Piše: Mario Nakić
Photo: Youtube
12.2.2025.
Piše: Mario Nakić
Photo: Youtube
12.2.2025.
"Nisam ovdje da bih govorio o sigurnosti umjetne inteligencije, to je bila tema konferencije prije nekoliko godina. Tu sam da govorim o prilikama koje će umjetna inteligencija pružiti", započeo je JD Vance, potpredsjednik SAD-a svoj govor na europskom samitu o razvoju umjetne inteligencije jučer u Parizu.
"Kad se sazovu konferencije poput ove, s ciljem diskutiranja o modernoj tehnologiji, često je naš odgovor suviše samosvjestan, suviše nesklon riziku. Ali ne sjećam se da se ikada dogodilo da nas je nova tehnologija ovako pozivala da učinimo suprotno. Naša, Trumpova administracija vjeruje da će umjetna inteligencija imati revolucionarne primjene u inovacijama, kreiranju radnih mjesta, nacionalnoj sigurnosti, zdravstvu, slobodi govora i drugdje. Sada ograničiti njen razvoj bi paraliziralo jednu od najviše obećavajućih tehnologija generacije", upozorava Vance.
Iznio je četiri glavne točke po kojima se američka administracija odnosi prema umjetnoj inteligenciji:
"Prvo, učinit ćemo sve da američka umjetna inteligencija ostane zlatni standard globalno. Bit ćemo partner drugim državama i biznisima koji će širiti svoje korištenje AI-a.
Drugo, vjerujemo da bi pretjerana regulacija AI sektora mogla ubiti transformativnu industriju u samom začetku. Zato činimo napore kako bismo potakli pro-AI politike i volio bih vidjeti da taj deregulatorni ukus dođe do konverzacija na ovoj konferenciji.
Treće, smatramo da umjetna inteligencija mora ostati slobodna od bilo kakve ideološke pristranosti i da se američki AI neće koristiti kao sredstvo autoritarne cenzure.
I četvrto, Trumpova administracija će zadržati pro-radnički put za umjetnu inteligenciju. AI može biti potentno sredstvo kreacije radnih mjesta u SAD-u. Vjerujem da će AI učiniti ljude produktivnijima. AI neće zamijeniti ljude, AI ne može zamijeniti ljude. Previše lidera u AI industriji govore o strahu da će zamijeniti radnike, mislim da propuštaju nešto bitno. AI će nas učiniti produktivnijima, prosperitetnijima i slobodnijima.
SAD je lider u umjetnoj inteligenciji i plan naše administracije je da tako ostane. Ali samo zato što smo lider, ne znači da ne želimo partnerstvo. Amerika želi biti partner svima vama. No, da bismo postigli takvu razinu povjerenja, trebamo međunarodni regulatorni režim koji ne sputava nego potiče kreiranje AI tehnologije. I želimo da naši europski prijatelji gledaju na ove nove izazove s optimizmom, a ne strahom.
Razvoj umjetne inteligencije u SAD-u nije došao slučajno. Očuvanjem otvorene regulatorne okoline potaknuli smo američke inovatore da eksperimentiraju i učine neusporedivo velike investicije. Naša administracija neće biti ta koja bi gasila startupe i podmetala nogu studentima koji proizvode prijelomne aplikacije koje će AI tehnologija u budućnosti imati. Umjesto toga, naši zakoni će imati veliki tech, mali tech i sve developere na istom igralištu.
Pozivamo vaše zemlje da nam se pridruže i prate naš model ako on ima smisla za vaše nacije. Međutim, Trumpova administracija vidi problem u tome što neke strane vlade razmišljaju o pritiskanju američkih tech kompanija. Amerika to ne može i neće dopustiti. Smatramo da je to užasna pogreška ne samo prema SAD-u, već i prema vašim vlastitim zemljama."
Vance je zatim naveo konkretno europski zakon DSA koji nalaže američkim društvenim mrežama i drugim tech kompanijama da skidaju uvredljiv sadržaj i takozvane dezinformacije.
"Naravno, i mi želimo da Internet bude sigurno mjesto. Ali jedna je stvar spriječiti da grabežljivac vreba djecu na internetu, a sasvim je druga stvar spriječiti odraslu osobu da iznosi mišljenje za koje vlada smatra da nije ispravno", istaknuo je.
Prigovorio je europskim liderima i zbog GDPR-a, podsjetivši ih da za manje tvrtke to znači "plaćanje beskonačnih pravnih troškova ili riskiranje ogromnih kazni".
"Za neke američke kompanije najlakši i najisplativiji način je da blokiraju korisnike iz EU-a. Je li to budućnost koju želimo, dame i gospodo?"
Zatim je pozvao na deregulaciju i na području energije, istaknuvši kako za izgradnju AI modela treba puno električne energije.
"U budućnosti umjetne inteligencije pobjednik neće biti onaj koji podiže ruku za sigurnost nego onaj koji gradi - od održivih elektrana do tvorničkih hala koje proizvode čipove."
Cijeli govor JD Vancea u Parizu pogledajte ovdje: