Piše: Mario Nakić
Photo: Metković News
19.10.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Metković News
19.10.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Sindikat policije već mjesecima kroz medije širi paniku o kroničnom nedostatku policajaca u Hrvatskoj. U srpnju je Večernji list objavio tekst dramatičnog naslova: "I policajci bježe u Njemačku i Irsku. MUP svaki mjesec napuste 32 osobe" u kojem novinarka piše kako su policajci "potplaćeni i rastrgani" jer jednostavno "nema dovoljno ljudi".
Mjesec kasnije, za N1 televiziju sindikalac Dubravko Jagić dramatično apelira: "Ljudi nam odlaze, plaća policajaca treba biti najmanje 1000 eura".
Jagić danas ponovno izlazi u medije s istom pričom, ovaj put za Jutarnji list:
"Npr. u razdoblju od 1. 1. do 1. 6. 2017. otkaz je dalo 46 policijskih službenika, u 2016. godini 110 policijskih službenika, u 2015. godini 74 policijska službenika, u 2014. godini 52 policijska službenika. Dakle, od 2014. do 2017. otkaz su dala ukupno 282 policijska službenika. Odlaze na razne poslove. Kao primjer možemo navesti kolegu koji je položio za vozača autobusa i otišao u Njemačku.
Već sada na hrvatskim ulicama nedostaje više od tisuću policajaca, a interes mladih za tu profesiju nizak je upravo zbog loših materijalnih uvjeta. A potrebe za policajcima će samo rasti, pogotovo u kontekstu migracijskih kretanja i drugih potencijalnih prijetnji na granicama."
Koliko u tome ima istine?
Jako malo ili čak nimalo. U Hrvatskoj je zaposleno više od 20.500 policijskih službenika. To je 5 policijskih službenika na 1.000 stanovnika. Za usporedbu, u SAD-u je zaposlen 1 policijski službenik na 1.000 stanovnika. U Njemačkoj su trojica, u Finskoj jedan, u Irskoj 2,5 u Danskoj 2...Hrvatska je pri vrhu EU po broju policajaca na 1.000 stanovnika (uz bok s Grčkom i Španjolskom, a manje od Bugarske). Hrvatska ima premalo policajaca ako ćemo se uspoređivati sa Srbijom koja zapošljava 6 policajaca na 1.000 stanovnika.
Kronični nedostatak policajaca? Godine 2011. u Hrvatskoj je bilo zaposleno oko 20.200 policijskih službenika, što znači da je njihov broj u 7 godina povećan za 300. Otad je Hrvatska izgubila najmanje 300.000 stanovnika. Uslijed velikih migracija stanovništva vjerujem da među iseljenicima ima i policijskih službenika, ali očito se konstantno zapošljavaju novi kad se njihov broj ne smanjuje nego povećava, tako da nema govora o nekakvom "kroničnom nedostatku" koji nam odjednom prijeti.
Što se tiče policijske plaće, vjerujem da ćemo se svi složiti da policijski službenici, kao i učitelji, liječnici, medicinske sestre...trebaju biti bolje plaćeni. Ali nađite mi jedno pošteno zanimanje u Hrvatskoj danas koje ne bi trebalo biti bolje plaćeno! U usporedbi s policajcima Njemačke i Irske, naravno da su naši policajci slabo plaćeni. Ali u usporedbi s drugim zanimanjima u Hrvatskoj, to je već druga priča.
Problem je što se iz nekog razloga taji podatak o prosječnoj policijskoj plaći. Jagić stalno govori o plaći početnika, temeljnog policajca na početku službe, što je policijski minimalac i po njemu iznosi 4.000 kuna (neto) iako je MUP krajem prošle godine Indexu najavio da će najniža policijska plaća biti 5.000 kuna neto. Ali prosječnu plaću nitko ne objavljuje, a ona je bitna radi usporedbe. Uspio sam tek na portalu Salary Expert pronaći podatak iz kojeg proizlazi da je prosječna mjesečna bruto plaća hrvatskog policajca oko 11.420 kuna. Taj podatak treba uzeti s rezervom, ali ako je točan, to je onda 33% iznad prosječne plaće svih zaposlenika u Hrvatskoj. Za usporedbu, američki policajci u prosjeku zarađuju 5 posto više od ostatka stanovništva, a njemački oko 20 posto, s time da SAD ima peterostruko manje policajaca na 1.000 stanovnika, a Njemačka skoro upola manje od Hrvatske.
Rasteretite policiju: legalizirajte marihuanu i prostituciju!
Iako je razvidno da u odnosu na ostatak svijeta Hrvatska ima previše, a ne premalo zaposlenih policijskih službenika, čak i kad bi nam prijetio nedostatak, to je lako rješivo. Sabor treba jednostavno ukinuti nepotrebne i štetne zakone koji zadaju previše posla policijskim službenicima. To su oni zakoni koji kažnjavaju djela bez žrtve, konkretno droge i prostitucija. Kad bi država legalizirala lake droge i prostituciju, policajci bi bili rasterećeni za bar 50% posla i mogli bi se više posvetiti hvatanju pravih kriminalaca - lopova, nasilnika, prevaranata...
Na kraju, normalno je da će se sindikati uvijek žaliti na uvjete onih koje zastupaju. Sindikat policije će uvijek govoriti da je policajaca premalo i da su premalo plaćeni. Sindikat nastavnika će govoriti isto za nastavnike. Sindikat medicinskih djelatnika će govoriti isto za liječnike i medicinske sestre i tehničare. To je sve normalno. Ali nije normalno da novinari to slijepo prenose bez provjere informacija, tako da dezinformiraju javnost. A nisam baš siguran da se to čini nenamjerno jer toliko su trebali znati o svome poslu.