Piše: Liberal.hr
Izvor: Talas
30.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Liberal.hr
Izvor: Talas
30.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Uspon Miroljuba Petrovića, nadriliječnika koji osporava evoluciju, i popularnost časopisa Treće oko dobar su povod za razmišljanje o tome koliko zapravo ljudi u Srbiji vjeruje u teorije zavjere, kao i na koji način su one povezane s ostalim političkim i ideološkim uvjerenjima, piše Marta Vasić na srbijanskom portalu Talas.
Studenti druge godine Fakulteta političkih nauka u Beogradu nedavno su proveli istraživanje o sklonostima građana Srbije da vjeruju u teorije zavjere, kao i o ulozi medija u njihovom stvaranju. U istraživanju je sudjelovalo 1.150 ispitanika, svih generacija i iz različitih dijelova Srbije, a koordinator istraživanja je asistent Nikola Jović.
40% ispitanika smatra da države kriju istinu o vanzemaljcima
Istraživanja pokazuju da se na indeksu vjerovanja u teorije zavjere od 0 do 1 (gdje 0 znači "ne vjerujem uopće u teorije zavjere", a 1 "vjerujem u potpunosti"), ispitanici nalaze na indeksnoj vrijednosti 0,6. Ovo zapravo predstavlja vrlo visoku razinu vjerovanja u teorije zavjere, posebno ako se imaju u vidu pitanja koja su postavljana ispitanicima.
Na primjer, preko 70% ispitanika smatra da se pojedini virusi namjerno izazivaju kako bi se ugrozili životi određenih naroda ili grupa, 40% ispitanika smatra da moćne države kriju pravu istinu o vanzemaljcima od običnih građana, a blizu 65% ispitanika smatra da države često same ubijaju svoje građane koje smatraju nepoželjnim.
Ispitanici masovno vjeruju i u teorije zavjere koje su specifične u vezi sa Srbijom. Preko 55% ispitanika smatra da Đinđić i Milošević nisu umrli na način na koji je to javnosti predstavljeno. Također, oko 50% ispitanika smatra da je prikriveni cilj Jugoslavije bio da se uništi Srbija, a isti broj ispitanika smatra i da postoji svjetska zavjera protiv Srba i Srbije. Postoji veliko nepovjerenje i u HAARP tehnologiju – čak 40% ispitanika misli da Amerikanci preko ove tehnologije utječu na vremenske prilike u Srbiji.
Poveznica s etnocentrizmom i planskom ekonomijom
Budući da rasprostranjenost teorija zavjera ne postoji izolirano od širih društvenih stavova, istraživači su pokušali utvrditi kakva su ideološka uvjerenja ispitanika i koliko su ona povezana s vjerovanjem u teorije zavjere.
Očekivano, ispitanici su pretežno jako konzervativni (na skali od 0 do 1 oni su na vrijednosti 0,61). Samo 19% ispitanika podržava legalizaciju gej brakova, a 74% ističe da smrtna kazna treba biti opcija u slučaju najtežih kaznenih djela.
Etnocentrizam je također jako prisutan. Čak 58% ispitanika misli da je tradicija Srba bogatija od tradicije većine drugih naroda, a 85% misli da očuvanje nacionalnog identiteta treba biti jedan od glavnih ciljeva svake vlasti.
Ostavština komunizma očigledna je u dominantnoj podršci ispitanika za veću umješanost države u gospodarstvo. S tvrdnjom „Dužnost svake vlasti je osigurati posao građanima tako što će otvarati firme u državnom vlasništvu“ suglasno je 73% ispitanika, a 68% misli da država može dovesti do ekonomskog prosperiteta bolje nego privatne kompanije.
Rezultati istraživanja pokazuju da ispitanici koji su konzervativniji, etnocentričniji, autoritarniji i otuđeniji od politike pokazuju značajno veću sklonost vjerovanju u teorije zavjere.
Cijeli članak pročitajte na Talasu.