Piše: Mario Nakić
Photo: Wikipedia
19.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Wikipedia
19.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Američki kongresmen Justin Amash prvi je visoko pozicionirani republikanac koji je javno izjavio da je Trump zreo za "impeachment" (postupak u SAD-u kada Kongres i Senat, zbog grubog kršenja ustavnih ovlasti, mogu smijeniti predsjednika). Jučer je komentirao Muellerovo izvješće koje je iscrpno govorilo o FBI-evoj istrazi predsjednika Donalda Trumpa i njegovoj navodnoj vezi s ruskim petljanjem u američke predsjedničke izbore 2016. godine.
Iako Muellerovo izvješće nije utvrdilo da postoji bilo kakva veza između Trumpa i ruskih obavještajnih službi, u njemu se navode neki postupci koje je Trump činio kako bi omeo istragu ili utjecao na nju, što mu je zamjerio dio javnosti i politike, mahom njegovi stranački i ideološki protivnici. Ali sada se pojavio i jedan istaknuti republikanac koji također tvrdi isto:
"Ovo su moji načelni zaključci:
1) Glavni državni odvjetnik Barr je namjerno pogrešno prezentirao Muellerovo izvješće.
2) Predsjednik Trump je sudjelovao u ponašanju koje je za impeachment.
3) Strančevanje je narušilo naš sustav provjera i ravnoteže.
4) Samo nekolicina članova Kongresa pročitala je izvješće.
Naš sustav provjera i ravnoteže se oslanja na konkurentnost između svakog krila vlasti koje čuva svoje moći i odgovornosti pod Ustavom. Kada lojalnost prema političkoj stranci nadjača lojalnost prema Ustavu, vladavina prava - temelj osobne slobode - umire", napisao je Amash na Twitteru.
Prije nekoliko dana Hrvati su mogli čitati u naslovima portala podrugljiv tekst Hine o američkoj politici, naslovljen "Ovih 25 bijelih muškaraca je izglasalo zabranu abortusa". Osim što je riječ o očitom rasizmu i seksizmu kod novinara, činjenica je da svi zastupnici u predstavničkim tijelima u SAD-u biraju se osobno, imenom i prezimenom dok se u Hrvatskoj biraju na listama o kojima odlučuje predsjednik stranke. Zbog toga je u Americi moguće da političari kritiziraju predsjednika čak i ako su članovi njegove stranke, a kod nas ne.
Amash je izabran voljom stanovnika njegovog okruga u Michiganu i on samo njima odgovara. Može razljutiti Trumpa i vodstvo Republikanske stranke, oni mu ne mogu ništa jer Amash se opet može kandidirati za kongresmena ispred te iste stranke, a o njegovoj nominaciji neće zadnju riječ imati jedna osoba na čelu stranke, već svi republikanci u tom okrugu. Takva demokracija omogućuje političarima veću slobodu.
Justin Amash je inače glasni libertarijanac, član Slobodarskog odbora u Kongresu skupa s Thomasom Massijem i nerijetko glasa suprotstavljeno većini republikanaca. Tako je, na primjer, glasao svaki put protiv povećanja državne potrošnje i protiv ulaganja u zid na granici s Meksikom.