Piše: Mario Nakić
12.10.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
12.10.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Tijekom jučerašnje rasprave o povjerenju ministru zdravstva Milanu Kujundžiću opet se u nekoliko navrata povukla teza o nedostatku liječnika. Već više puta tijekom ove godine i mainstream mediji su objavljivali dramatične članke u kojima upozoravaju na "kroničnu nestašicu liječnika" diljem zemlje.
Prenijeli smo već analizu mladog ekonomista Ivice Brkljače koji je usporedio trendove u broju zaposlenika i došao do zaključka da je udio liječnika koji napuštaju Hrvatsku otprilike jednak udjelu emigranata u ukupnom stanovništvu RH. Prema podacima Eurostata u Hrvatskoj je u razdoblju od 2010. do 2015. porastao broj liječnika za skoro 3.000. Mislite li da je otad broj liječnika smanjen? Ako je suditi po izvještavanju domaćih medija, tako bi trebalo biti. Ali, nije.
Prema podacima Ministarstva uprave u Republici Hrvatskoj je 31. prosinca 2015. u zdravstvenom sektoru bilo zaposleno ukupno 63.015 javnih službenika i namještenika, a 30. rujna 2017. 65.662. To znači da je u manje od dvije godine broj zaposlenih javnih službenika u zdravstvu narastao za 2.647 ljudi. Ako je broj liječnika smanjen, to bi onda značilo da je znatno povećan broj medicinskih sestara, tehničara i drugog zdravstvenog osoblja. U isto vrijeme, stanovništvo u Hrvatskoj je smanjeno za najmanje 100.000 ljudi. Nažalost, podatke iz zadnjih godinu dana nemamo jer ih Ministarstvo uprave više ne objavljuje (zadnji podatak o zaposlenicima u zdravstvu objavili su u rujnu prošle godine). Nekako sam siguran da je do danas broj zaposlenih u zadravstvu veći nego prije godinu dana.
Dakle, apsolutno je netočno da je u Hrvatskoj sve manje liječnika i drugog medicinskog osoblja. Ako sada nedostaje liječnika, to samo onda može značiti da ih je prije nedostajalo još i više jer populacija se nepobitno smanjuje, a broj zaposlenika u zdravstvu povećava.