama je naslijedio ratove i jako loše stanje na Bliskom istoku od svoga prethodnika Georgea W. Busha. Iako je obećao da će prekinuti ratove, pa čak je dobio i Nobelovu nagradu za mir na osnovu tih obećanja, svoja obećanja nije održao, nego je proširio bombardiranje i na druge zemlje i kontinente. Samo prošle godine Američka vojska je bacila preko 26.000 bombi na ukupno sedam azijskih i afričkih zemalja.
2. Obamacare
Iako će ljevičari uglas vikati kako je Obamina reforma zdravstvenog sustava bila nešto "prijeko potrebno", realno se pokazala kao promašaj inače Trump nikada ne bi pobijedio. Pobornici Obamacare-a moraju shvatiti da Sjedinjene Američke Države nisu zamišljene kao sigurna, socijalna zemlja. Osnivači su to jasno dali do znanja, ni Kip slobode nije u New Yorku bezveze. To je zemlja kojoj je osobna sloboda na prvom mjestu i to nije dobro mijenjati. Amerikanci moraju imati slobodu da biraju sami hoće li plaćati zdravstveno osiguranje, koje i kod kojeg će liječnika ići. Zato je pokušaj "europeizacije" američkog zdravstva neslavno propao.
3. Zahlađenje odnosa s Rusijom
Zadnjih godina svjedoci smo povratka Hladnog rata između Zapada i Rusije. Obamina je administracija u tome svakako dala svoj obol, možda veći i od Putina. Na snazi su sankcije, u Siriji je skoro došlo do izravnog vojnog sukoba između ruske i američke vojske, a Obama optužuje Putinovu vladu direktno za hakiranje američkih predsjedničkih izbora (što je zapravo smiješno). U svakom slučaju, nitko iz toga ne može ništa dobro izvući, a pozitivno je to što je Obama otišao s vlasti prije negoli se situacija dodatno pogorša.
4. Javni dug
Iako će neki ekonomisti pohvaliti njegovu ekonomsku politiku, većina će reći da je svaki rast bio rezultat zaduživanja i keynezijanske politike. Javni dug SAD-a je tijekom Obaminih osam godina porastao za skoro 10 trilijuna dolara, a to će sigurno, prije ili kasnije, morati udariti po džepu američke građane. Tako da je to bila, dugoročno gledano, loša i opasna ekonomska politika.
5. Kršenje privatnosti
Vlada SAD-a počela je kršiti pravo na privatnost građana prisluškivanjem još tijekom Bushove vladavine. Tzv. "Patriot Act", donesen nakon rušenja WTC-a, produžen je i za Obamine vlasti. Vlada je još proširila svoje ovlasti na račun osobnih sloboda i privatnosti građana, a to je utjecalo i na kršenje osobnih sloboda (pogotovo na internetu) građana diljem svijeta. Državne službe više ne trebaju nikakav sudski nalog da bi pregledavale mailove ili popise poziva, no ni Trump ne pokazuje želju da tome stane na kraj.