Piše: Mario Nakić
20.8.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
20.8.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Kad se neko školsko ili predškolsko dijete razboli, kad uhvati neki virus, onda ne ide u školu ili vrtić dok ne ozdravi. Tako je to bilo dosad, i u mojoj generaciji i u sljedećim generacijama koje su dolazile. Nitko od toga nije radio frku čak ni za vrijeme epidemija koje su nas znale poharati.
Ali ovaj virus, koronavirus, ima posebni tretman. Jako teško ćemo ga moći razlikovati od obične gripe ili prehlade, tvrde stručnjaci, ali zato ćemo se drukčije odnositi prema njemu. Sva dosadašnja znanstvena saznanja o covidu ukazuju na to da su djeca najsigurnija. Samo 3 posto zaraženih su školska i predškolska djeca, a među njima samo 2 posto ih razvije teže simptome. Znači da za djecu koronavirus je puno manja prijetnja od gripe. Osim toga, pada u vodu i argument da bi djeca mogla biti prijenosnici bolesti na starije ukućane za koje je taj virus rizičniji, budući da još nema znanstvene potvrde da je neko dijete prenijelo virus na stariju osobu.
Svejedno, ovo je korona pa odbacite razum i logiku. Ako se pokaže da je neko školsko dijete pozitivno na covid, neće samo ono izostati s nastave (iako nije bolesno), već će zatvoriti cijelu školu. I ne samo tu školu, zatvorit će sve škole u Hrvatskoj. Mislite da pretjerujem? Onda ste prespavali zadnjih 6 mjeseci života na ovom planetu.
Za manje od tri tjedna djeca bi trebala krenuti u škole. Tako bar kaže vlada, zasad. Još nisu poznate sve pojedinosti nastave u onome što novinari vole nazivati "novo normalno" (proživljavaju leptiriće u trbuhu svaki put kad to napišu, kladim se), ali možemo pretpostaviti da će hrvatska birokracija učiniti sve da školske dane učini nastavnicima, a pogotovo djeci, kao pakao na zemlji: obavezne maske, bolesni razmak među djecom, testiranja, samoizolacije itd.
No, usprkos svim tim "mjerama" koje mogu i vjerojatno će nametnuti, teško da će škola potrajati dulje od mjesec dana. Za to postoje četiri glavna razloga:
1. Sindikat učitelja
Jedna stvar koju trebate znati o državnim i javnim službenicima - oni ne vole svoj posao. Znam, sad će netko uletjeti s onim "to nije istina, ja znam nekoga tko jako voli..." bla bla. Da, postoje časne iznimke, ali one samo potvrđuju pravilo - državni službenici ne vole svoj posao. A učitelji su po tom pitanju ne samo pravi predstavnici takve državne službe, već i glavni "i hate my job" proponenti. Sve što su radili zadnjih 5 godina, a možda i dulje, dokazuje tu moju tvrdnju. Oni vole novac, nemojte da vas to zavara, vole plaću i ona im nikad nije dovoljno visoka. Ali ako vole primati visoku plaću, to ne znači da vole ići na posao. Ne vole.
Sad će možda netko reći "Kakve to veze ima što ne vole, kao da ih netko pita. Raditi se mora". E, ne mora. Kad je riječ o učiteljima, ne mora. Oni kad neće raditi, onda ne rade. Mjesecima. Pa i godinama. Plaća ide, bez brige, čak se i povećava. Ali raditi ne moraju. I neće. Jer tako oni žele.
2. Novinari
Novinari su bili glavna sila iza nametanja lockdowna i zatvaranja škola prvi put. Zašto ne bi to učinili opet? Zar netko ozbiljno vjeruje da će Matija Babić i njegovi križari na Indexu mirno gledati kako djeca idu u školu i da ništa neće poduzeti? Nema šanse.
I nije samo Index u igri, praktički svaki mainstream medij ima svoga konja za tu utrku, svi oni već oštre pera za boj. Bit će dovoljan jedan pozitivni đak, jedan! Kad se ova klika udruži u svetoj misiji zatvaranja škola, svjedočit ćemo neviđenom manifestu patetike i apsurda, prekomjernom bombardiranju koje ni Margaret Thatcher ne bi izdržala, a kamoli bogec Plenki.
3. Njemačka
Čak i kad bi nastavnici nekim čudom pristali ići svakog radnog dana na posao i kad bi novinari nekim, još većim čudom, odustali od svoje agende #zatvorisve, tu je faktor Njemačke. Naši ljudi iz nekog razloga vide uzor svakoj politici u Njemačkoj. Struka u HDZ-ovom Stožeru je ozbiljno uvjeravala građane kako maske ne štite nikoga od zaraze, ali kad je Njemačka uvela obvezu maski odjednom je i naša struka promijenila mišljenje. Jer "Kako mogu Nijemci?". To je ultimativni argument nakon kojeg više nema rasprave.
Za Hrvate, Njemačka je pojam svega: uspjeha, bogatstva, dobre politike. Nemojte me krivo shvatiti, i ja smatram Njemačku bogatom i uspješnom zemljom, ali to ne znači da je sve što njemačka vlada napravi automatski dobro i da to trebamo kopirati. Angela Merkel i njena vlada nisu zaslužni za njemački uspjeh, to su učinili lideri prije njih. Merkel i njena vlada su učinili više štete nego koristi. Pa opet, sve što Merkel napravi, mi nekako moramo kopirati jer..."A kako može Njemačka?".
Sad potpuno mogu shvatiti i kako je Hrvatska lako pala pod utjecaj Hitlera u 2. svjetskom ratu i zašto su mu mnogi Hrvati vjerovali. Pa..."Kako Nijemci?" - eto, to je valjda bio argument. I danas, kad bi Njemačka dobila nekog novog Hitlera, Hrvatska bi joj vjerojatno bila prva saveznica ili vazal, svejedno.
Aktualna njemačka vlada ima malo žešće etatističke sklonosti ka represivnim mjerama. Uopće neće biti čudno ako Njemačka prva u Europi zbog rasta zaraze zatvori škole. Kad se to dogodi, to će učiniti i Hrvatska jer..."A kako mogu Nijemci?".
4. Država
Last but not least, tu su hrvatska vlada i premijer Andrej Plenković. Oni nisu spremni za ovakve pothvate i nisu sposobni odgovoriti na kritike kojih će sigurno biti (vidi točke 1, 2 i 3). Plenković se i dosad dokazao kao političar koji nije lider i nije sposoban nijednoj interesnoj skupini reći "NE". Dosad je popuštao svim zahtjevima sindikata javnih službenika, tako će i sada. Dosad je popuštao svim pritiscima medija, tako će i sada. Nije ovoj vladi stalo do interesa djece i roditelja, a kamoli do edukacije hrvatskih građana. Njemu je stalo samo do vlasti i "stabilnosti". Sve će napraviti za to. Žrtvovati školsku godinu je samo mala cijena za zadržavanje stabilne vlasti i mira s medijima.
Zbog svega nabrojanog, dame i gospodo, škola nema šanse. Dajem joj mjesec dana maksimalno. Ako izdrži tako dugo, to će biti uspjeh.