Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik/Wikipedia
26.12.2024.
Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik/Wikipedia
26.12.2024.
Kad je Justin Trudeau postao premijer Kanade 2015. godine, proslavio se načinom upravljanja ili, točnije, signaliziranja vrlina. Medije diljem svijeta oduševilo je to kako je izabrao ministre su svojoj vladi - rodnom i rasnom kvotom. Guardian je pisao: "Trudeau donio Kanadi prvi kabinet s jednakim brojem muškaraca i žena", ističući u tekstu i "etničku raznolikost". Index.hr ga je slavio i kao "prvog kanadskog premijera koji će sudjelovati u povorci ponosa".
Međutim, nakon pet godina njegove vlade većini Kanađana je već bilo dosta. Na općim izborima 2021. godine njegova Liberalna stranka osvojila je oko 200.000 glasova manje od Konzervativne stranke, ali imala je sreću da je osvojila više zastupničkih mjesta u parlamentu. Drugim riječima, Trudeau je 2021. pobijedio slično kao Trump na američkim predsjedničkim izborima 2016. godine, s time da mu podrška vladi još ovisi i o parlamentarcima ljevičarske stranke NDP.
Tijekom idućeg razdoblja njegova popularnost je bila u slobodnom padu. Zadnje dvije godine Liberalna stranka, prema svim anketama, doživjela bi teški poraz. Nezadovoljstvo Kanađana se već godinama nakuplja zbog inflacije i drugih životnih problema koje Trudeau ne rješava. Sljedeći redovni federalni izbori trebali bi biti održani na jesen iduće godine, ali nedavna istraživanja javnog mnijenja pokazuju da 53 posto Kanađana želi prijevremene izbore, i to što prije. To sada ovisi isključivo o Jagmeetu Singhu, vođi NDP-a koji sve češće kritizira manjinsku vladu Justina Trudeaua, ali i dalje se ne usudi glasati o nepovjerenju jer se boji da bi i njegova stranka mogla proći gore nego na prošlim izborima.
Prema zadnjoj anketi, završenoj 22. prosinca, Konzervativci osvajaju 45 posto glasova. Liberalna stranka i lijevi NDP dobivaju oboje po 20 posto, pokrajinska stranka Bloc Quebec (BQ) 7 posto i Zeleni 3 posto. Konzervativci bi prema istoj anketi osvojili 232 zastupnika što je više nego dovoljno za sastavljanje većinske vlade (172 su potrebna za većinu).
Prema stranici za izborne projekcije 338canada.com, šanse da će vođa Konzervativne stranke Pierre Poilievre sastaviti novu vladu iznose preko 99 posto, a svi ostali kandidati za premijera imaju manje od 1 posto šansi.
Tko je Pierre Poilievre, vjerojatni budući premijer Kanade?
Poilievre sebe opisuje kao istinskog konzervativca, premda bi prema hrvatskim kriterijima prije bio okarakteriziran kao centrist ili klasični liberal. U Kanadi, naime, konzervativci nisu pro-life aktivisti, ne protive se imigraciji i nisu protivnici većine LGBT prava. Mediji ga često opisuju kao libertarijanca.
Navodi četiri prioriteta nakon preuzimanja vlasti: "sasjeći poreze, izgraditi domove, popraviti proračun i zaustaviti kriminal".
Poilievre smatra da veliki deficit u proračunu uzrokuje inflaciju. Predlaže zakon koji bi zahtijevao od Vlade da za svako povećanje državne potrošnje za jednu svrhu mora smanjiti potrošnju negdje drugdje, pri čemu kao pozitivan primjer navodi sličan zakon kakav je imao američki demokratski predsjednik Bill Clinton.
Poilievre je strastveni ljubitelj kriptovaluta te predlaže da se Kanada pretvori u "svjetsko središte blockchaina". Kritizira središnju Kanadsku banku za koju tvrdi da je postala "bankomat Justina Trudeaua" i da uzrokuje inflaciju. Žestoko je napao Paula Beaudryja, čelnika Kanadske središnje banke, jer je pogrešno prognozirao 2020. godine da će uslijediti deflacija. Umjesto toga dogodila se inflacija. Beaudry je priznao da je središnja banka "djelomično kriva za inflaciju", ali je istaknuo da su vanjski elementi, poput covida i ruske agresije na Ukrajinu, također utjecali na rast cijena u Kanadi.
Osim toga, Poilievre se zalaže za prekid javnog financiranja državne radiotelevizije CBC za koju tvrdi da provodi propagandu za vladu. Predložio je da se zgrada CBC-ja iskoristi za stavljanje nekretnina na tržište kako bi građanima omogućili priuštivo stanovanje.
Obećao je da će smanjiti porez na dohodak i ostale poreze. Protivnik je podizanja minimalca i borac protiv sindikata. Za nedostatak priuštivih nekretnina krivi birokraciju te predlaže deregulaciju tržišta čime bi, po njegovoj procjeni, broj novoizgrađenih nekretnina rastao za 15 posto godišnje. Kako bi potaknuo lokalnu administraciju da podrži izgradnju novih nekretnina, najavljuje da će federalna vlada subvencionirati one gradove koji budu postizali taj cilj, a novčano destimulirati gradove koji to ne budu činili.
Tvrdi da će ukinuti porez na ugljik koji je kanadskom gospodarstvu nametnula Trudeauova vlada jer je taj porez po njemu samo pojačao inflaciju. U borbi protiv klimatskih promjena favorizira korištenje novih tehnologija umjesto oporezivanja.
Vanjska politika i društvena pitanja
U vanjskoj politici favorizira Ukrajinu i tvrdi da će njegova vlada pomagati ukrajinsku obranu protiv ruske agresije bolje od Trudeaua. Nakon Hamasovog napada na Izrael 7.10.2023. Poilievre je istaknuo kako Izrael ima pravo na samoobranu. Često je kritizirao Trudeaua jer "vodi dvostruku politiku prema Izraelu i Palestini". Njegova vlada će, tvrdi, u UN-u biti dosljedni glas za Izrael. Najavio je da će ukinuti financiranje UN-ove misije u Izraelu UNRWA zbog "promidžbe terorizma".
Po društvenim pitanjima Poilievre je prilično liberalan. Podržava pravo na pobačaj u Kanadi i rekao je da njegova vlada neće uvoditi nikakve restrikcije po tom pitanju. Podržava i istospolni brak iako mu se nekoć protivio.
Naime, 2005. godine je kao zastupnik u parlamentu glasao protiv legalizacije istospolnog braka. Tada je tvrdio da je dovoljno civilno partnerstvo. U intervjuu 2020. priznaje da je u međuvremenu promijenio stav: "Nekoć sam bio protiv istospolnog braka, ali naučio sam otad mnogo."
Svejedno, protivi se mnogim zahtjevima transrodne zajednice, na primjer uvođenju univerzalnih toaleta i sudjelovanju transrodnih osoba u ženskim sportskim disciplinama. "Ženski prostori trebaju biti isključivo za žene", njegov je stav. Predlaže i zabranu transrodnih terapija za maloljetnike.
Podržava legalizaciju "lakih" droga poput marihuane, ali protivi se dekriminalizaciji "teških droga" poput metha, heroina i kokaina. Za dilere teških droga predlaže strože zatvorske kazne.
Pobornik je slobode govora te najavljuje ukidanje svih zakona u Kanadi koji ju trenutno ograničavaju, uključujući "Online Streaming Act" koji ograničava sadržaj iz stranih online medija.
Tijekom pandemije novinarske gripe Poilievre je podržao Konvoj slobode kada su vozači kamiona mirno prosvjedovali protiv uvođenja obaveznih kovid potvrda za prelazak granice. Kada je Trudeau donio "Izvanredni zakon" kako bi prekinuo prosvjed, Poilievre je to nazvao "izrabljivanjem moći".
Poilievre sebe opisuje kao "pro-immigration" iako kritizira aktualnog premijera zbog "radikalne imigracijske politike". Poilievre je za olakšavanje radne imigracije kako bi se popunila tražena radna mjesta u Kanadi, ali želi reducirati odobravanje azila. Posebno je kritizirao povećanje azilanata iz Meksika te predlaže postrožavanje zakona o azilu kako bi se to u budućnosti izbjeglo. Često je kritizirao Trudeaua i zbog olakog puštanja ilegalnih imigranata preko granice. Zastupa jaču kontrolu granice i obaveznu provjeru kriminalne pozadine svakog imigranta prilikom legalne imigracije.
Najavio je da će svojim ministrima u vladi zabraniti sudjelovanje na Svjetskom ekonomskom forumu jer smatra da on "nije u interesu građana Kanade".