Piše: Mario Nakić
22.3.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
22.3.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Ovih dana svjedočimo međunarodnom natjecanju među državnicima u disciplini tko će nametnuti rigoroznije i restriktivnije mjere svojim građanima uslijed širenja pandemije koronavirusa. Treba biti iskren pa priznati, te mjere uvelike traže sami građani, odnosno onaj glasniji dio na društvenim mrežama. Hrvatska je zasad na razini djelomične karantene sa zabranom rada za većinu obrta i tvrtki, zabranom javnog okupljanja, obaveznom distancom i još ponekim zabranama. Najavljeno je da slijede još restriktivnije mjere.
Srbija je uvela policijski sat za sve građane iza 17 sati. Možemo očekivati i mi nešto slično. Naša vlada ima i opciju slanja vojske na ulice te zabranu izlaska iz stana bez pisane dozvole, što je već primijenjeno u Italiji.
Crna Gora je u ovom trenutku ipak u vodstvu pred svima. Oni su počeli objavljivati identitet osoba koje su osuđene na dvotjednu samoizolaciju. Nacionalno koordinacijsko tijelo za zarazne bolesti objavilo je na službenim stranicama crnogorske vlade priopćenje u kojem navode kako su tu odluku donijeli jednoglasno jer su im "životi i zdravlje građana na prvom mjestu".
Mislim da nije potrebno objašnjavati kako ovakvi propisi grubo krše ljudska prava. Osobe u izolaciji se na taj način daje na nemilost javnosti koja je velikim dijelom uspaničena i u takvom stanju sklona linču. U Hrvatskoj su sve glasniji pozivi za takvom mjerom. One koji prekrše samoizolaciju proglašava se višestrukim ubojicama i traže "najstrože kazne", spominju se strijeljanja i Goli otok. Dragana Radusinović, novinarka koja piše za Direktno, na Facebooku je zatražila od premijera Andreja Plenkovića da vlada javno objavljuje identitet i fotografije, a "oni koji nisu odgovorni trebaju biti stigmatizirani, treba im naplatiti milijun kuna kazne i oduzeti im svu imovinu".
Iako joj premijer nije odgovorio (barem prije nego što me je blokirala, kasnije nisam vidio), prikupila je dosta "lajkova", što znači da su takvi zahtjevi vrlo popularni u Hrvatskoj. Ovo je ozbiljno. Imamo rulju željnu linča i eksproprijacije privatne imovine. Inače, država može nekome oduzeti imovinu samo u slučaju ako se dokaže da je ta imovina stečena nezakonito (prijevarom ili krađom). Čak ni osuđenicima za najteža djela, poput ubojica i silovatelja, država ne može oduzeti imovinu. Ideja da se prekršiteljima jednog propisa oduzima sva imovina je van svake pameti.
Prije nego što krene hajka i na mene, naglašavam da mjere izolacije u izvanrednom stanju ne moraju biti loše. Onaj tko prekrši zakon treba biti kažnjen. Ali i prekršitelji imaju neka prava. Kaznite ih novčano, to je dosta. Javno objavljivanje identiteta i fotografije ljudi u izolaciji moglo bi lako dovesti do linča i hajke na one koji nisu prekršili ništa.
Osim toga, Crna Gora se na ovaj način izlaže riziku od presuda Europskog suda pravde u Strasbourgu. Srećom, mi imamo GDPR pa će kod nas takav zakon teže proći, ali tijekom izvanrednog stanja svašta nam mogu pokušati nametnuti. Nadam se da će s vremenom građani shvatiti da ograničavanje sloboda i ukidanje ljudskih prava ima svoje granice. Trebamo smoći snage i oduprijeti se autoritarnim težnjama i panici, inače ćemo više štete napraviti svojim ponašanjem nego što će nam napraviti koronavirus.