Piše: Mario Nakić
20.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
20.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
"Nisam se rodio kao gradonačelnik i neću umrijeti kao gradonačelnik. Na ovaj način ne samo riječima, nego i djelima, doprinosimo borbi protiv korupcije", konstatirao je Dario Hrebak (HSLS), gradonačelnik Bjelovara gostujući na N1 televiziji u povodu predstavljanja aplikacije transparentnosti bjelovarske gradske uprave.
Na pitanje novinara zašto taj isti model HSLS, kao koalicijski partner vladajućem HDZ-u, ne bi preslikao i na nacionalnu razinu, Hrebak je odgovorio:
"Kao što je u drugim strankama, tako i kod nas. Ja ne mogu niti želim ispravljati krive Drine. Najavio sam već svoju kandidaturu za predsjednika HSLS-a. Jednom kada preuzmem HSLS, ovaj konkretan primjer iz Bjelovara koji dokazuje da se može, bit će uvjet bilo kojoj političkoj opciji ako bude htjela koalirati s HSLS-om, odnosno ukoliko HSLS osvoji povjerenje građana i mandate."
Novinar je na to kazao kako će mu ljudi reći da više nikada neće biti dio vlasti.
"Možda nećemo", odgovorio je Hrebak, "ali onda se u Hrvatskoj neće ništa promijeniti. Treba biti realan i reći istinu. Nama Hrvatima su puna usta nepravde, pogodovanja vlasti...ali kada dođe red na reforme i kada mi dođemo na red za reforme, onda svi kažu: 'Nemoj mene! Zašto baš ja?'."
Na pitanje o skupljanju političkih poena, rekao je: "Vi stvarno mislite da mi s ovim skupljamo poene? Mi bismo više poena skupili da smo se zatvorili u Bjelovaru u jednu čahuru, da smo podijelili novac udrugama - daš malo braniteljima, daš malo KUD-ovima, daš malo vatrogascima, daš ovima, onima više nego što trebamo, i evo ti novih izbora. Imaš mandat i možeš biti gradonačelnik 15 ili 20 godina. Ali ja se nisam odlučio na to.
Dakle, to nije baš skupljanje političkih poena, odnosno može biti samo kod onih građana koji su samosvjesni, koji žele promjene i koji vide da ovako više ne ide, ali nažalost ima još jako puno građana čije ćeš simpatije privući direktno dotacijama iz gradskog proračuna.
Meni je cilj preuzeti stranku, osvojiti 10 posto i s 10 posto mijenjati većinu. Jer nažalost, teško će mala stranka koja želi ovako neke revolucionarne stvari dobiti većinu jer nitko joj neće vjerovati i svi će misliti: 'Joj pa krenut će od mene, pa možda ja izgubim posao...' Jako je teško biti nepopulist danas u Hrvatskoj. Nitko to još nije ni probao jer uvijek je lakše ići nizvodno."
Na pitanje o potpisivanju sindikalnog referenduma, Hrebak je odgovorio kako on to nije učinio jer ne želi raditi nešto samo zato da se svidi biračima ako u to ne vjeruje. "Nama sada već nedostaje nekih 400.000 radnika, to je naša realnost, ovaj mirovinski sustav nije održiv. HSLS je zauzeo taj stav i ne znam niti jednu drugu stranku, osim HSLS-a i Pametnog, koje su to učinile.
Novinar ga je pitao je li to "pružanje ruke Pametnom".
"Zašto ne? Treba se stvoriti kritična masa među liberalima, možda bismo trebali ujediniti snage i stvoriti jednu snažnu političku opciju. Pametno je dosad išlo samostalno na svake izbore i s kime god su se pokušali dogovoriti, nisu uspjeli. Ali, da. Pružam ruku, trebamo ujediniti snage, svi koji dijelimo ovakve vrijednosti, pravi liberali. Pustimo ono 'lijevo-liberalno' i te prefikse, kako nešto može biti drvo i željezo u isto vrijeme?
Osobno sebe smatram liberalom, klasičnim liberalom, i dokazujem to. Dok drugi pričaju i pišu o liberalizmu, mi ćemo raditi u Bjelovaru i pokazati svim građanima da liberalna priča može biti uspješna."
Hrebak je na kraju emisije najavio da će u Bjelovaru realizirati "još puno klasično-liberalnih ideja" i da će dokazati da je to veliko osvježenje za Hrvatsku.