Piše: Liberal.hr
Izvor: Technology Review
2.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Liberal.hr
Izvor: Technology Review
2.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Klimatske promjene očigledno čine neke regije vlažnima, a neke suhima. No, znanstvenicima je bilo teško otkriti jasnu, dosljednu ljudsku ulogu u povećanju učestalosti i ozbiljnosti globalnih suša s obzirom na prirodnu varijabilnost klime, regionalne razlike i ograničene informacije.
Novo izvješće, objavljeno u znanstvenom časopisu Nature, dodaje dokaze sumnji da bi zagađenje zraka moglo komplicirati stvari, posebno kod uloge stakleničkih plinova u sušama.
Istraživanja su već pokazala da je zagađenje zraka vjerojatno ublažilo razinu globalnog zagrijavanja. Najnoviji nalazi upućuju na to da je ono moglo imati ulogu i u smanjenju suša, što je vjerojatno posljedica smanjenja razine sušenja tla.
Ako je tako, kako svijet nastavlja čistiti zrak, utjecaj klimatskih promjena na suše će postati još ozbiljniji, upozorava James Temple na portalu MIT Technology Review.
U novoj studiji, istraživači iz NASA-e, sveučilišta Columbia i Nacionalni laboratorij "Lawrence Livermore" analizirali su zapise o drvenim prstenovima kako bi dokumentirali promjenu stanja vlažnosti tla tijekom vremena. Pronašli su tri različita trenda: jasno prepoznatljiv ljudski otisak na sušnim razinama u prvoj polovici prošlog stoljeća, divergentni trend između 1950. i 1975., a zatim povratak na pozitivan, iako ne osobito jak signal u godinama nakon toga.
Istraživači primjećuju da se ovo srednje razdoblje podudara s povećanjem atmosferskih aerosola, sitnih čestica izbačenih iz aviona, automobila, farmi, pa čak i prirodnih nesreća poput šumskih požara i vulkana. Ovisno o česticama, oni mogu mijenjati formiranje oblaka, mijenjati obrasce padalina, zadržavati toplinu ili odbijati sunčevu svjetlost od planeta.
Primjerice, globalna razina onečišćenja zraka počela se naglo smanjivati sredinom ili krajem sedamdesetih godina prošlog stoljeća, zahvaljujući usvajanju Zakona o čistom zraku SAD-a 1970. i sličnim propisima u Europi. To je barem u korelaciji s obrascem klimatskih signala zabilježenim u studiji.
Autori naglašavaju da nalazi upućuju samo na "moguću ulogu" aerosola u ublažavanju suše te da svaka povezanost zahtijeva daljnja istraživanja.
Jian Lu, znanstvenik u Nacionalnom laboratoriju Pacific Northwest koji proučava kako klimatske promjene utječu na hidrološki ciklus, tvrdi da je teško reći je li aerosol ovdje ključni čimbenik, ističući da bi višedesetljetne prirodne temperaturne promjene koje potječu iz oceana mogle igrati značajnu ulogu također.
No, ako je zagađenje zraka glavna sila koja djeluje na suše, moglo bi, kao i mnogi drugi faktori u klimatskim promjenama, ozbiljno zakomplicirati probleme i rješenja.