Piše: Mario Nakić
6.7.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
6.7.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Na hrvatskim portalima danas su osvanule naslovnice o velikom trgovinskom ratu između SAD-a i Kine. Vijest je proširila državna agencija HINA i glasi ovako:
Američke carine na uvoz robe iz Kine "teške" 34 milijarde dolara stupile su u petak na snagu, signalizirajući početak sveobuhvatnog trgovinskog rata između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava.
Carine od 25 posto u Washingtonu su stupile na snagu u ponoć po tamošnjem vremenu, a recipročnom reakcijom, Kina je također odgovorila nametanjem carina od 25 posto na uvoz 545 artikala iz SAD-a, ukupne vrijednosti 34 milijarde dolara.
Peking je optužio SAD za pokretanje "najvećeg trgovinskog rata u gospodarskoj povijesti".
"Kineska strana, nakon što je obećala da ni u kojem slučaju neće ispaliti prvi hitac, prisiljena je krenuti u protunapad kako bi zaštitila interes svojeg naroda", poručilo je kinesko ministarstvo trgovine.
SAD je počeo "najveći trgovinski rat u povijesti" koji će naštetiti svjetskom lancu vrijednosti, uzdrmati tržišta i pogoditi svjetski gospodarski rast, priopćilo je kinesko ministarstvo trgovine.
Budući da je HINA već poznata po podvaljivanju poluinformacija, a novinari na hrvatskim portalima nemaju naviku provjeravati informacije koje im podvaljuje Hina, prosječni čitatelj bi mogao pomisliti da zločesta Amerika prva počinje. Ako pogledamo informacije o prosječnoj visini carina i udjelu uvozne robe na koju se naplaćuje carina, odmah možemo nešto uočiti: Kina vodi trgovinski rat protiv cijelog svijeta cijelo vrijeme.
Izvor: World Bank
Dakle, Kina ima u prosjeku trostruko veće carine na uvoz robe od SAD-a, a prije tri godine one su bile peterostruko veće. Na taj način kineska vlada umanjuje kupovnu moć svoga stanovništva, ali i mogućnosti izvoza drugim zemljama. Kina već desetljećima trguje ne poštujući pravila međunarodne trgovine. To je dovelo do velikog trgovinskog suficita za Kinu, ali zbog toga će njeno gospodarstvo sad trpjeti veću štetu od američkog.
Izvor: Financial Times
Iako mediji pišu kao da je riječ o katastrofi, ovdje se zapravo radi o osnovnim edukativnim mjerama. Kad netko ne igra po pravilima i uporno odbija prihvatiti pravila igre, onda ga drugi sudionici moraju naučiti pameti. Donald Trump si je zadao zadatak riješiti taj problem i vjerojatno će u tome uspjeti. Vrlo brzo će se kineska vlada morati povući zato što gospodarstvo Kine direktno ovisi o trgovini s SAD-om. Kad se to dogodi, pristat će spustiti svoje carine na normalnu razinu ispod 2 posto, kao što je imaju sve zapadne zemlje. To je krajnji cilj ovih američkih mjera.
Trump je s ciljem pravednog izjednačavanja carina isto najavio i prema Kanadi, Meksiku i Europskoj uniji, premda za to ima puno manje opravdanja jer njihove carine su ukupno manje od američkih. Svejedno, Trump si to može priuštiti jer SAD je u trgovinskom deficitu sa svim tim zemljama, a one su u suficitu kad je riječ o njihovoj trgovini s SAD-om. To znači da će u trgovinskom ratu, u kojem uvijek sve strane trpe, ipak najmanje trpjeti SAD.
Dokaz da ova teza itekako ima smisla dolazi iz Njemačke, gdje je američko veleposlanstvo već potvrdilo da će SAD povući najavljene carine na uvoz motornih vozila iz EU ukoliko EU učini isto. Angela Merkel je rekla da će u EU vijeću podržati da se carine ukinu, ali mora doći do konsenzusa svih članica.