Piše: Mario Nakić
2.6.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
2.6.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Naš ideološki i politički test Poligraf prešao je 15.000 ispitanika. Nakon opsežne Facebook kampanje, koja je zahvatila širu hrvatsku populaciju svih profila, možemo reći da sada imamo puno realniji statistički uzorak jer velika većina ispitanika nije došla s Liberala.
U trenutku dok ovo pišem, na Poligrafu je testirano 15.454 građana. Ukoliko još niste to učinili svakako pristupite testu na stranici Poligraf.hr.
Rezultati su zanimljivi kad se ispitanici profiliraju prema dobnim skupinama i spolu. U svjetonazorskim pitanjima Hrvati su načelno relativno liberalni, ali može se uočiti razlika između mladih (do 30 godina starosti) i ostalih ispitanika. Za razliku od ostatka svijeta gdje su mladi puno liberalniji od starijeg stanovništva, u Hrvatskoj je trend suprotan - mladi su konzervativniji od svojih roditelja.
Mladi konzervativniji od njihovih roditelja
Konkretno, pobačaj bi zabranilo 45 posto mladih ispitanika, u usporedbi s 32 posto onih između 31 i 45 godina te 29 posto ispitanika starijih od 45 godina. Dakle, što ste stariji, veća je šansa da ste pro-choice.
S izjavom "Imigranti su najveća prijetnja europskoj kulturi i načinu života" slaže se skoro polovina (47%) mladih ispitanika, a samo jedna trećina onih srednje dobi i 39 posto starijih.
Građani RH su strogo podijeljeni po pitanju prava gay parova da udomljavaju i posvajaju nezbrinutu djecu - trenutno se 51 posto ispitanika slaže s tim prijedlogom (koji je saborska većina, podsjetimo, nedavno odbila). Najveće opiranje dolazi od mladih, koji su jedina dobna skupina koja većinski odbija taj prijedlog (54 posto protiv).
Iako se čak tri četvrtine Hrvata slaže s idejom da se revidiraju vatikanski ugovori i sve vjerske organizacije skinu s državnog proračuna, najslabiju potporu joj daju upravo mladi (71%).
Čak i kod pitanja legalizacije marihuane, koju podržava 72 posto ukupnih ispitanika, mladi joj daju ispodprosječnu podršku (69%). Vrlo slična stvar je i kod legalizacije prostitucije.
Mladi su jedina dobna skupina koja većinski (51%) ne želi izbaciti vjeronauk iz državnih škola dok je u općoj populaciji većina za tu ideju (59%). 50% mlađih ispitanika slaže se s izjavom da je transrodnost bolest i da se trans osobe trebaju slati na liječenje. U ukupnoj populaciji s tom se izjavom slaže znatno manji udio stanovništva (40%).
Žene žele više države, muškarci više slobodnog tržišta
Kad je riječ o ekonomskim pitanjima, značajna razlika je izražena između spolova. Odnos država-tržište je kod žena 63:37, a kod muškaraca 43:57. To je velika, velika razlika koja se može uočiti i na grafikonima:
Među ženama prevladavaju socijaldemokratkinje, i to s čak 52 posto. Osim toga, i onih 21 posto konzervativki većinom su ekonomski lijevo nastrojene, tako da su to uglavnom socijalne konzervativke (uz konzervativni svjetonazor žele više države u ekonomiji, a manje tržišta). Ukupno više od 70 posto ispitanih žena naginje lijevim ekonomskim politikama dok je kod muškaraca situacija praktički suprotna: 60 posto muških ispitanika naginje slobodnijem tržištu.
Konkretno, većina ispitanika smatra da bi država trebala ograničiti uvoz kako bi zaštitila domaću industriju. Među ženama takvu politiku podupire 83 posto, a među muškarcima 59 posto ispitanika.
Većina ispitanika bi također zabranila GMO. Dok je muška populacija strogo podijeljena po tom pitanju (51:49), ženska baš i nije (68% za zabranu).
Muškarci i žene ne slažu se po pitanju minimalca. Čak 76 posto žena smatra da je povećanje minimalca dobro za gospodarstvo i radnike, ali 52 posto muškaraca je protiv.
Žene su podijeljene po pitanju uvoza radne snage. 49 posto njih bi to zabranilo dok je čak 65 posto muškaraca protiv zabrane.
Svaki drugi muškarac smatra da treba ukinuti poljoprivredne poticaje i sve ostale subvencije privatnom sektoru, ali velika većina žena (72%) se s time ne slaže.
Možda je još veća razlika između muškaraca i žena u njihovom pogledu na nacionalizaciju privatnih poduzeća. 61 posto žena smatra da je vlada pogriješila što nije otkupila Inu, a s njima se slaže samo 37 posto muškaraca.
Žene preferiraju progresivan porez koji bi jače lupio po džepu bogatije. S tom idejom slaže se dvije trećine žena, ali je 54 posto muškaraca protiv.
Muškarci su tijesnom većinom od 51 posto za uvođenje eura, a žene su prilično sigurne (64%) da ga ne žele. S druge strane, svaka druga žena bi da se zabrani rad nedjeljom, ali s njima se slaže samo 40 posto muškaraca.
Na koncu, žene su pretežno jugonostalgične (52%), a muškarci znatno manje (35%).
Gdje su liberali?
Ukupno je prema trenutnim rezultatima Poligrafa 40% hrvatskog stanovništva liberalno, u što su uvršteni klasični, socijalni, konzervativni i moderni liberali. 13 posto ispitanika svrstano je prema svjetonazorskim i ekonomskim stavovima u klasične liberale.
Klasičnih liberala je najviše među muškarcima srednje životne dobi (18%), a najmanje među ženama starije životne dobi (3%).
Najveći udio klasičnih liberala je među glasačima HSLS-a (56%), a slijede Pametno (33%) i HNS (32%). Socijalni liberalizam je najzastupljeniji među glasačima Pametnog (33%), Amsterdamske koalicije (29%), Starta (28%) i Možemo (24%). Konzervativni liberalizam je najzastupljeniji među glasačima Mosta (14%) i HSLS-a (13%).
Prema županijama, klasični liberalizam je najzastupljeniji u Međimurju (18%), među ispitanicima iz dijaspore (14%) i grada Zagreba (13%), a najslabije je zastupljen u Sisačko-moslavačkoj (3%) i Šibensko-kninskoj županiji (5%).
Poligraf nudi još hrpu zanimljivih podataka koji se transparentno automatski objavljuju kako novi ispitanici ispunjavaju upitnik. Rezultate pratite na stranici Poligraf.hr.