Piše: Zoran Irak
22.8.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Zoran Irak
22.8.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Sve češće dobivamo pitanje čitatelja imamo li informacije o osnivanju tvrtke u Estoniji. Može li netko ostati živjeti i raditi u Hrvatskoj, a u isto vrijeme voditi poduzeće u Estoniji i tako izbjeći hrvatske nametnike? Odgovor je: da, barem djelomično.
Estonija je mala baltička zemlja koja je nakon raspada Sovjetskog Saveza čvrsto odlučila okrenuti novu stranicu i što više se približiti svojim nordijskim susjedima na sjeveru. Estonija je pionir u nekim inovacijama na području poduzetništva, na primjer prva je prepoznala potencijal državnih usluga kao biznisa i našla način da te usluge ponudi cijelom svijetu.
Estonija je prva zemlja u svijetu koja nudi e-Residency, digitalni identitet izdan od strane države koji omogućava poduzetnicima diljem svijeta da svoj posao započnu i vode neovisno o lokaciji na kojoj se nalaze. E-residency je zapravo smišljen kako bi privukao sve one koji žele stvarati novu vrijednost i imati respektabilnu tvrtku unutar EU, a da im pritom država što manje visi za vratom.
Estonija već 15 godina provodi svoju kampanju "nula birokracije" pa su građanima i e-rezidentima online dostupne gotovo sve državne usluge - od pregleda zdravstvenog kartona, otvaranja tvrtke pa do plaćanja poreza. Jedino se ne možete vjenčati online, zasad.
Imajte na umu da e-Residency ne daje državljanstvo, boravište, prebivalište ili pravo ulaska u Estoniju ili Europsku uniju. To nije viza ili boravišna dozvola niti fizička identifikacija ili putna isprava. Prijaviti se možete na ovom linku, a treba vam:
⦁ sken osobne iskaznice
⦁ digitalna fotografija formata za putovnice
⦁ kratka motivacijska izjava
⦁ kreditna kartica Visa ili Mastercard za plaćanje troška prijave koji iznosi 100 eura.
Nakon sigurnosne provjere i izdavanja E-residency ID-kartice, što može trajati od 6-8 tjedana, bit ćete obaviješteni da je vaša ID-kartica s čitačem i kodovima spremna za preuzimanje. Ovaj korak morat ćete obaviti osobno u estonskoj ambasadi koju ste naveli u prijavi kao mjesto preuzimanja. Najbliža estonska ambasada nalazi se u Beču.
Vaša tvrtka mora imati estonsku adresu i kontaktnu osobu. Sljedeći korak je odabir jednog od pružatelja poslovnih usluga koji pomažu u postavljanju tvrtke i pružaju međunarodne računovodstvene usluge s financijskim i poreznim savjetovanjem. Za vas će brinuti o mjesečnom i godišnjem izvještavanju, predstavljati vas pred Estonskim poreznim odborom, dostavljati izvješća o vanjskoj usklađenosti s Državnim uredom za statistiku i Središnjom bankom Estonije, dostavljati godišnje izvještaje Estonskom trgovačkom registru i slično, a obično je digitalni potpis vlasnika tvrtke sav trud koji se od vas zahtijeva. Dobivate i adresu s fizičkim poštanskim sandučićem koji se nalazi u estonskoj prijestolnici Tallinnu, a dolazna se pošta obrađuje, digitalizira i prosljeđuje svakodnevno. Ova usluga koštat će vas između 50 i 100 eura mjesečno, ovisno koji paket odaberete, a uz to platit ćete i državnu pristojbu od 190 eura za registraciju tvrtke u Estoniji te naknadu od 25 eura za registraciju tvrtke u Estonskom poslovnom registru.
Za sada otvaranje bankovnog računa online omogućava samo jedna banka – Holvi, a mjesečni trošak održavanja računa je 35 eura. Druga opcija je osobni odlazak u Estoniju i otvaranje bankovnog računa u LHV banci, proces traje 15 minuta i besplatan je, a mjesečni je trošak održavanja računa iznosi 2 eura. LHV je mlada banka s mnogo IT klijenata, zasnivaju poslovanje na API integracijama i cashless filozofiji poslovanja.
E-Residency ne znači ujedno i poreznu rezidentnost i važno je razlikovati pravnu od fizičke osobe, ako si isplaćujete plaću obvezni ste si uplaćivati doprinose i plaćati porez po pravilima zemlje u kojoj živite. Osoba se smatra poreznim rezidentom u državi u kojoj provodi više od 6 mjeseci godišnje.
Porez na dobit u Estoniji iznosi 20 posto i plaća se samo kod isplate profita (kod nas iznosi 12 ili 18 posto, ovisno o visini prihoda, ali se plaća po prijavi, dok se prilikom isplate dobiti plaća još i dodatni porez na dohodak). PDV u Estoniji također iznosi 20%, a prag za ulazak u sustav PDV-a je 40.000 eura prihoda godišnje. Ako živite u Hrvatskoj dužni ste se u roku osam dana od primitka upisati u registar kao stjecatelj dohotka iz inozemstva. Do 31. siječnja sljedeće godine morate obavijestiti Poreznu upravu o primicima na koje je porez plaćen u državi izvora. Na temelju primljenih podataka, Porezna uprava će sama po službenoj dužnosti za poreznog obveznika utvrditi njegovu godišnju poreznu obvezu po osnovi dividende primljene iz inozemstva, pri čemu će vam porez plaćen u inozemstvu uračunati u podmirenje porezne obveze u Hrvatskoj.
Da zaključimo, ako vodite posao koji ne ovisi o teritoriju Hrvatske, estonska tvrtka je savršeno rješenje za vas. Ako nudite konzultantske usluge bilo koje vrste, ili ste programer, bavite se marketingom, dizajner, pisac, bloger itd. Ovo je način za vođenje vašeg poslovanja dok se potpuno usredotočujete na svoj posao bez straha od propisa, zakona, inspekcija, nameta i ostale beskorisne birokracije. Sve druge vlade bi trebale tretirati poslovno okruženje svojih zemalja kao što to čini ova mala europska zemlja: 100% online, transparentno i minimalistički.