Piše: Mario Nakić
5.5.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
5.5.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Jedan od glavnih argumenata onih koji se najviše protive doseljavanju iz većinski muslimanskih zemalja u zemlje zapadne Europe i sjeverne Amerike je onaj kako je to "druga kultura koja ne poštuje zapadne civilizacijske vrijednosti". Pritom redovito ističu kako muslimani "odbijaju tretirati žene jednako i ne poštuju prava LGBT osoba". Istina je da zemlje iz kojih dolaze često imaju na snazi zakone koji stavljaju žene u neravnopravni položaj i drakonski kažnjavaju istospolni seks, ali isto tako je istina da su oni otišli iz tih zemalja na Zapad upravo zato da ne bi živjeli pod takvim zakonima. I ljudi se mijenjaju kako uče, skupljaju iskustva, socijaliziraju se s okolinom itd.
Tome u prilog idu nedavno objavljeni rezultati istraživanja American Values Atlas. Studiju na temu gay braka je proveo Institut za javno istraživanje religije tijekom prošle godine, a obuhvaća tisuće pripadnika svih većih religijskih skupina diljem SAD-a. Autori su došli do zaključka da je potpora gay braku porasla među svim religijskim skupinama u odnosu na prethodno istraživanje istog instituta objavljeno prije 4 godine (u međuvremenu je u SAD-u legaliziran istospolni brak).
51 posto muslimana podržava pravo LGBT osoba da se vjenčaju dok mu se 34% muslimana protivi. Prije 4 godine se 51 posto muslimana protivio. Slično je i kod crnih protestanata koji su se 2014. protivili gay braku u 54% slučaja, a sada se protivi njih 43%.
Najveću potporu među svim rasno-vjerskim skupinama LGBT osobe dobivaju od bijelih katolika (80% mlađi od 30 godina, 53% stariji od 65 godina) i bijelih protestanata (76% mlađi od 30 godina i 58% stariji od 65 godina).
Najveći otpor gay braku dolazi od Jehovinih svjedoka - oni ga podupiru u samo 13 posto slučajeva. Slijede ih kršćanski evangelisti (58% protiv) i mormoni (53% protiv).
Ukupno 63% Amerikanaca sada podržava gay brak, a prije četiri godine ta je potpora iznosila 52%, što znači da se svjetonazorski stavovi u SAD-u jako brzo mijenjaju. Iznimka su samo najkonzervativnije kršćanske skupine.