Piše: Mario Nakić
13.9.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
13.9.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Europarlamentarci jučer su izglasali direktivu o zaštiti autorskih prava na internetu, koja će imati dalekosežne posljedice na internetske slobode u zemljama članicama EU, ali i cijelom svijetu. Podsjetimo, problematični su članci 11 i 13 zato što se "krađom" autorskog djela može smatrati svako dijeljenje i na društvenim mrežama, a "teret" krivnje se prebacuje na servis na kojem se sporni sadržaj dijeli.
To znači da će, po uvođenju novih zakona, popularni servisi poput Youtubea i društvene mreže poput Facebooka i Twittera morati znatno izmijeniti mogućnosti gledanja, praćenja i dijeljenja sadržaja kako bi izbjegli visoke novčane kazne. Drugim riječima, EU parlament će prisiliti društvene mreže na cenzuru i možemo se pozdraviti sa slobodom na internetu kakvu dosad znamo i koristimo na zadovoljstvo svih.
Osim toga, video servisi i društvene mreže bit će primorani isplaćivati autorima sadržaja koji se na njima dijeli novčane naknade, i to ne određene tržišnim zakonima, već prema procjeni strukovnih udruga autora. Dakle, zakon direktno ide na ruku određenim lobijima, a slobodno tržište se praktički ukida. To će vrlo vjerojatno prisiliti video servise i društvene mreže da naplaćuju gledanje i dijeljenje nekih sadržaja.
Osim što će nam svima otežati život, poskupjeti korištenje interneta i ograničiti slobode, ova direktiva će otežati i onim autorima i kreativcima koji su na početku karijere da bez većeg kapitala dođu do većeg broja fanova.
Riječ je o podilaženju posebnim interesima strukovnih udruga poput ZAMP-a koje su od početka ekspanzije društvenih mreža do danas udvostručile svoje prihode, ali im još uvijek nije dosta.
Za ovu direktivu glasala je i većina europarlamentaraca iz Hrvatske. HDZ-ovci su poslovično lojalni partiji pa su glasali sukladno naputcima Ministarstva kulture RH na čelu s ministricom Ninom Obuljen Koržinek i vodstvu njihovog EPP-a - za cenzuru. To su konkretno Ivana Maletić, Željana Zovko i Dubravka Šuica. Uz njih je i bivša HSS-ovka, također članica EPP-a, Marijana Petir. HDZ-ovac Ivica Tolić nije bio prisutan.
SDP-ovci Biljana Borzan i Tonino Picula, koji su prošli put glasali protiv, ovaj put su bili suzdržani i tako prešutno pomogli da se direktiva usvoji. I Ruža Tomašić (HKS) je ovaj put bila suzdržana.
Protiv direktive koja će uvesti cenzuru na internet glasali su IDS-ovac Ivan Jakovčić, GLAS-ovac Jozo Radoš i nezavisni (u EU parlamentu Zeleni) Davor Škrlec.