Piše: Hrvoje Marković
5.12.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Hrvoje Marković
5.12.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Ako ste mislili da je marža od 60% na cijeni benzina koju uzima država kroz trošarinu i PDV ekstraprofit, kako tek nazivati državnu deračinu na duhanskim proizvodima? Naime, prosječna ponderirana cijena kutije cigareta je oko 23 kuna, a u toj cijeni na poreze otpada čak 80% cijene, tj. oko 18 kuna. Drugim riječima, prosječno tek 5 kuna po kutiji cigareta odlazi na uzgoj duhana, obradu, pakiranje, distribuciju, maloprodaju i oglašavanje dok ostalo uzima država. Možete pogledati koliko državi dajete za vaše omiljene cigarete ovdje u stupiću broj 10 (ukupno proporcionalna i specifična trošarina po paketiću), s time da taj iznos treba povećati za iznos PDV-a (maloprodajna cijena x 0,2).
Znam što mnogi od vas misle: pušenje uzrokuje bolesti, neka bude poseban porez. Istina je da dugoročno korištenje duhana povećava rizik od određenih bolesti, i to je jedan od razloga posebnog poreza. Državni je proračun u 2016. prikupio oko 4,5 milijardi kuna od trošarina na duhanske proizvode, međutim Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju je propisano da se tek 32% od tog novca uplaćuje na račun Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Ostalo vjerojatno ide na škole i vrtiće.
Drugi razlog trošarine na duhan je da bi se smanjila njegova potrošnja, naime, povećanjem cijene proizvoda smanjuje se potražnja za njim. Dakako da će mnogi pusači zato prestati ili smanjiti kupovinu duhana i cigareta, međutim jedan dio će prijeći na kupovinu na crno. Kontrola ovoga je jedan od zadataka Carinske uprave te je zato proračun Carine veći otkada smo u Europskoj uniji iako je ukinut sav carinski nadzor na trgovinu između Republike Hrvatske i zemalja članica EU. Bilo bi zanimljivo analizirati trošak nadzora i prihod naplaćenih poreza/trošarina za duhan koji se prodaje na crno, međutim carinska izvješća uopće ne spominju riječ 'rashod' pa je to zasad nemoguće.
No, za kraj vratimo se na ovaj ekonomski dio. Jeste li znali da država subvencionira uzgoj duhana s oko 50 milijuna kuna godišnje? Kao i svaka subvencija, ovo umjetno spušta cijenu duhana jer ga uzgajivači mogu prodati za umjetno nisku cijenu. Dakle država uzima naš novac da bi duhan bio jeftin, i onda ista ta država koja uzima naš novac da bi duhan bio jeftin uzima još našeg novca da bi duhan bio skuplji. Misli li još netko da ovo nema smisla?