Piše: Mario Nakić
1.5.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
1.5.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Justin Amash, 40-godišnji američki kongresmen iz zapadnog Michigana koji je skoro 10 godina predstavljao svoj okrug kao član Republikanske stranke, danas je i službeno prešao u Libertarijansku stranku (LP) te objavio svoju kandidaturu za predsjednika SAD-a. Ovo je povijesni trenutak za treću po snazi političku stranku u SAD-u koja je u svojoj 50-godišnjoj povijesti sada konačno dobila prvog predstavnika u kongresu na federalnoj razini.
O Amashu sam pisao već nekoliko puta, budući da je riječ o dosljednom branitelju većine klasičnoliberalnih principa. Tijekom svoga rada u Republikanskoj stranci vrlo često je dolazio u sukob sa stranačkim kolegama i glasao suprotno stranačkoj liniji, gradio je saveze s demokratima i neovisnima da bi progurao zakone koji ograničavaju moć države i štite osobne slobode.
Otkad je Donald Trump postao predsjednik, Amash je bio jedan od rijetkih republikanaca koji su imali hrabrosti da ga javno kritiziraju. Čak je stao na stranu lijeve četvorke u Kongresu kad im je Trump rekao "neka se vrate tamo otkud su došle". Amasha je to posebno pogodilo jer je i on sin imigranata s Bliskog istoka. Pridružio se demokratima i kad se glasalo o opozivu predsjednika.
Prošlog ljeta, na Dan neovisnosti u SAD-u, Amash je službeno proglasio svoju neovisnost i ispisao se iz Republikanske stranke. Trump ga je potom na Twitteru izvrijeđao napisavši da je Amash "ionako bio beskoristan i najneposlušniji republikanac u Kongresu", što je Amash shvatio kao pohvalu. Međutim, Trumpov bijes se prenio i na njegove brojne fanove pa su organizirali prosvjede protiv Amasha u njegovom rodnom gradu. Posljednjih 9 mjeseci bio je neovisni predstavnik u kongresu, ali je zaključio da će lakše postići promjene ako se učlani u Libertarijansku stranku s kojoj dijeli najviše zajedničkih stavova.
"Republikanska stranka je tijekom posljednjih godina promijenila svoj identitet i zaista više ne osjećam da ona može biti dom za ljude koji vjeruju u klasični liberalizam ili ono što bi neki nazvali ustavnim konzervatizmom", izjavio je jučer u intervjuu za Politico. "Ona je sada dom nacionalizma i protekcionizma. To je sada u osnovi Trumpov dom."
Tvrdi da mu nije cilj srušiti Trumpa nego "sistem koji je Trumpa doveo na vlast", što uključuje i ljevicu i desnicu.
Upitan da bira između Donalda Trumpa i Joea Bidena, kaže da mu se teško odlučiti. "Ako bismo samo gledali osobnost, izabrao bih Bidena. Ali ako ćemo gledati zakone koje potpisuje, Trump nije poseban ni po čemu u odnosu na druge predsjednike. I dalje se po pitanjima više slažem s republikancima nego s demokratima. Kada se glasa u Kongresu, otprilike 50 do 60 posto zakona koje predlože republikanci podržavam."
Na pitanje kako bi se približio fanovima Bernija Sandersa, odgovorio je da će se prema njima fokusirati na ona pitanja gdje imaju zajedničke stavove. "Vjerujem da i jedni i drugi želimo završiti beskonačne ratove i vratiti svoje vojnike kući. Kazneni zakon treba mijenjati i po tom pitanju smo saveznici s mnogima na ljevici, i jedni i drugi želimo da on bude pravedniji. Ljevičari su nam od početka saveznici i u borbi protiv neustavnog prisluškivanja i praćenja građana od strane državnih tijela."
Amash je sada najistaknutiji među kandidatima za nominaciju LP-a, ali nije sasvim izvjesno da će pobijediti na stranačkoj nacionalnoj konvenciji. Među američkim libertarijancima nisu samo klasični liberali poput njega, već ima i dosta anarhista i anarhokapitalista koji su skloni birati "šašave" kandidate. Njegova ozbiljnost i racionalni pristup problemima mu u ovom slučaju neće biti prednost. Osim toga, ima jedno pitanje u kojem se Amash ne slaže s većinom članova LP-a i on je toga svjestan.
Riječ je o pobačaju. To svjetonazorsko pitanje, o kojem američki predsjednik ne može odlučivati, iznimno je bitno u skoro svim američkim političkim organizacijama. Amash je pro-life, što znači da je načelno za zabranu pobačaja, a otprilike dvije trećine libertarijanaca je pro-choice, što znači protiv zabrane pobačaja. Posljednji pro-life kandidat LP-a za predsjednika SAD-a bio je još 1990-ih. Na portalu The Libertarian Republic, upitan kako će na svoju stranu pridobiti pro-choice libertarijance, Amash odgovara:
"Ja sam pro-life i to ne skrivam. Postoji velika podjela u LP-u po tom pitanju. Ali mislim da se oko jednoga svi možemo složiti, a to je financiranje pobačaja. Ako budem u poziciji predsjednika, potpisat ću zakon koji zabranjuje financiranje pobačaja javnim novcem. To je ujedno najviše što predsjednik po tom pitanju može napraviti."
Upitan da komentira aktualno stanje u SAD-u, kada je većina saveznih država pod rigoroznim mjerama lockdowna, odgovorio je da vlada - ni federalna ni na državnoj razini - nema ovlasti uskratiti ustavna prava građana ni za vrijeme izvanrednog stanja bez prethodnog mišljenja Vrhovnog suda, a pogotovo to ne bi smjele biti izvršne uredbe guvernera bez potvrde oba doma kongresa.
U intervjuu za Politico, rekao je da "većina Amerikanaca nije stranački potpuno opredijeljena" i da većina drži "klasičnoliberalne svjetonazorske stavove". Tu vidi svoju šansu jer vjeruje da će se mnogi naći u suglasju s njim, pogotovo kad ga usporede s Trumpom i Bidenom.
LP ima pristup glasačkim listićima u svih 50 saveznih američkih država, što znači da će se ime njihovog kandidata naći na svim listićima. Osim toga, lani su izvojevali da njihov kandidat, ukoliko bude imao dovoljnu potporu javnosti u predizbornoj kampanji, bude prisutan na glavnim predizbornim debatama skupa s kandidatima Demokratske i Republikanske stranke.