Piše: Mario Nakić
8.11.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
8.11.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Program državnog subvencioniranja stambenih kredita za mlade parove osobito je popularan posljednjih godina u Hrvatskoj. To je program kojim se tijekom mandata prošle vlade posebno hvalio Predrag Štromar, tadašnji ministar graditeljstva i potpredsjednik Vlade, a sada predsjednik HNS-a. HNS i Vlada reklamirali su taj program kao da pomažu mladima pri "rješavanju stambenog pitanja".
Na prvu izgleda super. Tko ne bi htio da mu država otplaćuje dio stambenog kredita? Ali svaka državna intervencija dolazi sa svojim negativnim nuspojavama i uvijek je pitanje jesu li te negativne nuspojave veće od dobrobiti koju ta intervencija čini društvu.
Mi na Liberalu smo u više navrata, osobito 2018. godine kad je program populariziran, upozoravali na utjecaj takvog državnog kreditiranja stambenih kredita na cijene nekretnina. Sasvim je logično da će cijene nekretnina porasti kada država subvencionira njihovu kupovinu. Ako cijene nekretnina porastu značajno, moglo bi se dogoditi da ta mjera učini više štete mladim bračnim parovima nego koristi, a u tom slučaju profitiraju samo banke i građevinska mafija dok se mladi parovi navlače na dugoročne i rizične kredite koje će u konačnici ipak većim dijelom sami morati otplatiti.
Konkretno, ja sam 2018. napisao članak naslovljen: "Tko bi rekao: Nakon državne subvencije cijene nekretnina skočile 50 posto". Kolega Branimir Perković (tada je pisao na Liberalu, sada je na Indexu) je također pisao o tome u članku "Država treba d'uradi nešto po pitanju onoga što je država uradila!".
Dakle, upozoravali smo na to od početka, ali vlast nije htjela poslušati nego je nastavila još više s novim stambenim kreditima. U periodu od 2017. do 2019. odobreno je subvencioniranje za skoro 10.000 takvih kredita što čini 12,5 posto ukupnog tržišta nekretnina u Hrvatskoj. Većina ih je potrošena na kupovinu stanova u stambenim zgradama. Oko jedna trećina odnosi se na grad Zagreb.
Na stranicama HNB-a nedavno je objavljen znanstveni rad autora Davora Kunovca i Ivana Žilića, naslovljen "Dome, slatki dome", koji se bavi baš tom tematikom i pokušava doći do odgovora na pitanje kako su državne subvencije stambenih kredita utjecale na kretanje cijena nekretnina. Autori su stvarno uzeli sve parametre u obzir i napravili ozbiljno istraživanje, pozivam vas sve da ga proučite. Na kraju zaključuju da je subvencioniranje "pridonijelo već rastućem trendu rasta cijena nekretnina". Dakle, Liberal je bio u pravu.
Iz njihove analize možemo vidjeti da je u Zagrebu cijena stanova nakon uvođenja ovog programa porasla za čak 110 posto. Naravno, nisu subvencije jedini faktor koji je na to utjecao, ali svakako su jedan od najbitnijih faktora bez kojega cijene ne bi toliko skočile u gradu gdje je iskorištena trećina ukupnih subvencija.
Sjetite se ovoga sljedeći put kad pomislite da država treba uletjeti i pomoći u nekom životnom problemu. Možda je bolje da to ne učini.