Piše: Mario Nakić
31.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
31.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Američki predsjednik Donald Trump je na Twitteru najavio da će SAD, počevši od 10. lipnja, nametnuti uvozne carine od 5 posto na svu robu koja se uvozi iz Meksika. Razlog za ovu odluku? Ilegalna imigracija.
"Dok god ilegalni imigranti ulaze u SAD preko meksičke granice, carine će se povećavati. Kada se prekine ilegalna imigracija preko Meksika u SAD, carine će biti ukinute."
Drugim riječima, Trump vjeruje da će barijerama na međunarodnu trgovinu smanjiti ilegalan prelazak granice. Koliko to ima smisla? Nimalo. Štoviše, njegova politika trgovinskog rata može samo rezultirati povećanjem ilegalne imigracije u SAD. Budući da će carine utjecati na smanjenje potražnje za meksičkom robom, vjerojatno će biti dosta otpuštanja u meksičkoj industriji, što će proizvesti više nezaposlenih i siromašnih Meksikanaca. Mnogi od njih će, bez sumnje, svoju sreću okušati emigriranjem u SAD.
Ali to nije sve. Trump je u istom kontekstu, obrazlažeći svoju odluku o carinama protiv Meksika, naveo i droge kao jedan od razloga. Da bi smanjio ilegalni uvoz droge, on će nametnuti carine na legalni uvoz zakonite robe u SAD. Tko normalan može to objasniti?
Nadam se da bi sada već svakome trebalo biti jasno da Donald Trump nije prijatelj slobodnog tržišta. Dapače, on je trenutno možda najveći neprijatelj međunarodne trgovine i globalnog prosperiteta.
Dok je vodio trgovinski rat isključivo protiv Kine, njegovi fanovi su ga opravdavali nepoštenom kineskom praksom. I donekle jesu u pravu, budući da Kina već tradicionalno nameće nerealno visoke uvozne carine prema ostatku svijeta i ima brojne restrikcije za strana ulaganja. Objašnjavali su njegovo ponašanje time da želi Kinu dovesti u red, što sam i ja priznao da bi svakako bilo dobro.
Ali Trumpovi motivi nisu takvi. Sad bi stvarno trebalo biti jasno da je čovjek jednostavno nultosumaš koji je uvjeren da SAD može ekonomski prosperirati samo ako zaustavi razvoj drugih država. On ne vidi trgovinu kao suradnju s obostranim interesom, već kao borbu i rat u kojem jedna strana mora biti na dobitku, a druga mora izgubiti. Takvu politiku on vodi, ali takva politika je jako opasna i u srži zla.
Imamo, dakle, situaciju da je predsjednik najmoćnije države svijeta wannabe tiranin koji svaki odnos između država, u svakom smislu, vidi kao borbu; koji uživa u poziciji da može druge nacije ucjenjivati i kažnjavati za stvari koje se njemu čine kao nepravda prema njegovom egu ili SAD-u. Mi smo na Liberalu već objasnili kako nametanje trgovinskih barijera ne šteti samo gospodarstvu države prema kojoj su carine nametnute, već i kupcima, građanima države koja nameće te carine, pa i njenom gospodarstvu.
Američkom gospodarstvu ide dosta dobro usprkos Trumpovoj politici, što on obilato koristi da bi zadovoljio vlastite hirove. Srećom za Amerikance, Trump nema ovlasti niti može puno poremetiti život svojih građana, ali zato ima gotovo bezgranične ovlasti u vanjskoj politici. I to sve više koristi.
Oni koji su tražili suprotnost "političkoj korektnosti", dobili su čudovište kojemu je najveći uspjeh poniziti i uništiti druge, pritom ne prezajući ni od žrtvovanja vlastitog gospodarstva.