Piše: Mario Nakić
Photo: Youtube
28.5.2025.
Piše: Mario Nakić
Photo: Youtube
28.5.2025.
Trumpov "Veliki, prekrasan zakon" (tako se stvarno zove) izglasan je u Predstavničkom domu američkog Kongresa i očekuje se da će biti izglasan i u Senatu. Riječ je o opširnom zakonu koji se tiče poreza i državne potrošnje. Iako zakon uključuje neke porezne rezove za kompanije (iste one koje je Trumpova administracija donijela 2017. godine, ali tada su bili samo jednokratni) i neke rezove javne potrošnje, neki u njemu vide problem što zakon predviđa još veću javnu potrošnju nego prije.
Ako ne dođe do masivnog gospodarskog rasta, to znači da će se američki javni dug nastaviti povećavati barem kao u vrijeme Bidenove administracije, ako ne i brže. Na to je upozorio američki senator iz Kentuckyja, republikanac Rand Paul u intervjuu za Fox News.
"Što je zakon opširniji, što više toga uključuje, to je teže da se svi slože oko njega. Podržao sam porezne rezove 2017. i bio sam za to da postanu trajni. Tako da taj dio zakona podržavam. Podržavam i rezove potrošnje. Smatram da su rezovi u ovom zakonu slabašni i anemični, ali svejedno bih podržao takav zakon. Ono što ne mogu podržati, to je povećanje javne potrošnje.
Problem je što to matematički ne drži vodu. Povećat će javni dug za 4 bilijuna dolara prema izračunu Predstavničkog doma, a prema izračunu Senata to bi moglo ići i do 5 bilijuna. Na kraju ove fiskalne godine, koja završava u rujnu, deficit će iznositi 2,2 bilijuna. Republikanci su stalno govorili 'To je Bidenov dug, to Biden radi', ali sada oni nastavljaju iste te Bidenove politike povećanja javnog duga.
Rekao sam im, ako otklone potrošnju koja povećava javni dug, razmotrit ću podršku zakonu čak i uz sve njegove manjkavosti. Ali ne mogu glasati za povećanje javnog duga. Netko u Washingtonu mora biti tko još uvijek vjeruje da je dug loša stvar, da je proračunski deficit loša stvar, i tko želi ići u drugom smjeru", objasnio je Paul.
I donedavna Trumpova "desna ruka", poduzetnik Elon Musk, također je kritizirao novi zakon. U intervjuu za CBS News, rekao je:
"Iskreno, razočaran sam zakonom koji uključuje tako masivnu potrošnju koja povećava proračunski deficit umjesto da ga smanji, i uz to potkopava trud DOGE tima. Mislim da zakon može biti velik ili prekrasan, ne može oboje. To je moje mišljenje", objasnio je Musk.
Musk je nedavno napustio čelno mjesto u Odjelu za vladinu učinkovitost (DOGE). Prvotni cilj je bio počistiti nepotrebnu i štetnu potrošnju, ukinuti nepotrebne urede i agencije kako bi se smanjio proračunski deficit i u konačnici javni dug. Musk je prije nekoliko mjeseci optimistično najavljivao kako će njegov ured u roku godinu i pol dana smanjiti vladinu potrošnju za nevjerojatnih 2 bilijuna dolara godišnje. Sad je jasno da DOGE neće postići ni približno tom cilju. Na početku je imao podršku Donalda Trumpa i većeg dijela javnosti, ali to se ubrzo promijenilo.
Nedavno je u intervjuu za Bloomberg Musk objasnio kako DOGE nije dio izvršne ni predstavničke vlasti, ne donosi nikakve zakone i odluke, već može samo predlagati. Ako predsjednik i kongres ne prihvate njihove prijedloge, oni se ne mogu ostvariti.
U konačnici, našao se pred istim zidom pred kojim su se našli Ronald Reagan i Milton Friedman sredinom 1980-ih kada su pokušali učiniti nešto vrlo slično onome što je Musk pokušao uz pomoć Trumpa. Najavili su oštre rezove vladine potrošnje i na početku je javnost to podržavala, ali onda su se našli pod paljbom medija sa svih strana dok nisu konačno odustali.
Friedman je kasnije objasnio da je prevelik otpor od strane političara na moći iz obje političke stranke, s njima povezanih korporacija u privatnom sektoru i medija. Nazvao je to "trokutom statusa quo" koji će učiniti sve da očuvaju svoje privilegije i stanje u kojem mogu nastaviti "tiranizirati društvo".