U svakoj raspravi o privatizaciji zdravstva protivnici će se prisjetiti SAD-ovog problema sa skupim i nedostupnim zdravstvom i pobjedonosno uskliknuti da je to tako baš zato što je ono privatno, jer kapitalistički liječnici žele ostvariti ekstraprofit na račun pacijenata. Reći će vam: slobodno tržište je ovdje pokazalo anomaliju.
Istina je, naravno, potpuno suprotna. Američko zdravstvo je možda privatno, ali definitivno nije tržišno. Uzrok nepostojanja tržišne slobode i posljedično preskupe i nedostupne usluge su cehovski nametnuta ograničenja i regulacije:
1. Minimalna cijena pojedine usluge
2. Licenca za liječnike koju izdaje Američka liječnička komora
3. Licenca za medicinske fakultete koju također izdaje komora
Ukratko, liječnički ceh u SAD-u uspješno kontrolira broj liječnika i tako smanjuje ponudu, što cijenu lansira u nebo i čini od liječnika koji su se uspjeli ugurati u vlak notorne bogataše, a mnoge bolesnike ostavlja bez adekvatne medicinske skrbi. Kada takva regulacija ne bi postojala, liječnici iz drugih dijelova svijeta bi slobodno pohrlili u SAD i počeli uzimati dio tog ogromnog kolača, kao što bi se otvarali dodatni medicinski fakulteti koji bi namirivali takvu potražnju, a pacijenti bi bili adekvatno liječeni.
Podatak WHO-a da u SAD-u ima 2,5 liječnika na 1000 ljudi, dok u Hrvatskoj 3,1 na 1000, dovoljno govori sam za sebe. Zaključak je jasan: američko zdravstvo je preskupo i nedostupno zbog previše (katastrofalne) državne regulacije, tj. zbog neslobode na tržištu i američko društvo bi profitiralo ukidanjem tih antitržišnih regulacija, baš kao što bi i hrvatsko.
Izvori: WHO, Forbes
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.