Piše: Mario Nakić
Photo: Youtube/screenshot
5.12.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
Photo: Youtube/screenshot
5.12.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Vjerujem da ste i vi, poput mene, ostali šokirani na vijest bosanskohercegovačkih medija da je hrvatska policija u Zagrebu uhitila dvojicu studenata iz Nigerije, dovezla ih do granice i protjerala u BiH. Ako se dogodilo tako kako Nigerijci kažu, onda je to za svaku osudu, otkaze u policiji, pa i ostavku nadležnog ministra.
Hrvatska policija, međutim, negira da se to dogodilo i tvrde da su česti slučajevi kad studenti ili drugi sportaši koji dolaze na sportska natjecanja pokušavaju iskoristiti situaciju i pobjeći u zapadnu Europu. To se bez sumnje događa i ne možemo kriviti ljude što se pokušavaju domoći slobode, ali postavlja se pitanje zašto onda negiraju bilo kakvo policijsko postupanje prema spomenutoj dvojici studenata.
Lako je moguće da nijedna strana u ovom slučaju nije posve iskrena. Recimo, da su Nigerijci stvarno pokušali nelegalno prijeći slovensku granicu gdje su ih preuzeli hrvatski policajci i poslali skupa s ostalim imigrantima u BiH. Ako se to dogodilo, a ovo je samo moje nagađanje koje ne mora biti točno, onda nije u redu od Nigerijaca što okrivljuju hrvatsku policiju da ih je samo tako privela usred Zagreba i opljačkala, a nije u redu ni od policije što negira bilo kakvu vezu s njima.
U svakom slučaju, čini se da nećemo nikada saznati što se točno dogodilo jer hrvatska policija ne koristi kamere na uniformama. Već sam pisao da bi to bilo idealno rješenje za sve ovakve i slične probleme kada ne znamo kome vjerovati. Obavezno nošenje uključene kamere tijekom svakog postupanja, kao u SAD-u, otklonilo bi svaku sumnju.
Ne znam zašto MUP odbija takvu praksu, pa to im je najbolji način da dokažu kako humano postupaju s imigrantima i drugim osobama koje ih optuže za bilo što. Jednostavno sve snimite i onda, ako vas netko optuži, objavite snimke!
Čak je i Dubravko Jagić, predsjednik Sindikata policije, u razgovoru za N1 rekao da je njegov sindikat za obavezne kamere na uniformama, ali bilo bi u redu da EU to plati.
"Nema problema, samo treba osigurati sredstva za takve stvari, a tu je Europa koja zahtijeva od nas da čuvamo šengenske granice pa neka malo pripomogne", rekao je Jagić.
Eto, gospodo iz MUP-a, i policajci su za kamere. Zatražite potreban novac iz Bruxellesa i neka kamere postanu obavezne. To bi riješilo sve dileme.