Rat u Ukrajini se u raznim medjima naziva još i "crypto war", znači kriptorat zbog upotrebe kriptovaluta poput Bitcoina za civilne i vojne svrhe. Upotreba kriptovaluta tijekom rata se pojavila već 2014. kada je počeo rat između Rusije i Ukrajine. Ono što je generalna razlika danas je da se kriptovalute koriste na većoj razini i da je više ljudi globalno uključeno u sami proces rata.
26. veljače se dogodilo nešto posebno u modernoj povijesti svijeta. Račun ukrajinske vlade je na Twitteru napisao poruku da se Ukrajini može nuditi pomoć preko kriptovaluta. Ukrajinska vlada je napisala adrese za digitalne novčanike (wallets) za Bitcoin, Ethereum i druge kriptovalute.
Do kraja veljače, ukrajinska vlada je preko kriptovaluta primila donacije vrijedne oko 12 milijuna američkih dolara. Prema kasnijim podacima iz ožujka, Ukrajina je već primila više od 55 miljuna dolara vrijednosti u raznim kriptovalutama. To je dosad najveća suma novca sakupljena preko kriptovaluta tijekom nekog ratnog perioda u globalnoj povijesti.
Generalno gledano, suma od preko 55 miljuna dolara nije toliko velika niti odlučujuća za ukrajinsku državu kojoj je trenutno potrebno daleko više novca za rat protiv Rusije, ali s obzirom na situaciju i ta suma novca čini razliku za Ukrajinu koja se kao demokracija nalazi u borbi s ruskom diktaturom. Također se može reći da je Ukrajina dobila mnogo više simpatija i podrške u kriptozajednicima nego Rusija.
Ovdje treba imati na umu da se Ukrajina i Rusija dosta razlikuju što se tiče formalnih pogleda na kriptovalute. Rusija je izabrala opciju sličnu Kini koja je uvela formalnu zabranu na upotrebu kriptovaluta, što znači da Putinov režim ima negativan stav prema kriptovalutama koje se često predstavljaju kao simbol slobode i alternativa državnom novcu.
Ukrajina je tijekom zadnjih godina, i pored otpora prema kriptovalutama u vladi i politici, na kraju ipak izabrala pravac "legalizacije" kriptovaluta i njihove upotrebe za modernizaciju i digitalizaciju države. Novac koji stiže Ukrajini preko kriptovaluta se koristi i za civilne i za vojne svrhe, poput podrške izbjeglicama i kupovine oružja. Zbog primjera uspjeha Ukrajine sada postoje mišljenja i strahovi da bi i Rusija mogla koristiti iste metode kako bi izbjegla sankcije uvedene tijekom posljednjih tjedana. Političari u SAD-u i EU već vode diskusije i razmatraju da uvedu formalne zabrane na upotrebu i transakcije kriptovaluta, ne samo namijenjene za rusku državu već i za ruske građane.
Međutim, razni stručnjaci koji se bave kriptovalutama smatraju da Rusija ipak neće ni koristiti kriptovalute na većoj razini niti da to može "spasiti" Rusiju od sankcija. Stvar je između ostalog u tome da ruski režim u principu ne voli kriptovalute i da su transakcije kriptovalutama uglavnom transparentne pa je moguće kontrolirati tko prima novac. Može se reći da je Ukrajina trenutno u prednosti naspram Rusije i zbog toga što je, na primjer, osnivač Polkadot kriptovalute Gavid Wood odlučio da sam donira vrijednost oko 5,8 miljuna dolara.
Rat u Ukrajini se vodi raznim sredstvima i kroz postupke koji se u literaturi često zovu "hibridni rat". Na taj način su kriptovalute dio rata i metoda da pojedinci direktno biraju koju stranu žele podržati i da pojedinci naročito u Ukrajini mogu da prime pomoć i plate tijekom rata kada je državni novac nedostupan ili ograničen. Bez obzira kako će se rat završiti, uloga i upotreba kriptovaluta na većoj razini tijekom rata je već dio naše moderne povijesti.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.