Piše: Mario Nakić
Photo: Šibenik.IN
15.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Šibenik.IN
15.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Toni Turčinov, HDS-ov načelnik Općine Murter-Kornati, javno je na Facebooku izrazio svoje nezadovoljstvo slobodnim tržištem i pozvao državu da uradi nešto. Smetaju mu cijene preko ljeta u njegovom mjestu.
Njegov Facebook status prenosim bez lektoriranja, onako kako je napisan:
"Žalosno je da kad dojde sezona cijene u svim dućanima skoče za 40 posto, Konzum,Tommy, Studenac,Mlinar, i svi ostali.
Žalosno je da jedan kroasan dodje u Zagrebu 3 puta manje nego u Murtere.
Pa da ipak ova država brine o ruralnim područjima, i provodi takvu politiku (pogotovo o otocima) ali to smo vidjeli na vise primjera.( demografija)
Volio bi da ministar Tolusic posjeti Murter pa da malo počne o ruralnom razvoju i razvoju otoka pricat kako je pričao u Vodicama prije dva mjeseca.
Gospodo zastupnici da li se vi kad zapitate kako je zivit na otoku, i u kojem smjeru idemo.
Nažalost,ustavom je zabranjeno da se mi kao lokalna samouprava miješamo, tkz. tržišna sloboda."
U razgovoru za Šibenik.IN je još malo pojasnio svoj stav o tržišnoj ekonomiji i želji za povratkom socijalizma:
- Gledam ovu situaciju iz dana u dan. Odeš kupiti marendu, izađeš iz trgovine, potrošio si 500 kuna, a ništa nisi kupio. Croissant u centru Murtera u pekarnici košta 8 i pol kuna, a u istoj pekarnici u Zagrebu košta 3 kune. Kad govorimo o turizmu i o tome da je Hrvatska skupa destinacija, razumijem ljude s apartmanima jer im je sve skupo - kazao je Turčinov dodavši kako treba pronaći optimlan odnos cijene i kvalitete.
Ono što gospodin Turčinov još nije dokučio, to je da njemu Ustav itekako dozvoljava da se umiješa i snizi cijenu. Vrlo je jednostavno. Ako smatra da su preko ljeta cijene u pekarnici previsoke i da bi trebale biti niže, nitko njemu ne brani da osnuje obrt ili tvrtku i otvori vlastitu pekaru. Neka u njoj cijene budu kakve on smatra da trebaju biti. Ako je u pravu, svi će kupovati kod njega jer je jeftinije, a on će zaraditi puno, puno više nego kao načelnik. Ista stvar vrijedi i za trgovinu. Zašto ne otvori i trgovinu i pekarnicu?
Ali da bi to učinio, mora se odreći vođenja lokalne samouprave jer ta funkcija nije kompatibilna s privatnim poduzetništvom. U tržišnoj ekonomiji političari ne određuju cijene na tržištu, već zakon ponude i potražnje. Kada potražnja raste, onda rastu i cijene proizvoda. Ako su cijene na Murteru tijekom ljeta veće nego zimi, to znači da je povećana potražnja preko ljeta za tim proizvodima. Kad cijene ne bi rasle, došlo bi do nestašica.
S druge strane, u socijalizmu političari određuju cijene proizvoda i usluga. To je ono što Turčinov zaziva kad proziva ministra poljoprivrede zbog cijene croissanta u njegovoj lokalnoj pekarnici. Samo u socijalističkim državama ministri mogu utjecati na cijene, na primjer u Venezueli je nedavno država pokušala zaustaviti inflaciju odredivši maksimalne cijene pekarskih proizvoda i usluga. Što se dogodilo? Pekare su postale prazne, kilometarski redovi za obični kruh. To se neminovno dogodi kada političari određuju cijene proizvoda na tržištu, zato nije dobro zazivati socijalizam ponovno u Hrvatskoj.
Umjesto toga, ako smatra da bi cijene mogle i trebale biti niže, Turčinov bi se možda trebao ostaviti politike i baciti u privatno poduzetništvo pa nuditi iste proizvode po znatno nižim cijenama. Tko mu brani?